Alíkovina

Vybíráme sportovní kroužek: Judo je nejvhodnější sport pro děti

vydáno  •  Volný čas venku · Sport · Rodičům
Judo bylo organizací UNESCO doporučeno jako nejvhodnější sport pro děti. Podporuje všeobecný fyzický rozvoj, kde se harmonicky doplňuje složka fyzická a výchovná.

Judo, nejvhodnější sport pro děti 4-12 let., © Sporťáček

Judo je sport původem z Japonska, jeho zakladatelem byl profesor Jigoro Kano (1860-1938), který jej vytvořil z vybraných chvatů starého bojového umění Jiu-Jitsu. Po letech pečlivého studia, založil vlastní školu, kterou nazval KODOKAN-JUDO.

Sporťáček

Největší náborový festival v ČR představuje všechny sporty tak, aby se daly v maximální možné míře vyzkoušet. Prezentující sportovní kluby doplňuje informacemi od sportovcích psychologů, lékařů a fyzioterapeutů. Sporťáček myslí i na handicapované sportovce. Sporťáček nově ve spolupráci s Prahou sportovní pořádá festival sportu pro děti a celou rodinu 7.9.2013, u Vltavy v areálu Hamr Braník.

Judo je olympijský sport od roku 1964 s tradicí sahající do konce 19. století. Patří mezi nejrozšířenější bojové sporty na světě a organizací UNESCO bylo judo doporučeno jako nejvhodnější sport pro děti. Děti se učí vzájemnému respektu, sebeovládání, bojovnosti, trpělivosti, úctě k soupeři, umění přijmout prohru a umění vítězit. Judo podporuje všeobecný fyzický rozvoj, kde se harmonicky doplňuje složka fyzická a výchovná.

Judo je vhodné pro všechny věkové kategorie dětí a není neobvyklé začít s tímto sportem již od čtyř let. Pro takto malé děti je výhodou navštěvovat kroužky organizované v mateřských školách či v mnoha kluby organizovaných kroužcích tzv. Baby juda. Od šesti let pak děti mohou navštěvovat kroužky v základních školách. Pro děti s hlubším zájmem o judo existují mnohé oddíly po celé České republice, kde se malým judistům věnují zkušení trenéři, většinou z řad bývalých úspěšných českých reprezentantů.  Největším oddílem v ČR je Judo club Kidsport, o.s., který má základnu více jak 1 100 dětí různého věku.

V současné době je nejúspěšnějším českým reprezentantem Lukáš Krpálek ve váhové kategorii -100 kg, vítěz z ME v Budapešti 2013. Před pár dny se stal prvním českým judistou, který vyhrál světovou univerziádu.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (13)

Příspěvek z 1. září 2013 v 16:25.
Mahtiel-Ireth v něm napsala:

Reakce na Vtipka:

Jenže.. to k tomu prostě patří. Neexistuje žádný sport, u kterého není riziko úrazu...

Příspěvek z 17. srpna 2013 v 11:37.
mrkes v něm napsala:

Reakce na vandulka00:

jo,taky si myslím

Příspěvek z 13. srpna 2013 ve 14:32.
vandulka00 v něm napsala:

Reakce na Horse-BarushQa:

lepší je judo jelikož když člověk není uplné kopyto tak se mu nic nemůže stát!