Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vyhrajte medvídka Kukyho

  vydáno  •  Filmy · Hry, hračky
  Snad každý si jako malý někdy v lese stavěl domečky z mechu a klacíků. Jak to dopadne, když se do podobné hry pustí parta dospělých, to vědí dobře diváci příběhu Kuky se vrací. Tajemným příběhem ožije nejen obrovský smrk, ale také neútulné smetiště či zdánlivě obyčejný lesní potok. Ze šlahounů ostružin se stanou ty nejnebezpečnější pasti, vysloužilá roura od kamen se promění v téměř závodní auto.

  © iDNES.cz

  Příběh Kuky se vrací začíná vyprávěním o tom, jak šestiletý kluk Ondra, který trpí astmatem, musí opustit svou oblíbenou hračku – růžového medvídka jménem Kuky. Když maminka vyhodí Kukyho do popelnice, začne si Ondra představovat dobrodružství, které Kuky prožívá…

  Jednu z rolí vytvořil i režisérův syn Ondřej Svěrák, postavy dospělých ztvárnili Oldřich Kaiser coby bezdomovec a Kristýna Nováková v roli chlapcovy matky. Hlavním hrdinou je ovšem bezesporu růžový plyšák Kuky. Režisérův syn Ondra se vlastně stal i spolutvůrcem celého příběhu.

  Režisér Jan Svěrák v jednom z rozhovorů prozradil jak to všechno začalo: " Před spaním jsem mu hrál s plyšáky divadýlko a vyprávěl mu o Kukyho putování. Zkoušel jsem, co na něj zabere a často mne udivil, že bere věci jinak než dospělí. Jak jsem příběh vymýšlel, rodily se další postavy. Vznikl medvídek Kuky a pes, který měl být původně hlavním hrdinou a který mne na celou myšlenku filmu natáčeného nízko u země přivedl, byl naopak odsunut do vedlejší role."

  Z filmu Kuky se vrací

  Putování za nejkrásnějším lesem

  Natáčení filmu Kuky se vrací se poněkud protáhlo. Místo plánovaných 35 dní zabralo trojnásobnou dobu. A zatímco Kuky cestoval hlavně lesem, filmaři najezdili křížem krážem Českou republikou stovky kilometrů: tuhou zimu natáčeli na Ještědu, zajímavé kořeny u Bechyně, mechový les a potok na vrchu Melechově, borovice a skály u Drábských světniček, nejkrásnější listnatý les na podzim našli ve Voděradských bučinách u Jevan, za zajímavou červenavou půdou zas zamířili do okolí Nové Paky. Štáb s loutkami zavítal dokonce i na skládku odpadu v Benátkách nad Jizerou. Nejdál se museli filmaři vypravit za tajemným svícnovým smrkem - až k Vyškovu u Brna.

  Zvlášť velkou trpělivost vyžadovalo filmování zvířecích hrdinů. Ježka, lišku, motýly, ptáky nebo mouchy snímala kamera i několik hodin, dokud neudělali pohyb, jaký si režisér představoval. Nejméně poslušné prý byly veverky. Před kameramanem se osmělily až po dlouhých šesti hodinách!

  Z natáčení nového Svěrákova filmu Kuky se vrací

  Z filmového zákulisí aneb co Kuky málem nedokázal

  Zatímco v klasickém filmu maximálně za hrdinu příběhu zaskočí v nebezpečných scénách dvojník – kaskadér, pro natáčení příběhu medvídka Kukyho vzniklo takových náhradníků hned osmnáct. A práce s nimi nebyla vždy úplně jednoduchá. Herci loutky vodili na pevném drátu zespodu. Tam, kde se štáb nemohl "zakopat", je vodili shora. Někdy stačil drát jeden, ale když měla loutka chodit nebo hýbat rukama, bylo jich zapotřebí i pět.

  Zákulisí herecké práce přiblížila divákům filmového festivalu v Ostrově loutkohorečka Kristina Maděričová ze souboru Buchty a loutky: "Film Kuky se vrací je točený v reálném čase. To znamená, že to, co vidíte, se opravdu natočilo tak, jak to vypadalo. A není tam ani moc triků a efektů. Vlastně jenom záleží, na kolik klapek se záběr povede."

  RC modely pro kukyho

  Zvlášť milovníci RC modelů ocení nahlédnutí do vozového parku filmu Kuky se vrací: Podívejte se, jak jsme rozhýbali autíčka pro Kukyho, ukazuje český modelář

  Nejtěžší scénou pro Kukyho bylo šplhání po řetězu. Každou končetinu měl na starosti jeden herec a sjednotit pohyby všech čtyř na řetězu, který se houpal a uhýbal, nebylo snadné. Jen o málo lehčí byla chůze. Každou nohu vedl ze strany na drátku jeden herec, takže si museli zpívat, aby udrželi stejný rytmus kroků.

  Jedna scéna se dokonce podle přání režiséra nedala natočit. To když si Kuky měl zakrýt oči. Zjistilo se, že má tak krátké ruce, že si dosáhne jen k nosu. Nezbylo než vyrobit jednoho speciálního Kukyho s rukama prodlouženýma až pod kolena.

  Zlín 2010

  Další zajímavé články:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (25)

  Příspěvek z 2. února 2011 v 19:35.
  Rign v něm napsal:

  Nej. kuky

  Kuky je nelepší pohádka.Je zábavná i smutná.Plyšák kuky je jako prachovka.26

  Zetr v něm napsal:

  Dobrý

  je dobrej11

  Příspěvek z 27. listopadu 2010 v 8:56.
  Prasátko3 v něm napsal:

  kuki

  je  krásny
  7