Alíkovina

Vybíráme sportovní kroužek: Florbal, sport budoucnosti

vydáno  •  Volný čas venku · Sport
Florbal patří již řadu let mezi nejrychleji se rozvíjející sporty v Čechách. Díky tomu se v minulém roce stal velikostí členské základy naším druhým největším sportem. Co stojí za rozmachem tohoto mladého sportu?

Florbal, © Sporťáček

Tento halový sport, který vznikl v 70. letech minulého století ve Skandinávii, úspěšně kombinuje vlastnosti mnoha oblíbených sportů a naleznete v něm prvky hokeje, házené, basketbalu i fotbalu. Soutěžní zápasy se odehrávají na nízkými mantinely ohraničeném hřišti o rozměrech 40 x 20 metrů. Na hřišti smí být za jeden tým vždy pouze 5 hráčů a brankář. Hráči hrají lehkým plastovým míčkem s pomocí odlehčených plastových hokejek, brankář hraje bez hokejky v brankářské výbavě.

Sporťáček

Největší náborový festival v ČR představuje všechny sporty tak, aby se daly v maximální možné míře vyzkoušet. Prezentující sportovní kluby doplňuje informacemi od sportovcích psychologů, lékařů a fyzioterapeutů. Sporťáček myslí i na handicapované sportovce. Sporťáček nově ve spolupráci s Prahou sportovní pořádá festival sportu pro děti a celou rodinu 7.9.2013, u Vltavy v areálu Hamr Braník.

Florbal má především pro děti a mládež řadu předností. V první řadě jde o jeho cenovou dostupnost. Pro hru stačí téměř jakkoliv velká tělocvična a pár plastových hokejek. I z tohoto důvodu se florbalu začalo přezdívat "školní sport", protože nabízí optimální využití školních tělocvičen.

Druhou jeho předností je atraktivita. Florbal je považován za nejrychlejší halový sport, při kterém se neustále do hry zapojují všichni hráči a padá velké množství branek. Jak rádi říkají televizní komentátoři ani minutu před koncem nemusí být o výsledku rozhodnuto, protože góly zde mohou padnout velmi rychle.

Počátky florbalu u nás

Do České Republiky se florbal dostal na přelomu 80. a 90. let a rychle se usadil ve zdejších tělocvičnách. Jeho počátky jsou spjaty s pražskými Střešovicemi, kde sídlí nejstarší a nejúspěšnější český klub Tatran Střešovice, který především díky kvalitní práci s mládeží dokázal od roku 1994 již 15x vybojovat titul mistra ČR.

Na mezinárodní úrovni se reprezentační výběry mužů, žen, juniorů i juniorek dlouhodobě pohybují v tzv. "silné čtyřce", kterou mimo ČR tvoří ještě Švédsko, Finsko a Švýcarsko. Tyto čtyři země dlouhodobě udávají směr ve vývoji florbalu, kdy především skandinávské země, kde florbal vznikl, určují nejnovější trendy a hrají nejkvalitnější domácí soutěže.

Obratnost, síla, rychlost a vytrvalost

Florbal se řadí mezi vícefaktorové sporty, což znamená, že pro jeho hraní na vyšší úrovni je třeba co nejširší rozvoj dětí ve směru obratnosti, síly, rychlosti i vytrvalosti. Z tohoto důvodu jsou především u nejmladších věkových kategorií (přípravka, elévové, žáci) často do tréninkového procesu zařazovány pohybová průprava a kompenzační cvičení zaměřené na obratnost a koordinaci dětí pro podporu zdravého rozvoje jejich pohybových dovedností. Florbal tak do Čech přináší tu nejlepší skandinávskou sportovní metodiku ku prospěchu všech hráčů a hráček.

Co můžete udělat, aby vaše dítě hrálo florbal? Stačí najít ve svém okolí nejbližší florbalový oddíl. Velké pražské kluby, jako je Tatran Střešovice, které hrají extraligové soutěže mužů a žen, mají rozsáhlé mládežnické struktury a nabírají nové hráče v průběhu celého školního roku!

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (4)

Příspěvek z 15. září 2013 v 19:53.
Alíček68 v něm napsal:

Alíček68

Ahoj hraju florbal dlouho za Fbc Panthers a jsem mist evropy a vyherce czech open a prague games 20140,2012,2013

Příspěvek z 4. srpna 2013 v 11:19.
kaktusak v něm napsala:

Reakce na Matykule:

nas    taky     trenoval     učitel.    hraju     brankařku191919

Příspěvek z 27. července 2013 ve 21:11.
Crazymufin v něm napsala:

crazymufin

Hraju florbal už 8let a jsme mistryně republiky nejlepsi sport