Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Výlet do polského Kladska

  vydáno  •  města a místa · zahraničí

  Na začátku srpna jsme se rozhodli, že si uděláme trochu delší výlet, a to až do naší sousední země, do Polska. Ani ne na nákupy, ani k moři, ale za památkami!

  Kladsko, Polsko, © Kubik111

  Polské město Kladsko leží na jihu Dolnoslezského vojvodství asi 20 km od českých hranic. Žije zde zhruba 26 tisíc obyvatel. Město bylo v minulosti součástí českého státu. Pozdější Československo o něj po druhé světové válce vedlo územní spory s Polskem.

  A že bylo Kladsko součástí Česka, můžete sami zpozorovat procházkou po městě. Ne nadarmo se mu totiž přezdívá Malá Praha.

  Přímo v centru města můžete najít gotický most Svatého Jana přes kanál Mlýnovka, který protéká městem. Nachází se na něm šest barokních soch: Pieta, sv. Václav, sv. Jan Nepomucký, sv. František Xaverský, Kristus na kříži, Svatá Trojice a korunovace Panny Marie. Zajímavostí je, že byl údajně stejně jako Karlův most v Praze postaven za pomocí vajíček, které museli lidé povinně odevzdávat. I svou podobou most připomíná ten Karlův u nás v České republice, avšak je mnohem menší.

  Most Sv. Jana

  Most Sv. Jana

  Naše cesta ale vedla poněkud jinam. Museli jsme trochu vystoupat výš, abychom se dostali až na kladskou pevnost, která stojí nad městem ve výšce zhruba 360 metrů nad mořem. Vznikla už v roce 981, kdy ji poprvé zmiňuje Kosmas ve své Kronice české. Následně byla pevnost dobyta českým knížetem Soběslavem, který ji chtěl nechat znovu vystavět a za Jiřího z Poděbrad byla přestavena na moderní rezidenci. Po sedmileté válce (1756–1763) pevnost i s okolím připadla Prusku. Prusové v ní nechali vybudovat rozsáhlý systém podzemních chodeb označovaných jako labyrint. V nich se ukrývali před nepřáteli a měli odtud možnost i střílet úzkými otvory ve zdech. Později pevnost sloužila jako věznice.

  Pevnost Kladsko

  Pevnost Kladsko

  Podzemní chodby si je možné prohlédnout pouze s komentovanou prohlídkou od průvodce. Prohlídka podzemí trvá zhruba hodinu a půl a je celá v polštině! Sice jsme moc nerozuměli, chytali jsme jen pár slov, ale určitě to stálo za to. Zbytek pevnosti jsme si prošli sami. Tam už jsou po cestě rozmístěny informační tabule, které jsou i v češtině. Vstupné do celé pevnosti, otevírací dobu i další informace a zajímavosti najdete jejich stránkách.

  Ze stejné stránky pochází i video, které vám ve čtyřiceti sekundách dovolí nahlédnout do podzemního labyrintu:

  Polsko je krásná země, skrývá mnoho nádherných míst a určitě stojí za to ji navštívit.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 30. srpna v 7:57, upravený vzápětí.
  X_david_X v něm napsal:

  Hezký článek,
  dávám 5 tlapek :-)