Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vynalézavé vrány z Nové Kaledonie jsou opravdu chytré!

  vydáno  •  zvířata · ptáci

  Vrány jsou chytré, ale vrána novokaledonská je jedním z nejchytřejších živočichů na světě. Dokáže si vytvořit nástroje, s nimiž může získat potravu. Je chytrá a vynalézavá, což si můžeme ukázat na dvou vybraných příkladech. Tak se na ně pojďme podívat!

  Vynalézavá vrána novokaledonská, © Hypercompe_scribonia

  Popis

  Délka těla je 40–50 cm, její peří má leskle černou barvu, zobák i končetiny také. Rozpětí křídel je 90–100 cm. Vyskytuje se jen v Nové Kaledonii na ostrovech Grande Terre a Maré, kde žije zejména v pralesech. Je jedním z nejinteligentnějších zvířat. Dokáže vytvořit nástroje, například hák, což nedokážou ani šimpanzi.

  Pokusy

  V knize Genialita ptáků od spisovatelky Jennifer Ackerman je uvedeno mnoho pokusů s ptáky. Pro ilustraci inteligence našich vran se pojďme podívat na dva z nich.

  Blue (vrána novokaledonská) je ve voliéře, v níž je plastová trubička. V té je kousek masa, na který nedosáhne zobákem, i když je blízko. Blue ale dokáže vytvořit nástroj, který mu pomůže. Zvedne větvičku a uštípne všechny výrůstky. Pak větvičku prostrčí trubičkou tak, aby kousek masa dopadl na dno voliéry.

  Ve druhém pokusu vrány dostaly možnost se pomocí kamenů dostat k masu, které bylo připevněné k dřevěné destičce. Ta byla umístěná ve skleněném válci naplněném vodou vysokém tak, aby se k masu vrány nedostaly. Vrány mohly pomocí kamenů, které shodí do válce, zvýšit hladinu vody do takové výšky, aby se k masu dostaly. Díky nápovědě (kameny umístěné tak, aby vranám mohly omylem spadnout do válce) se jim to nakonec podařilo.

  Anglické video, ve kterém je možné vidět ukázku druhého pokusu.

  Zajímavost: Na svůj obraz v zrcadle útočí, takže nezvládají zrcadlový test sebeuvědomění. Přesto dokáží díky odrazu v zrcadle například najít schovanou potravu, kterou nemají přímo ve svém zorném poli.

  Výroba nástrojů

  V přírodě vrány novokaledonské často vyrábí i složitější nástroje, např. z větviček, listí, kamínků... S nástroji cestují, znamená to tedy, že si nástrojů cení a poznají dobrý nástroj. Vrány se učí, protože bez toho by nepřežily.

  Zdroje

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 19. května ve 2:05.
  Hypercompe_scribonia v něm napsala:

  Děkuju:-3

  Příspěvek z 12. května v 16:00.
  Betty_H v něm napsala:

  Velmi zajímavý výběr tématu. Článek byl pěkný a hezky se mi četl,i když by nebylo od věci,kdyby byl trochu delší,alespoň o ještě jeden pokus. Pět tlapek.