Alíkovina

Vyhlašujem zákaz samoty

vydáno  •  Volný čas venku
Léto uběhlo polovinu své tratě a my přesto dnes zatopili v kamnech. V hrnci bublá voda na jahodový čaj. Mezi polštáři pravidelně dýchá chlupatá psí slečna a mně je v proutěném houpacím křesle hezky. Prostě tak hezky, že vám chci napsat něco důležitého. Co všechny zahřeje v zimní večery na konci července.

Děti, léto, prázdniny, tábor, stan - ilustrační foto - Děti, léto, prázdniny, tábor, stan - ilustrační foto., © Profimedia.cz

Pročítám dotazy v poradně a jen hlupák by nepochopil, že někteří z vás si prožívají smutné prázdniny. Dny volna bez kamarádů, bez pocitu vítězství, bez křídel fantazie. Hodil by se ukazatel, který každého, kdo bloudí, dovede zcela jistě k cíli. Existuje tedy nějaký recept proti nudě? Přesný plán, jak získat přátele? Prostě něco jednoduchého, s minimálním nasazením, bez většího úsilí?!? Jinak se asi usoužíte k zbláznění. Odpověď je snadná – nic takového ještě nikdo nevymyslel.

Začít musíme (tvrdé slovo, ale jinak to fakt nejde) především sami u sebe. Vygumujme si z hlavy, že kamarád si nás najde na našem velikém gauči, v zavřeném pokoji. Ostatní nevytuší v zamračené tváři, že se dokážeme někdy smát na celé kolo. Jen hrstka lidiček odhadne, že umíme také hrát přehazovanou, zvládneme pexeso a víme, jaký film má v kinech zrovna premiéru. Bez komunikace to prostě nedokážeme.

Konec zbytečných řečí, napíši několik bodů, které vám pomohou na další prázdninové cestě. Na cestě za kamarádstvím.

  • Vyhledejte místo, kde si hrají, sportují a jinak se baví děti (hřiště, park, dům dětí a mládeže, koupaliště, zábavné centrum, louka, náves, náměstí).
  • Usmějte se, pozdravte a přidejte do party, přímo mezi ně. Stačí říci pouhá věta (Můžu se k vám přidat? Můžu si také hrát? Nepotřebujete dalšího do družstva? Nevadí, když si budu povídat také?).
  • Na konci odpoledne předej kamarádům na sebe kontakt, třeba číslo telefonu, adresu na emílka, nebo icq. Je moderní doba, tak toho využij. Večer si budete moci poslat pozdrávek a ty budeš vědět, že zítra začne další prima den.
  • O svém plánu „někam jít“ řekni vždy rodičům. Nepodnikej nic tajně. Právě oni ti mohou pomoci nejvíce.

Kamarádství, to není o tom, kdo víc, kdo dál a kdo lépe. Kamarádství je o společných dnech, kdy se vám nechce vracet domů. Samozřejmě, chce to pořádnou odvahu, vstoupit mezi cizí lidi a vymáčknout ze sebe krátkou větu. Ale stojí to za to, věřte mi! Všem vám držím palečky, abyste došli až na konec strastiplné cesty samotou k jasnému cíli – příteli, který vás bude mít rád.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (21)

Příspěvek z 25. srpna 2008 v 11:30.
Cleo1998 v něm napsal:

Super

Mě to fakticky pomohlo.252525252525

Příspěvek z 17. srpna 2008 ve 12:54.
MarŤa15 v něm napsal:

Zákaz samoty

ahoj všici no já mám jen 2 dobrá kamarádky u jedný sem mysela že je ta nejlepší bylo mi děsně líto že ve škole už spolu nebudem protože jdem na střední a utý druhý samozřejmně taky ale né tolik a to sem udělala pěknou blbost protože ta co sem myslela že je lepsí se na mě vykašlala ,přes celý práazdniny pořád měla nějákou výmluvu že nemuže ven nechápují a sem sama a občas jdu ven stou druhou ale je mi to děsně líto!!!!!!!!!!!!!!!!!!!13

Příspěvek z 7. srpna 2008 ve 12:00.
sněnka1 v něm napsal:

Reakce na metaLucy:

jo máš pravdu4