Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vylepšení jídelníčku pro liberecké pandy

  vydáno  •  Příroda · Zvířata · Rostliny
  Nevím, co je největší pochoutkou pro vás, ale pandy dávají přednost bambusovým výhonkům. Jenže bambus v naší krajině sám od sebe neroste. A pokud se ho rozhodnete vypěstovat, tak to nějaký čas trvá, než ho můžete sklízet. V Botanické zahradě hl. města Prahy mají celý bambusový háj. Je v něm i řada druhů, které u nás dobře přezimují. A tak se rozhodli podat pomocnou ruku a nabídli bambusovou pochoutku pandám z Liberecké zoologické zahrady.

  Obyvatelka liberecké ZOO., © ZOO Liberec

  Liberecká zoologická zahrada je nejstarší zahradou na historickém území Československa. Mezi její nejznámější obyvatele patří bílí tygři. Ale stará se i o řadu velmi ohrožených druhů zvířat (www.zooliberec.cz). Od trojských botaniků dostala životně důležitý dar. Tedy ne tak pro sebe, jako pro skupinku pand červených. Tito savci obývají bambusové porosty horských lesů mírného pásma od Nepálu až do jihozápadní Číny. A právě bambusy ze sbírky pražské botanické zahrady se v nejbližších dnech objeví „na talíři“ těchto nádherných medvídků.

  Podle pracovníků ZOO Liberec pražské bambusy vylepší nutriční hodnotu pandí stravy během období, než budou schopni medvídky krmit vlastními výpěstky. Kvalitní strava by navíc mohla mít pozitivní vliv na březost pandích mladých dam...

  Jak poznáte pandu červenou?

  Pro pandu červenou (Ailurus fulgens fulgens) je charakteristická rudohnědá až kaštanová srst s bílými obličejovými skvrnami. Hnědé skvrny pod očima se nazývají slzy. Typickým znakem je červenohnědý, silný, červenavě kroužkovaný ocas, dlouhý 28 – 49 cm. Panda dorůstá velikosti 51 – 63 cm. Vyvinula se u ní přídatná kost, která bývá označována jako šestý prst. Tato zvláštnost vylepšuje uchopovací schopnosti, pevnější sevření potravy a manipulaci s ní. Panda je spíše nočním zvířetem, přes den odpočívá. Při vyrušení se zvedá na zadní. (zdroj: www.zooliberec.cz)

  Není bambus jako bambus

  Na naší planetě je zastoupeno přes 700 druhů bambusů, které tvoří 9 desítek rodů. Jak jejich životní prostředí tak i vzhled a vzrůst jsou velmi různorodé. Rostou nejen v tropech a subtropech, ale daří se jim i v mírném pásmu. Mohou dorůstat do výšky od 1 decimetru až do 30 metrů. Pro pěstování u nás jsou vhodné zimovzdorné druhy s původem v Himalájích, Číny nebo Japonska.

  Bambus je ozdobný jak celkovým vzhledem, tak zajímavými listy nebo různě zabarvenými či tvarovanými stonky. V příznivých klimatických podmínkách mohou některé druhy bambusů vyrůst za den téměř o půl metru. Odtud patrně pochází průpovídka: „…slyším trávu růst.“

  U bambusu jsou využitelné téměř všechny části rostliny. Bambusová stébla díky přítomnosti oxidu křemičitého, který zaručuje nehořlavost představují v tropických oblastech nejrozšířenější stavební materiál. Z bambusových listů se zhotovují rohože a klobouky, slouží také jako krmivo pro dobytek, vyráběl se z nich papír. Mladé a měkké bambusové výhonky mají své pevné místo v čínské a japonské kuchyni.

  A co prozradí bambus ve snech? Bambus viděti = stálost v lásce; bambusovou hůl míti = vítězství ve sportu; bambusovou rákosku míti v ruce = stihne nás trest.

  Další zajímavé články:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 6. července 2008 v 18:42.
  Bečan03 v něm napsal:

  Panda červená

  ta panda červená je i v Ostravské ZOO . Máme ji i na ploše počítače.Je to velmi roztomilé zvířátko.Jak jsme se byli podívat do ZOO tak ta panda čevená byla hned na začátku a válela se tam na tenkých větvičkách a potom si lehla na dva klacky a hlavičku strčila do mezery a odpočívala15212526

  Příspěvek z 4. července 2008 v 19:33.
  didlinka-s v něm napsal:

  ZVERINEC

  DDGSGFDFH