Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Vypravte se do Japonska!

    Vzdálenost mezi hlavním městem Japonska (Tokio) a Prahou je vzdušnou čarou 9 069 km. Tedy pro většinu z nás výlet těžko dosažitelný. Pokud se však přidáte mezi návštěvníky výstavy Bonsaje a suiseki, která začala včera v Botanické zahradě hl. města Prahy, máte šanci se s mnoha tvářemi vzdálené východní země setkat.

    Zahrada v zahradě

    Ano, Japonská zahrada je vlastně jakousi „zahradou v zahradě“. Když vejdete, ocitnete se skutečně rázem v jiném světě. Až do 20. května tu kromě barvami hýřících azalek a rododendronů můžete obdivovat přírodní umělecká díla, za která jsou bonsaje a suiseki právem považována. Zatímco představu o tom, co jsou bonsaje většina z nás má, slovo suiseki tak známé není. Stručně řečeno jsou to neobvyklé kameny, které připomínají zvířata, osoby, přírodní scény nebo různé věci a které se umísťují do misek.

    Je libo sushi, čajový obřad nebo ikebanu?

    V doprovodném programu můžete ochutnat japonské speciality suschi, vidět ukázky tradičního cvičení taiji, obdivovat umění meče nebo čajový obřad. Chybět nebude ani aranžování ikebany či dílna umění kaligrafie pod vedením paní Harumi Yamada z Česko - japonské společnosti. V pořadu Vítr v bambusech zazní tradiční japonské skladby pro bambusovou flétnu shakuhachi. Připraveny jsou přednášky na téma umělecké tvarování bonsají a o krásných kamenech suiseki.

    Japonská zahrada slaví 10. narozeniny

    Zvýšený zájem umělců všech směru o východní kultury se datuje od konce 19. století. Dnes je každá japonská zahrada místem, které vyhledávají všichni ti, kteří vedle fyzické a duševní očisty touží po ojedinělém estetickém zážitku. Japonská zahrada v Troji byla založena v roce 1995 na ploše 0,67 ha a o dva roky později (1997) poprvé zpřístupněna veřejnosti. V úvodní části se setkáte s miniaturami krajin, hor a stromů, s potůčkem a jezírkem. V něm žijí červení koi-kapři, symboly štěstí a blaženosti. Jezírko je napájeno vodou z potůčku, pramenícího v horách a razícího si cestu mezi kopci, aby na své pouti vytvářel přirozené kaskády a vodopády.

    Zatímco brzy na jaře vykvétají první květy stromů v sakurovém háji, v těchto dnech se ke slovu dostávají doslova klenoty Japonské zahrady: květy rododendronů a azalek. Najdete jich zde na třicet kultivarů. Přestože umělecké pojetí zahrad nemá v Evropě, vzhledem k odlišnosti kulturního prostředí, tak dlouhou tradici jako v Japonsku, i Evropané se pod vlivem maurského Španělska naučili oceňovat estetickou, ne pouze užitnou, hodnotu venkovního prostoru v blízkosti obydlí.

    Důležitou roli v každé japonské zahradě hrají cestičky. Vyvýšené kameny na chodníčku tobi-iši slouží k tomu, aby si člověk neumazal boty od hlíny - cestička je záměrně klikatá, aby byla co nejpodobnější té v přírodě. Navíc tak budí dojem, že je delší - vede dál a je zajímavější a plná poučení.

    Výstava Bonsaje a suiseki probíhá od 12. do 20. května 2007 Skelník Fata Morgana je stejně jako venkovní expozice v květnu otevřen od 9 do 19 hodin. Venkovní expozice denně, tropický skleník zůstává v pondělí uzavřen.
    Další podrobnosti najdete na stránkách Botanické zahrady – www.botanicka.cz.
    zpracováno z podkladů Botanické zahrady

    Autor:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.