Přechodem z 2. stupně základní školy na školu střední si projdeme všichni. Splnili jsme desetiletou povinnou docházku a chystáme se na přechod do dospělosti. S tím souvisí také výběr střední školy.
Je však zcela běžné, že se nemůžeš rozhodnout. Jakou střední školu si mám vybrat? Která je pro mě ta nejlepší? Jaké střední školy vůbec existují? Všichni, včetně mě, si tímto prošli nebo projdou. Tento článek ti pomůže udělat si alespoň trochu jasno.
Střední vzdělání a obory
Začnu tím nejdůležitějším. Je potřeba si na úvod ujasnit, jaké druhy středního vzdělání máme a jak podle nich rozlišujeme středoškolské obory. Máme tři typy středního vzdělání – střední vzdělání, střední vzdělání s výučním listem a střední vzdělání s maturitní zkouškou.
Střední vzdělání s výučním listem
Denní znamená, že chodíš do školy 5 dní v týdnu.
- 2- až 3leté denní vzdělávání
- zaměřené hlavně na praktické vyučování
- zakončeno praktickou závěrečnou zkouškou
- příklady oborů: cukrář, kuchař, fotograf, chovatel zvířat, prodavač, ale také automechanik, elektrikář, truhlář, včelař, zdravotník a další
- po úspěšném zakončení školy obdržíš výuční list = potvrzení o ukončeném středním vzdělání, které ti umožní rychlý vstup do povolání
- poslední dobou roste poptávka po řemeslnících a dělnících s výučními listy
- po této škole nemůžeš jít na vysokou školu, potřebuješ si prvně dodělat maturitní zkoušku v tzv. nástavbovém studiu, které je denní a trvá až 2 roky
Co je to praktické vyučování?
Praktické vyučování ti dá možnost si vyzkoušet získané znalosti v praxi a převést je na dovednosti. Zahrnuje práci v různých dílnách, laboratořích apod.
Střední vzdělání s maturitní zkouškou
- zpravidla 4leté denní vzdělávání (řadí se sem i nástavbové studium a studium na víceletých gymnáziích)
- studium zakončeno maturitní zkouškou
- dělí se na vzdělání všeobecné a odborné
- všeobecné vzdělání poskytuje žákům úplné vzdělání, tedy vše dopodrobna, a lze ho získat na všech typech gymnázií
- odborné vzdělání připravuje žáky na budoucí povolání, příklady oborů: cestovní ruch, elektrotechnika, hotelnictví, informační technologie, počítačová grafika, předškolní a mimoškolní pedagogika, sociální činnost, veterinářství a další
- maturitní zkouška se koná až na konci studia, proto není důvod kvůli obavě z ní nejít na maturitní obor
- možnost pokračovat na vyšší odbornou (VOŠ) nebo vysokou školu (VŠ)
Střední vzdělání (bez maturity a výučního listu)
Většina z nás se s tímhle vzděláním nikdy nesetká, neboť je převážně určeno pro zdravotně znevýhodněné. Jde o prakticky zaměřené vzdělání a trvá 1 až 2 roky.
Druhy středních škol
Už víš, jaké jsou druhy středního vzdělání, je tedy na čase si představit druhy středních škol. Pro jednoduchost jsem vybral jen ty nejzákladnější a nejčastější z nich.
Střední odborné školy SOŠ
- zaměření na odborné vzdělání
- příprava žáků na přímé uplatnění na pracovním trhu → po jejím dokončení tedy můžeš rovnou pracovat ve svém oboru
- ekonomika, pedagogika, sociální činnost, podnikání ad.
- možnost pokračovat na VŠ nebo VOŠ
Střední průmyslové školy SPŠ
- SOŠ, ale s technickým a průmyslovým zaměřením
- větší podíl praktického vyučování → součástí maturitní zkoušky může být praktická zkouška, potažmo maturitní výrobek
- elektrotechnika, stavebnictví, strojírenství, informační technologie ad.
- možnost pokračovat na VŠ nebo VOŠ
Obchodní akademie OA
- další typ SOŠ
- více předmětů z oblasti ekonomie (podnikání, účetnictví, právo, cestovní ruch aj.)
- široké uplatnění absolventů (pracovník v marketingu, personalista, pracovník pro styk se zahraničím ad.)
- možnost pokračovat na VŠ nebo VOŠ
Sleduj názvy škol
Většina škol nese podle svého typu také název, tedy podle jména školy můžeš odvodit, o jaký druh školy se jedná. Některé školy mohou také být více druhů najednou, proto se jmenují např. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Praha-Čakovice.
Střední zdravotnické školy SZŠ
- SOŠ, ale se zdravotnickým zaměřením
- rozšířená výuka biologie, případně chemie
- zdravotnické lyceum, zdravotní sestra, laboratorní asistent apod.
- možnost pokračovat na VŠ nebo VOŠ
Střední odborná učiliště SOU
- „učňák“
- výuka oborů středního vzdělání s výučním listem
- řemeslné a dělnické obory
- možnost nástavbového studia
Střední umělecké školy SUŠ
- zaměření na umělecké a uměleckoprůmyslové obory
- součástí přijímacího řízení jsou talentové zkoušky
- „talentovky“ má každá škola vlastní dle svých potřeb
- pokračování základních uměleckých škol
- grafický design, malba, design oděvů ad.
- možnost pokračovat na VŠ nebo VOŠ
Konzervatoře
- 6leté nebo 8leté
- 6leté konzervatoře pokrývají studium na SŠ (ve 4. ročníku žáci podstupují maturitní zkoušku) a VOŠ (v 6. ročníku studenti konají absolventskou zkoušku)
- 8leté konzervatoře jsou identické s 8letými gymnázii
- zaměření na umělecké nevýtvarné obory → hudba, tanec, zpěv apod.
- součástí přijímacího řízení jsou talentové zkoušky
- možnost pokračovat na VŠ nebo VOŠ
Gymnázia
- všeobecné vzdělání
- 4leté nebo víceleté (6- či 8leté)
- některá gymnázia mají vlastní zaměření, např. jazyková a sportovní gymnázia
- na některých gymnáziích si žáci volí humanitní nebo přírodovědecké zaměření
- „znáš všechno, ale neumíš nic“ → možné složitější uplatnění na pracovním trhu po dokončení školy
- možnost pokračovat na VŠ nebo VOŠ → přijetí by ale pro tebe nemělo být problém (gymnázium je vlastně taková příprava na vysokoškolské studium)

Gymnázium Uničov v Uničově, © Aleš Langer
Jaká škola je pro mě nejlepší?
Nejspíš tě zklamu, ale na tuto otázku odpověď nemám. Výběr střední školy je tvé první velké životní rozhodnutí. Je to skoro jako kdyby sis v 10 letech vybíral/a svého prvního Pokémona. Když říkám, že je tohle rozhodnutí tvé, myslím tím, že do něj nikdo nemá právo mluvit – ani já, ani tví učitelé, a dokonce ani tví rodiče a kamarádi.
Jsi to koneckonců ty, kdo bude danou školu studovat po několik let, a proto bys to měl/a být právě ty, kdo si tu školu zvolí.
Možná ses setkal/a s někým, kdo ti řekl, že bys měl/a jít na tuhle školu z tohohle a tohohle důvodu. Možná ti někdo jiný řekl, že se na tamtu školu nehodíš, protože nejsi ten a ten typ. Někdo ti možná radil jít na gympl, protože jsi studijní typ a výsledky máš výborné. Nebo ti někdo řekl, ať jdeš radši jenom na učňák, protože na maturitu nemáš.
Jak se říká: důvěřuj, ale prověřuj. Nad každou podobnou radou je třeba se zastavit a zamyslet, jak moc tě daný člověk zná. A zná tě lépe, než se znáš ty sám? Když ti někdo doporučí nějaký obor, zamysli se, zda by tě něco takového vůbec bavilo, přečti si nějaké informace na webu školy, co je náplní a jaké předměty bys studoval/a. Je také dobré danou školu navštívit při dni otevřených dveřích nebo na veletrhu středních škol a zeptat se přímo žáků dané školy, protože jejich výpovědi jsou většinou upřímné.
Pamatuj, že soukromá škola nemusí být nutně lepší než škola státní, stejně tak jako prestižní škola nemusí být zárukou kvality. Ani nejznámější škola v kraji nemusí být tou nejlepší. Není žádná nadřazená a podřazená škola. Být žákem maturitního oboru neznamená být něco víc, než být žákem řemeslného oboru na učňáku. Na gymnázia nechodí pouze chytré děti, stejně tak na učňáky nechodí pouze hloupé děti. → Žádné dítě totiž není hloupé, a pokud ti to učitel říká, tak si pravděpodobně spletl povolání a nemá ve školství co dělat.
Dobrou školu tvoří především kvalitní učitelé, které naštěstí najdeš na všech typech škol, od gymnázia po učňák, od soukromé školy po státní. A pokud nevíš, jak takového učitele poznat, tak dobrým základem je to, když je učitel milý, laskavý a jeho hodiny tě baví.
Pokud tě někdo straší maturitní zkouškou, tak je to bez prominutí hlupák. Za prvé tě straší něčím, co přijde až za dlouhou dobu, a za druhé nemůže vědět, na co máš a na co nemáš. Když přecházíš na střední školu, vstupuješ do úplně nového prostředí. Noví kamarádi, noví učitelé, jinak pojatá výuka, zkrátka nový svět. To, že ti nejde český jazyk na základce, neznamená, že ti nepůjde na střední.
Koneckonců střední škola je již o něčem jiném – studuješ něco, co sis sám vybral či sama vybrala, něco, co by tě správně mělo bavit. A to už je sama o sobě motivace ke studiu. Mám několik známých, kteří mi řekli, že na konci základní školy cítili, že by maturitní zkoušku nezvládli, ale teď po pár letech na střední si na ni už věří. Tedy nejen, že je strašení maturitou zcela zbytečné, ale je také úplně nesmyslné.
Na závěr si dovolím říct, že tohle rozhodnutí není konečné. Když teď půjdeš na zdravotnickou školu, neznamená to, že ve zdravotnictví musíš nutně pokračovat a nebo v něm zůstat. Střední školu je možné změnit v průběhu studia přestupem na jinou, kde je však pravděpodobnost skládání rozdílové zkoušky, nebo je zde možnost to vydržet a jít pak na vysokou školu s úplně jiným zaměřením. Brána možností je otevřená.
Přeji ti mnoho štěstí s výběrem, u přijímaček a při studiu!