Uplatnění. Pod tím si představte to, že když dostudujete, budete mít šanci najít práci související s tím, co jste studovali - že se dokážete prosadit. Proto je potřeba mimo jiné sledovat, jaká po vás jednou bude poptávka. Kolik lidí v Česku je takto zaměstnáno? Ví se, že firmy tyto lidi hledají? Pokud ne, byli byste přinuceni jít do zahraničí, domluvili byste se?
Existují obory, které chce vystudovat příliš mnoho lidí. Spousta mých kamarádů chce například dělat forenzní analýzu, forenzní chemii. Většina z nich se o to začala zajímat, když si přečetli knížku a viděli seriál Dexter. Jenže, i kdyby náš vzdělávací systém každoročně stvořil jen několik málo forenzních chemiků, už by to byl přebytek. Tak moc jich nepotřebujeme. Co tedy budou všichni ti nadšení studenti dělat?
Ohromný zájem je poslední dobou o veterinářství. Na školách, které veterinářství vyučují, musely být značně zpřísněny přijímací zkoušky, protože se na ně snažilo dostat tak velké množství dětí z tak rozdílných základních škol, že přijetí na základě průměru už nebylo dostatečně vypovídající. Spousta z nich se stejně nikdy nestane zvěrolékaři, místo toho budou například dělat kontroly masa na jatkách. Docela rozdíl, že?
A co to znamená? V takových oborech najdou použitelné uplatnění jen ti nejlepší. Ostatní se budou muset spokojit s podřadnou pozicí, nebo dokonce pracovat někde úplně jinde. Proto je potřeba i nad tím přemýšlet a zauvažovat, jestli na to vážně máte.
Každý obor je úzce spojený se spoustou jiných, které by vás mohly také zaujmout. Že půjdete studovat něco jiného neznamená, že se zároveň vzdáváte svého snu. Můžete si snít o tom, že budete forenzním chemikem, ale jít studovat analytickou chemii. Tak si zvýšíte pravděpodobnost, že po škole najdete práci - i kdyby odlišnou od vaší práce snů. Pokud se budete o forenzní analýzu dále zajímat, věnovat jí svůj volný čas a jednou si třeba uděláte kurz pod záštitou nějaké významné instituce, pak můžete překonat i ty, kdo forenzní chemii primárně studovali.
Můžete si malovat budoucnost veterináře a při tom studovat biologii. Tak se vám - opět - otevře daleko širší spektrum pracovních nabídek, ze kterých budete moci vybírat. Veterinu pak budete studovat na vysoké. Z toho, co jsem slyšela, je to tak stejně nejvhodnější.
Snít je krásné, ano, ale vedle snů je tu taky realita. Vždy je potřeba si srovnat, jestli si tyto dvě věci neprotiřečí, a najít co nejlepší řešení. Doufám, že se vám to všem podaří a jednou si své sny také splníte.