Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vše, co potřebuješ vědět o dospívání - pro holky

  vydáno  •  Zdraví

  Všechny dívky (i chlapci) si tímhle obdobím projdou. Každý je jedinečný, což znamená, že každý dospívá jinou rychlostí, je to individuální.

  Život mizící před očima, © Ohurtsov

  Jak už jistě víš, v určitém věku tě navštíví puberta, budeš mít na věci vlastní názor, často v mnoha věcech nebudeš souhlasit se svými rodiči. Budeš se často cítit podrážděná, podceňovaná, budeš mít také rozdílné názory, než mají dospělí ve tvém okolí. Nic velkého se ale neděje, to, že se občas s někým neshodneš, obzvlášť s rodiči, neznamená konec světa, jestli ti to pomůže, můžeš si o svých problémech promluvit se starší sestrou, kamarádkou, ale klidně i s učitelkou nebo jiným dospělým, kterému důvěřuješ. U každého je to jinak, já se třeba často hádala s mamkou o oblečení - tvůj styl se v průběhu života několikrát změní.
  MENSTRUACE
  Menstruace „tě navštíví“ okolo 9 - 16 let, ze začátku bývá slabá. Než si na cyklus zvykneš, bude ti krvácení nepříjemné, někdy ti bude vadit a překážet v některých aktivitách (např. při plavání). S menstruací se často spojují křeče a bolesti v podbřišku, bolest hlavy, náladovost, můžeš mít chuť na jídlo, které bys normálně nedala nikdy do pusy, chuť na sladké. Toto vše může menstruaci doprovázet.
  Hygiena
  Jako ochranu před menstruační krví si můžeš zvolit mezi vložkou a tamponem, dále jsou dostupné látkové vložky (po použití vypereš), menstruační kalíšek (ten bys neměla používat, pokud jsi ještě panna). Vložky a tampony mají různé značky, velikosti, pro mě jsou teda pohodlnější vložky. Co se týče mamky, pokud máš s mamkou blízký vztah, bylo by dobré jí říct, že už ti menstruace začala. Vložky i tampony sice koupíš v každé drogerii a můžeš si je kupovat sama, ale budeš od rodičů potřebovat finanční obnos na nákup těchto potřeb. Je dobré, aby to mamka věděla i z dalšího důvodu. Kolem věku 15 let tě čeká 1. gynekologická prohlídka a doktorka se jistě bude ptát, kdy začala tvá první menstruace. Určitě je vhodné vést si menstruační kalendář, který si můžeš stáhnout na internetu.

  VZHLED

  Dospívající dívky často řeší kila navíc, nadváhu, podváhu. Se svou postavou si nedělej starosti. Ta se ti v průběhu života ještě změní. Je potřeba jíst zdravě, zeleninu a ovoce, a pravidelně sportovat, prostě dělat vše pro své zdraví. Měj se ráda takovou, jaká jsi. Každá dívka je jedinečná. Co se týče akné, na internetu seženeš spoustu výrobků, jak ho zmírnit, každodenní hygiena je základ. Často mají dívky v dospívání problém s pocením. Pokud je pocení i tvůj problém, pak je čas si pořídit tři věci - antiperspirant, deodorant, a nějaký hezky vonící parfém. Deodorant je dobré mít u sebe i ve škole, třeba v aktovce či ve skřínce, antiperspirant zabraňuje pocení. Můžeš si také vybrat řasenku nebo korektor, který ti sedne. Já jsem do školy začala chodit s řasenkou a make-upem, už když mi bylo 12. Co se týče vývoje, začínají ti růst prsa, je tedy čas zvolit si vhodnou podprsenku. Můžeš nosit sportovní nebo s košíčky, je to na tobě. Používej tu, která ti je pohodlnější.

  VÝVOJ
  V průběhu dospívání se ti vyvíjejí pohlavní orgány, začínají ti růst chloupky v podpaží a v ohanbí. Chloupků se můžeš zbavit holícím strojkem, nebo jiným způsobem. Poraď se o nejbezpečnějším způsobu s mamkou nebo s učitelkou, které ve škole důvěřuješ. Začínáš poznávat sama sebe, většina dívek začíná okolo 12. roku masturbovat.

  To je asi vše, co by tě okolo tohoto tématu mohlo zajímat. Doufám, že ti to v něčem pomohlo.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 22. října 2018 ve 21:50.
  dennisvet v něm napsala:

  Ano, proč by ne?

  Příspěvek z 20. října 2018 ve 14:10.
  kajca v něm napsala:

  hmm já už vše vím. ale ostatní asi ne ale pěkný článek

  Příspěvek z 14. října 2018 v 11:40.
  plyšák-spongebob v něm napsala:

  pěkný článek - pomohloR^:->:-)