Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Výlet do Velkých Losin a Jeseníků

  vydáno  •  cestování · města a místa

  Po návštěvě Českého Šternberku a polského Kladska jsme zamířili na Moravu a do Slezska, přesněji do oblasti Jeseníků. Poznali jsme mnoho zajímavých míst, pojďme si je společně představit.

  Jeseníky, © Kubik111

  Na konci prázdnin jsme se rozhodli navštívit úplně jinou část Česka než obvykle, a to Moravu!

  Naším prvním cílem byla obec Velké Losiny. Nachází se zde zámek nechvalně proslulý čarodějnickými procesy v 17. století. Jedná se také o známou lázeňskou obec, na jejímž území vyvěrá 5 přírodních pramenů se sirnou vodou. Proto zde také vznikly termální lázně. A ty jsme se rozhodli okusit na vlastní kůži!

  Sice bylo venku pouhých 19 stupňů Celsia a mírně poprchávalo, voda ve venkovních i vnitřních bazénech však měla teplotu až 34 stupňů! Bazény jsou napouštěny termální sirnou vodou, která má léčivé účinky a pomáhá v boji proti kožním nemocem, avšak pokud máte nějaké stříbrné šperky, raději si je sundejte. Stříbro totiž v této vodě zčerná.

  Na další příjemné zastávce nás čekala prohlídka muzea papíru a ruční papírny. Již od 16. století se zde ručně vyrábí papír. Nahlédli jsme dokonce i do výrobny, kde jsme poznali, jak těžká práce to je. Dozvěděli jsme se také, že papírna vyrábí papír například pro Pražský hrad a v minulosti byl tamější papír používán i britskou královnou. :->

  Muzeum papíru Velké Losiny

  A dál jsme pokračovali na kolech! Lanovkou jsme se nechali vyvézt na Medvědí horu a odtamtud jsme vystoupali až k přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé stráně. Ta patří mezi 7 největších divů České republiky a je třetí největší přečerpávací vodní elektrárnou na světě. Nahoře byla docela zima a foukal silný vítr, ale výhled byl krásný. Viděli jsme například vrchol Praděd – s 1 491 metry nejvyšší horu pohoří Hrubý Jeseník.

  Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně

  Pohled na Praděd

  Výlet byl moc pěkný. I přes deštivé počasí jsme si ho moc užili a poznali zase trochu jiný kousek naší země.

  Mapa výletu (Jeseníky), © Mapy.cz

  A co vy? Byli jste někdy v Jeseníkách? Napište do diskuze pod článkem. ;-)

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek ze 17. září ve 13:28.
  Zobí v něm napsala:

  Anoo znám to tam moc dobře mám tam toho hodně prochozené. Nedaleko totiž bydlím. Losiny jsou taky super i jen jako město jsou krásné.

  Příspěvek z 14. září v 15:54.
  NikiTkd3 v něm napsala:

  Jj, všude kde píšeš, jsme to s rodinou
  procestovali:-D

  Příspěvek z 14. září v 11:00.
  bobo v něm napsal:

  Také mohu jen doporučit, zámek, termální lázně, muzeum papíru, Dlouhé Stráně, moc jsme si to užili. O kousek dál Karlova Studánka, směrem na sever Jeseník, Rejvíz, Zlaté Hory, a vůbec celé Jeseníky, nádherný kraj, stojí za to se tam vypravit.