Alíkovina

Výlet na Mars?

vydáno  •  Škola a poznání
Přesně 12. dubna (tedy v den výročí prvního letu člověka do vesmíru) jsme vás na stránkách Alíka pozvali k účasti na simulovaném letu na Mars. Pustili jste se tehdy velmi úspěšně do vstupního testu astronauta. Jenže dalších úkolů se někteří lekli. Nestačilo najít správné odpovědi na otázky. Měli jste si zvolit kosmickou specializaci a připravit plán, čemu se při letu budete věnovat. Poslední zářijové dny simulovaný let proběhl a my jej mohli sledovat přímo z řídícího střediska!

Je sobota 29. září 2007. Ze střediska řízení letu dostáváme stručnou zprávu: „Kolem 13. hodiny byla raketa Prométheus s dětskou posádkou na palubě úspěšně navedena na dráhu k Marsu. Stav posádky je výborný, nálada dobrá…“ Říkáme si, že necháme posádku chvíli cestovat a že bychom moc rádi sledovali právě pobyt na Marsu. Řídící středisko nic nenamítá a tak můžeme (tiše!) vejít.

Zatímco v minulých ročních podobných letů připravovali program odborníci z řad dospělých, tentokrát se výrazně zapojili kluci a děvčata, kteří svou první simulovanou cestu do vesmíru absolvovali před čtyřmi lety. A tak se v přípravném týmu vedle zvučných jmen objevili také Tomáš Pejchal, Petra Kučerová, Petr Adámek, Martin Pecka, Klára Pavelková, Josef Mezník a Alena Pešková. (všichni organizátoři jsou představeni ZDE).

Prvního kola se účastnilo 21 palubních inženýrů, 45 počítačových expertů, 41 palubních lékařů /biologů, 27 dokumentaristů, 21 architektů /geologů. Nebylo snadné vybrat deset účastníků letu – pět členů posádky a pět náhradníků. Na palubě kosmické lodi, které děti navrhly v anketě název Prométheus, letí pět kosmonautů – Kateřina Bernatíková z Českého Těšína, Nikola Stračárová z Brna, Michal Vyvlečka z Troubek, Václav Jirsa z Jindřichova Hradce, Anna Štindlová z Prahy 5. Poprvé se sešli při výběrovém kole v Praze a podruhé v úterý 25. září na předletové přípravě.

Během přípravy besedovali s odborníkem na otázky přežití v kosmu MUDr. Josefem Dvořákem, CSc. o popularizaci vědy s redaktorem Radiožurnálu Markem Janáčem, navštívili nové německé muzeum kosmonautiky, kde se setkali s kosmonautem Vladimírem Remkem. Na návštěvu svého ateliéru je pozval náš přední architekt Vlado Milunič. V rámci fyzické přípravy trénovali stav beztíže ve vodním bazénu.

Ale zpátky do řídícího střediska. Milan Halousek dává prostřednictvím hlasového spojení kosmonautům poslední pokyny před výstupem na Mars. Palubní lékařka kontroluje zdravotní stav posádky, všichni už mají skafandry a zavazují si oči. Vědí, že vše je „jen“ hra, ale hrají poctivě. Kde přesně jsou, netuší. V prostoru, kde tráví čas bez pozemských hodin či mobilů, se ocitli v noci se zavázanýma očima. Jeden za druhým stoupají podél lana a přestupují do základny na Marsu. Poslední jde kapitánka Katka. V ruce drží českou vlajku.

Konečně přichází pokyn k rozvázání očí a k zahájení práce na experimentech. Vedle poněkud pozemského vaření brambor a vajec je připraven průzkum vzorků 14-ti tekutin. Ukazuje se, že odhadování tekutin pouze podle vzhledu a vůně/zápachu je velmi složité. Nicméně kosmonauti se rozhodli, že ochutnávání neznámých tekutin by mohlo být nebezpečné. Chuťové buňky tedy raději nechávají být a zkoumají jen zrakem a čichem...

Hodiny letu ubíhají a posádka na Marsu má potíže. Řídící středisko budí náhradní posádku a vysílá ji na pomoc. Komunikace už neprobíhá hlasově, ale pouze prostřednictvím vzkazů na monitoru počítače. Čtveřice ve složení Marie Pešková z Dubnice, Soňa Alexová z Českého Těšína, Julie Nováková z Prahy 10 a Jakub Písar z Jindřichova Hradce nastupuje ve stříbřitých skafandrech a zavázanýma očima do automobilu. Posléze se všichni setkávají na Marsu, opravují závadu a vracejí se zpátky na rodnou planetu.

Zatímco je to možné pár řádky zapsat, prožitky jsou všelijaké. Původní posádka už měla sehranou komunikaci a najednou přichází další čtyři! Jak po přistání naznačují, chvilku trvalo, než si na své „hosty“, či spíše zachránce, původní posádka zvykla. Přizpůsobit své přání a pocity tak velké skupině v poměrně malém prostoru není snadné. Účastníci letu to zvládají. Svědomitě se střídají při hlídkách, které mají za úkol zajišťovat nepřetržité spojení s řídícím střediskem. Pochopitelně, že největší tíha spočívá na velitelce lodi.

Těžko říct, zda byl let dlouhý nebo krátký. Ne všechny úkoly stihla posádka dokončit. Nicméně přichází i plánovaný návrat na Zemi. V řídícím centru usedají příbuzní, aby aspoň chvíli sledovali let. Všechno se připravuje na přistání. Posádky sedí na podlaze a čekají na další pokyny. Přistání se zdařilo.

Kosmonauti opouštějí loď. Kapitánky hlásí bezproblémový návrat. A pak už je vše, jako při návratu opravdových vesmírných hrdinů – přivítání chlebem a solí, zní česká hymna, bouchá šampaňské. Let skončil. Pro někoho to bylo zdánlivě pár dní a hodin. Pro organizátory z Dětské tiskové agentury vyvrcholení celoroční práce a chvíle, kdy si mohli říct: povedlo se! Jak se let zapsal do života sedmi děvčat a dvou kluků, to ukáže čas. Z rozhovorů máme pocit, že mají chuť se některé „kosmické“ specializaci vážně věnovat i v budoucnu. Každopádně za uplynulý týden viděli, že nejsou ve svých netradičních zájmech osamoceni a že ke splnění velkých snů vedou dlouhé cesty.
Zpravodajství z Expedice Mars 2007 najdete na stránkách expedice.kosmo.cz a Dětské tiskové agentury.
Průběh semifinále Expedice Mars 2007 přiblížila na svém blogu jedna z kosmonautek - Julie Nováková: Zubařský rychlokurz prvního českého kosmonauta a nejen to..
Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!