Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Výlet na hrad Houska

  vydáno  •  cestování · historie

  Hrad Houska je obestřen mnohým tajemstvím. Podle různých portálů patří dokonce k nejstrašidelnějším v České republice. Co se ale za legendami o tomto hradu opravdu skrývá? Pojďte se mnou na výlet plný duchů...

  Širokospektrální snímek hradní kaple, © Romulus-Caesar

  Založen nejspíše ve 13. století samotným Přemyslem Otakarem II. ční dodnes na skalnatém ostrohu hrad Houska. Nutno podotknouti, že tato stavba prošla mnohými přestavbami a původně hrad vypadal trochu jinak. Renesanční zámek s prvky gotického hradu to by asi byl přesnější popis pro tuto stavbu. Hrad ale nebyla první stavba, co tu stála. Před ní tu stálo středověké dřevěné hradiště, které nechal založit vévoda Pšovanů Slavibor pro svého syna Houseka. Tak vznikl i název místa Houska. S pečivem to tedy nemá nic společného, byť na hradě nalezneme kamennou housku, coby podobenství tohoto jména.

  K hradu se dostanete od parkoviště, které je 650 m pod hradem. Nahoru je to trošku fuška, ale já si myslím, že cíl si má člověk zasloužit. Jinak, než autem se na hrad vlastně dostat nedá. Není zde vlak ani autobus.

  O hradu koluje spousta pověstí. Snad nejznámější je o tom, že se zde nalézá brána do pekel, nebo také brána do jiných světů. „... Měla ve zdejší lokalitě prasknout skála a vzniknout hluboká trhlina, kterou tehdejší lidé nazývali bránou do pekel. No a právě skrze tento otvor, kromě sirného zápachu, měla vystupovat hovada pekelná beroucí na sebe podobu polozvířat, pololidí, měla činit lidem příkoří, škodit dobytku i úrodě,“ říká kastelán Miroslav Konopásek při naši prohlídce. Pravda je, že poloha hradu je trochu nezvyklá. Podle dobových záznamů zde nevedla žádná hranice ani kupecká stezka, kterou by měl hrad střežit. Musíme si uvědomit, že stavba hradu nebyla levná záležitost. Proč tedy někdo nechal postavit „nepotřebný“ hrad. Podle legend to bylo právě kvůli bráně do pekla. Ta by měla být přímo na místě, kde stojí dnešní kaple. Kolem kaple je také plno nejasností. Například hloubkový sonar prokázal přítomnost zasypané průrvy pod kaplí. Je tam snad opravdu zasypaná brána do samotného pekla? Dříve se do této průrvy dle legend házeli odsouzení zločinci. Jsou snad k hradu připoutány jejich černé duše? Jednou prý jednomu odsouzenci nabídli milost, když se odváží do průrvy. Spustili ho a když ho vytáhli, nevěřili. Mladík byl celý zešedivělý hrůzou a pološílený. Co za hrůzy musel vidět, když za pár minut zestárl o desítky let?

  Další záhadou je voda. Kromě vodojemu v podobě věže (která dnes již nestojí - stávala na jižní straně) tajemného sklepení, které možná sloužila právě jako rezervoár pro vodu (nebo jako sýpka – přesný účel není znám), se na hradě zdroj vody nenalézá. Pamětníci sice tvrdí, že tu v moderní době studnu pamatují, a i v dokumentech se lze dočíst, že „...dále bylo nutno studnu dobře zabezpečit, aby se dětem ni jinému újmy nestalo...“. Hloubkový sonar ani důkladný archeologický výzkum zde však nic jako studnu nenašel. Stejně jako všechna obydlí, potřebovaly i hrady dostatek vody, obzvlášť v době obléhání. Zde ale není vody dostatek ani pro menší osádku. Legenda připisuje nedostatek vody čertu, který se usadil v studni. Ano, čtete dobře i v lidové slovesnosti se studna vyskytuje, byť po ní není žádné památky.

  Další záhadou je stavební podoba hradbu. Vypadá to, jako by byl postaven obráceně. Většinou hrady bránily v přístupu zvenčí. Tady to vypadá, jako by hrad bránil něčemu uvnitř dostat se ven. Brání snad hrad zlým silám, aby se dostaly ven z hradu?

  Podivné místo najdeme i kousek od Housky. Je to kámen se zřetelným důlkem, který vypadá jak po kopytu. Legenda praví, že tudy čert nesl zlého sedláka. Ten byl příliš těžký, a tak si zde čert chtěl odpočinout. Zůstal zde po něm otisk kopyta a řetězu. Nesl sedláka čert snad právě k bráně na hradě?
  Podle všeho má hrad také obcházet postava v kápi bez obličeje, která děsí ty, jež se tu potulují v noci, nebo nedej Bože, přenocují.

  Jak vidíte, je hrad Houska plný záhad a tajemství. Jelikož přes 15 let sepisuji web o tajemnu (www.paracz.cz), nedalo mi to, abych hrad nenavštívil. Pan kastelán je vynikající řečník, který nevystupuje ze své role a o hradu vám poví všechny záhady a mystéria. Vše zakončí ukázkou sklepení, ve kterém má být replika pekla a Luciferova trůnu. I před hradem najdeme výstavu „Peklem“, která nás provede nádhernou pohyblivou dřevořezbou inspirovanou Danteho Božskou komedií. Po prosbě mě nechal hlavně kapli prozkoumat přes širokospektrální kameru. Dále jsem směl použit spiritbox a měřič elektromagnetického pole. Ale hezky popořádku. Někteří věří, že široké spektrum dokáže zachytit energie, které sami okem nevidíme. Zda se mi povedlo něco zachytit, můžete posoudit na obrázku. Spiritbox je zařízení, které rychlostí blesku projíždí všechny radiové stanice. Výslednému tónu se říká bílý šum (protože to opravdu jako šum zní). Věří se, že právě zde lze zachytit hlasy mimo náš svět. Takovým hlasům se říká EVP (z angl.. Electronic Voice Phenomena) – ukázku takovýchto EMP si můžete poslechnout zde:

  Měřič elektromagnetického pole (zkráceně EMF – elektromagnetic field (detektor)), slouží k určení odchylek v elektromagnetickém poli. Věří se, že právě tyto odchylky mají na svědomí duše mrtvých. Osobně jsem na žádném ze zařízení anomálii nezaznamenal, což mě lehce zklamalo. Po kontaktování skupin, které na hradě prováděly „profesionální“ šetření, se mi dostalo ujištění, že i ony došly ke stejným výsledkům. Kde nic tu nic. Podařilo se snad stavbou kaple opravdu zabránit řádění zlých sil?
  Podivnou je i kresba v kapli. Je to levoruká lukostřelkyně. Levá ruka byla ve středověku brána jako ruka ďábla (proto se levorucí přeučovali). Podle kastelána je jediná v Evropě a možná i ve světě a prý pro ni není vysvětlení a nikdo neví, co měla zobrazovat. Jde snad o něco, co kdysi vylezlo z jámy pekelné?

  Závěry z mého výletu jsou trošku méně tajemné. Hrady se používaly často jako vězení (např. hrad Přimda), což by vysvětlovalo stavební podobu a obranu dovnitř. Také zde mohl být umístěn nepohodlný šlechtic s psychickou poruchou, což by vysvětlovalo odlehlé místo v pustině. Nikdo z králů a velmožů přece nemá zájem, aby se o takovém příbuzném vědělo. Případné záchvaty „pacienta“ pak mohly v prostém lidu budit hrůzu a dojem pekelných rejdů. Vysvětlovalo by to i potřebu malé osádky. Hrad nebyl obranný, ale spíše šlo o vězení / „blázinec“. A co levoruká střelkyně. Za prvé nevím, kdo došel k závěru, že se jedná o ženu. Podle mého to není tak jisté. Přečteme-li si Bibli, konkrétně zjevení Janovo, nalézám zde osobně motiv pro tuto kresbu: „... bílý kůň a na něm jezdec s lukem. Byl mu dán věnec dobyvatele, aby dobýval.“ – podle moderního pojetí je takto popisován Mor (Nákaza, Nemoc). Jelikož se jedná o prvního jezdce, je vyobrazen sám. Levá ruka tak opravdu zde představuje cosi zlého a sice Apokalypsu. (Vysvětlení – podle zjevení Janova Apokalypse předchází příchod 4 jezdců – Nákaza, Válka, Hlad a Smrt). Musíme si uvědomit, že kaple byla vystavěna na konci 13. století, kdy se očekával 2. příchod Krista a sním i spojená Apokalypsa. Někteří mohou namítnout, že postava v kapli nesedí na koni. Za prvé část malby očividně chybí, za druhé ve středověku moc koně neuměli namalovat. Pokud se má přece jen jednat o „démona“, i zde bych pro vás měl vysvětlení. Zobrazovaní démonů (hlavně u raného křesťanství) není nic neobvyklého.

  Nicméně přes všechny moje námitky stojí hrad Houska za návštěvu. Pan kastelán je naprosto perfektní. U brány se můžete občerstvit a pokud Vám hrad Houska nestačil, lze vyrazit na nedaleký Bezděz, ale o něm zase jindy.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Barčíkm v něm napsala:

  Zajímavé. Už jsem několikrát byla na hradu Houska, a vůbec jsem nevěděla že tam jsou takovéto záhady.

  Romulus-Caesar v něm napsal:

  Mataty8: Děkuji Ti

  Mataty8 v něm napsala:

  Jé, já mám poblíž chalupu. Moc hezké $>