Alíkovina

Výhody a nevýhody jednotlivých ročních období

vydáno  •  Volný čas venku
Každé roční období má své výhody, ale i své stinné stránky. Neexistuje roční období, které by mělo jenom kladné stránky, ale jisté je, že i nejméně oblíbené roční období má alespoň pár kladů.

Podzim v lese., © Marek Odstrčilík

Jaro

Na jaře je teplo a všude je rozkvetlá příroda, což znamená, že můžeme chodit na procházky, výlety či dokonce na túry nebo můžeme jít stanovat do lesa. Je to jediné roční období, kdy není příliš horko, ale také není taková zima, která by nás „zahnala“ do našeho domu či bytu. V tomto ročním období také můžeme sbírat bez černý či kopřivy. Do nevýhod jara patří bezesporu přítomnost komárů a jiného nepříjemného hmyzu a časté deště, které jsou sice dobré pro veškeré rostlinstvo, ale pro naši pohodu moc ne.

Léto

V létě jsou letní prázdniny, což je největší plus tohoto ročního období. Máme „fůru“ volného času, který můžeme všelijak využít. Můžeme se koupat ve vodě, opalovat se, chodit na kratší túry, stanovat, provozovat letní sporty, jako je například plážový volejbal nebo vodní pólo apod. Také můžeme chodit na chatu či starat se o zahrádky. Jediný dost značný zápor léta je vysoké horko, které může způsobit úžeh či úpal.

Podzim

Na podzim můžeme pouštět draky, sbírat kaštany, či se můžeme zabývat mykologií neboli sběrem hub. V tomto ročním období vypadá příroda naprosto pohádkově, poněvadž je všude hezky barevné listí. Podzim ovšem má řadu nevýhod, do kterých může a nemusí patřit začátek nového školního roku, bahno, deště a stupňující se zima.

Zima

V zimě můžeme bruslit, sáňkovat, bobovat, stavět sněhuláky či iglú, dělat do země andělíčky a provozovat jiné aktivity související se sněhem. Největší plus zimy jsou ale Vánoce, na které můžeme pouštět lodičky, lít olovo, zpívat vánoční koledy, obdarovávat se vánočními dárky a dělat jiné vánoční zvyky. Jediný mínus Vánoc spočívá ve velké zimě a vyšším výdajům za topení.

Autor:

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!