Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vypravte se do fotografického pravěku

  vydáno  •  Škola a poznání · Fotografie · Věda a technika · Historie
  O prázdninách můžete zažít nejedno dobrodružství. A nemusí to být vždy jen jízda na koni nebo spaní v indiánských stanech tee-pee. Pro milovníky fotografování může být zážitkem výprava do fotografického pravěku. Zapomeňte na digitální aparáty a poznejte, jak si lidé poradili se zachycením světla před několika staletími! A co víc – na příměstském táboře v Brně si můžete v srpnu svůj vlastní aparát známý jako camera obscura – vyrobit a pořízené snímky vyvolat v temné komoře.

  © archiv

  Camera obscura, je přístroj, jehož pomocí se dá zachytit obraz. V následujících řádcích si nastíníme jak si tento přistroj vyrobit, jakým způsobem si z něj zhotovit obrázky a to nejen klasickou cestou, ale i technikou kyanotypie.

  Historické ohlédnutí

  Camera obscura („temná místnost, resp. komora, s jedním malým otvorem, jímž prochází světlo a na protější straně vytváří převrácený obraz předmětů před otvorem“). Objev systému camera obscura je připisován islámským učencům kolem roku 900 n.l. (Kronika techniky).

  Camera obscura (temná schránka) arabským astronomům sloužila při pozorování nebeské dráhy Slunce. Arabové takovým aparátem pozorovali zatmění Slunce a sluneční skvrny, aniž by přitom hleděli prostým okem na zářící souhvězdí.

  Kdy přesně a kdo princip přístroje známý jako camera obscura vymyslel, se dnes mohou historici jen dohadovat. Pokud vás historie přístroje zajímá více, pak se leccos dozvíte v článku Zdenka Bakštejna na serveru paladix.cz. Nechybí tam ani množství ukázek a odkazů na další informace.

  Postupem času se konstrukce zdokonalovala. V 17. století byla dírka zvětšena a osazena čočkou, což zlepšilo kresbu obrazu. Od této doby se přístroj zdokonaloval, dosáhl přenosné velikosti, čímž byla umožněna lepší manipulace s přístrojem. Umělci dostali možnost snadnější práce v terénu. Na principu camery obscury pracují i dnešní moderní fotoaparáty. Přístroj se stal v minulosti oblíbenou pomůckou malířů, kteří využívali takto pořízený obraz jako podklad pro kreslení.

  Vyrobte si cameru obscuru

  Výroba camery obscury nevyžaduje nic složitého. Potřebujeme pouze světlotěsnou krabičku, která odpovídá velikosti negativu a plíšek na zakrytí dírky, který zabrání vniknutí světla do komůrku při manipulaci s ní a pomocí něhož budeme určovat dobu osvitu materiálu (expozici).

  Dírka může být součástí krabičky, a nebo můžeme zvolit složitější systém výměnných dírek. Krabičku v odpovídající velikosti používaného filmu si lze poslepovat z lepenky, tvrdšího kartónu nebo využít různých plechových či jiných krabiček. Čím je dírka menší, tím má obraz ostřejší kresbu, ale zvýší se doba expozice. Expozice je doba po kterou je vystaven materiál působení světla.

  Jak zachytit obraz

  Obraz procházející camerou obscurou se zobrazí obracený na druhou stranu krabičky než máme otvor. Chceme – li ho však uchovat, tak jej musíme na něco zachytit. K tomuto účelu slouží různé materiály citlivé na světlo. Nejlépe je ovšem použít film, tzv. negativ. V případě použití jiného typu materiálu nemusí být zaručena optimální kvalita obrazu.

  Jak udělat fotografii

  Motiv, který se nám zachytí na negativ, je zapotřebí vyvolat. Celý proces vyvolání má tři základní fáze: vyvolání, přerušení, ustálení. Po těchto úkonech nastupuje praní a sušení a následná archivace. Celý proces se provádí ve světlotěsné oválné krabici s odnímatelným víkem, které říkáme vývojnice. Víko v sobě má otvor, kterým postupně vlíváme jednotlivé roztoky dovnitř a necháme je působit na negativní materiál po dobu a v teplotě určené výrobcem. Po každé výměně roztoku celou vývojnici vypláchneme tekoucí vodou.

  Abychom dostali pozitivní obrázek (fotografii) z negativu musíme jej zvětšit, nebo překopírovat na pozitivní materiál. Tento úkon se provádí v komoře s ochranným světlem. I zde je proces podobný vyvolávání negativního materiálu. Veškerá manipulace s negativem musí probíhat v absolutní tmě, kdežto manipulaci s pozitivním materiálem, lze provádět při ochranném osvětlení (např. červené světlo). Tyto procesy nejsou nijak složité a dají se provozovat i v domácích podmínkách.

  Existují ovšem i jiné metody získání pozitivního obrazu mezi než se řadí kyanotypie, Vandyke, albumin POP, platino-palládiový obraz, gumotisk, bromolej. Většina těchto technik je založená na citlivosti jiných látek ke světlu, než jsou používané při výrobě klasických fotomateriálů. Jednou z nejméně náročných technik na zhotovení je kyanotypie.

  Kyanotypie čili modrotisk

  Kyanotypie je jednoduchá kopírovací technika s velkými možnostmi, někdy též zvaná modrotisk. Byla objevena Johnem Herschelem v roce 1842, tedy pouhé tři roky po ohlášení vynálezu fotografie.

  Pro přípravu této techniky si připravíme 25% roztok citranu železitoamonného (tzv. zeleného) a 10% roztok červené krevní soli. Oba dva roztoky smícháme a emulzi naneseme na dobře kližený papír při tlumeném osvětlení.

  Negativ kopírujeme na přímém slunci podobu 3 až 5 minut, nebo pomocí zdroje bohatého na ultrafialové záření. Kopírování je dobře viditelné takže celý proces můžeme dobře sledovat. Když papír dosáhne dostatečné sytosti, papír vyjmeme a důkladně vypereme pod tekoucí vodu, tím je celý proces hotový. Obraz má nádech hnědě modrého tónu.

  Tato metoda zachycení obrazu pomocí vlastnoručně vyrobeného fotoaparátu, nedosahuje sice takových kvalit jako dnešní moderní přístroje, ale má své neopakovatelné kouzlo. Podrobnější informace o této i dalších fotografických technikách získáte na stránkách Národního technického muzea - http://www2.ntm.cz/projekty/fototechniky/fototechniky7.htm

  Zajímavé odkazy na internetu:

  • Stručná historie fotografie na www.quido.cz
  • Stručná historie vývoje fotoaparátů na www.quido.cz
  • Stránky věnované dírkovým kamerám: www.pinhole.cz
  • Wikipedie - stránky věnované historii camera obscura - anglicky
  • Wikipedie - stránky věnované dírkovým kamerám pinhole camera - anglicky
  • Worldwide Pinhole Photography Day - událost zorganizovaná na podporu a oslavu dírkové fotografie. Snímky z celého světa pořízené v tento den dírkovou kamerou (anglicky pinhole camera) jsou pak vystaveny na internetových stránkách projektu. Koná se od roku 2001 každý rok poslední neděli v dubnu. Více informací na www.pinholeday.org/

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 7. srpna 2008 v 9:51.
  2piskoty v něm napsala:

  fotky

  chtěla bych si to vyzkoušet, ale nevím, jak udělat tu směs a jak to vyvolat.

  Příspěvek z 29. července 2008 v 7:37.
  objekty-plusminus v něm napsal:

  Ale jo, ujde to ale jsou i lepší!

  Jo, docela dobrý ale ne že by mě to lákalo. Jukněte na můj blog: www.objekty-plusminus.blog.cz

  Když se mrknete tak to napísejte do pošty e-mail a že jsi tam byl/a a dostaneš diplooom!

  1010101010101010101010101010101010

  Příspěvek z 27. července 2008 v 15:44.
  Neville v něm napsal:

  Děkuji a tak..

  Děkuji za velice příjemný a poučný článek článek.

  Při čtení jsem dostal neuvěřitelné nutkání si vyzkoušet ten modrotisk. Do teď jsem žil v omylu, že modrotisk nějak souvisí s dekorem látek - takové ty modré figurky s bílými tečkami a tak. Ale to už je lehce mimo původní plán této reakce.

  Takže ještě jednou, děkuji moc a moc.