Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vybíráme sportovní kroužek: Stolní tenis

  vydáno  •  Volný čas venku · Sport
  Stolní tenis patří k vůbec nejrychlejším sportům. Celosvětově patří také k absolutně nejrozšířenějším sportům, a to jak na závodní, tak i na rekreační úrovni.

  Stolní tenis, © Sporťáček

  Stolní tenis je komplexní sport, kde kromě fyzických předpokladů a úderové techniky záleží hodně na psychice, schopnosti soustředění a taktické vyspělosti hráče.

  Na vyšší závodní úrovni patří stolní tenis k fyzicky, silově a pohybově velmi náročným sportům. Naopak na nižší a rekreační úrovni lze pingpong provozovat i při nevelkých nárocích na fyzickou kondici. Snížující se fyzická kondice, síla a rychlost je vyvažována zápasovou zkušeností, taktickou vyzrálostí, úderovou technikou a psychickou vyrovnaností.

  Mezi ostatními míčovými sporty je pro stolní tenis charakteristická celá řada úderů a technických fines, založených na rotaci  míčku. Právě toto umění "číst" a využívat rotace míčku vyžaduje dlouholetý tréning, který nelze nahradit hrubou fyzickou kondicí.

  Proto lze u stolního tenisu zachovat relativně dobrou výkonnost o něco déle, než u jiných sportů. Výskyt hráčů kolem pětatřiceti let v první stovce mezinárodního žebříčku ITTF je běžným jevem, v nižších českých ligových soutěžích lze najít běžně hráče ve věku přes padesát let. Řada hráčů se stolním tenisem vlastně nikdy neskončí - na úrovni okresního přeboru lze najít i sedmdesátileté hráče.

  Sporťáček

  Největší náborový festival v ČR představuje všechny sporty tak, aby se daly v maximální možné míře vyzkoušet.  Prezentující sportovní kluby doplňuje informacemi od sportovcích psychologů, lékařů a fyzioterapeutů. Sporťáček myslí i na handicapované sportovce. Sporťáček nově ve spolupráci s Prahou sportovní pořádá festival sportu pro děti a celou rodinu 7.9.2013, u Vltavy v areálu Hamr Braník.

  I tato zvláštnost stolního tenisu - možnost hrát jej na nejrůznějších úrovních až do pozdního věku - z něj činí jeden z velmi atraktivních a celosvětově oblíbených sportů.

  Výhodou této hry jsou nízké nároky na prostor, ve srovnání např. s tenisem. Další výhodou tohoto sportu je to, že se dá hrát na různých úrovních, např. u nás se spoutěže ve stolním tenisu hrají v mužské kategorii zhruba ve dvanácti výkonnostních třídách od krajských přeborů až po extraligu.

  Historie stolního tenisu

  Stolní tenis se vyvinul ze společenské hry, která byla kolem roku 1880 přivezena z Číny a Británie, kdy používání celuloidového míčku s pravidelným a předvídatelným odskokem začalo mít smysl v soutěžení v této hře, z které se stal sport.

  Počátky stolního tenisu jsou datovány do roku 1926, kdy vznikla Mezinárodní federace stolního tenisu ITTF. Jejími zakládajícími zeměmi byly Německo, Maďarsko, Rakousko a Švédsko, ale tento počet s evelmi rychle rozrostl a záhy přibylo i Čseskolosvensko a kolébka tohoto sportu Anglie.

  Za první mistrovství světa je považován turnaj, který se hrál v roce 1926. Všechny zlaté medaile (dvouhra žen a mužů, čtyřhra žen a mužů a soutěž družstev) si z tohoto turnaje odvezl tým Maďarska a to zejména zásluhou Viktora Barny.

  Maďarskou hegemonii narušilo až v roce 1932 Československé družstvo v čele se Stanislavem Kolářem. Dalších dvacet let byla léta dalších úspěchů našich stolních tenistů, byli jsme  spolu s Maďarském, Anglií a USA světovou pingpongovou velmocí. Za toto období jsem získali z mistrovství světa celkem 29 medailí, o které se zasloužili zejména Bohumil Váňa, Marie Kettnerová a Ivan Andreadis. Poslední zlatou medaili z mistrovství světa přivezli v roce 1957 Ladislav Štípek a Ivan Andreadis za čtyřhru.

  V následujících letech ovládli špičku stolního tenisu hráči z Asie, nejprve z Japonska, později z Číny. Těm potom dokázali konkurovat pouze Švédi, z nichž za zmínku určitě stojí Jan-Ove Waldner.

  Československé úspěchy po roce 1960

  Na světové úspěchy navázali naši reprezentanti v dalších letech evropskými úspěchy. Milan Orlowski se stal v roce 1969 juniorským mistrem Evropy ve dvouhře, v roce 1974 mistrem Evropy ve dvouhře, v roce 1980 se stal mistrem Evropy ve smíšené čtyřhře s Ilonou Uhlíkovou.  Ilona Uhlíková vybojovala v roce 1968 v necelých 14ti letech titul mistryně Evropy ve dvouhře žen a spolu s Milanem Orlowskim ve smíšené čtyřhře. Josef Dvořáček přivezl v roce 1980 z mistrovství Evropy v Bernu stříbrnou medaili z dvouhry mužů a v roce 1982 byli spolu s Blankou Šilhánovou stříbrní na ME v Bernu ve smíšené čtyřhře. Jindřich Panský byl juniorským mistrem Evropy ve dvouhře v roce 1978, v roce 1986 se stali spolu s Marií Hrachovou mistři Evropy ve smíšené čtyřhře. V roce 1982 byl členem střbrného týmu z mistrovství Evropy. Marie Hrachová vyhrála v roce 1980 ma ME juniorů ve dvouhře a smíšené čtyřhře.

  Petr Korbel se stal juniorským mistrem Evropy v roce 1988, v roce 1991 byl členem bronzového týmu družstev na mistrovství světa a v roce 2000 přivez bronzovou medaili z ME. Tady výčet úspěchů našich hráčů končí.

  Současnost stolního tenisu

  V současné době patří mezi naše talenty Pavel Širůček, David Reitspies, kteří zatím sklízejí dílčí úspěchy. Mezi staršími žáky je republikovou jedničkou Tomáš Polanský z Slavoje Ústí nad Labem. Vysoké příčky na republikovém žebříčku starších žáků obsazují moravští hráči z Ostravy a Havířova. Z pražských hráčů jsou nejlépe umístěni na republikovém žebříčku Stanislav Dusík (10. místo – SK DDM Kotlářka Praha) a David Průša (22. místo) a Petr Marat (25. místo) (oba ze Sportovní Jižní Město o.p.s.).

  V Praze se hráčům mládežnických kategorií věnují zhruba dvě desítky oddílů. 

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Maj-Ký v něm napsala:

  PINK PONK

  Já taky hraju stolní tenis

  dubinek70 v něm napsala:

  Stolní tenis

  Když jsem nahlédla na tento článek docela mě i zaujal. Škoda,že není takový o volejbale. 13

  Příspěvek z 20. července 2013 v 8:10.
  sadrule v něm napsala:

  Stolní tenis.

  Já mám stolní tenis docela ráda.