Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vypravte se do Mořského světa

  vydáno  •  Příroda · Zvířata
  Máte rádi svět pod mořskou hladinou? Abyste si jeho obyvatele důkladně prohlédli, nemusíte být vynikající potápěči. Dokonce nemusíte ani jezdit k moři. Stačí, když v Praze navštívíte stálou výstavu mořských ryb - Mořský svět.

  © Mořský svět

  Na více než tisíci čtverečních metrech tu najdete jako na dlani svět, který si jinak mohou z tak bezprostřední blízkosti prohlížet jen ti nejlepší potápěči. Moderní akvária totiž naprosto dokonale ukazují přirozené prostředí mořských tvorů.

  Nejde jen o 240 tisíc litrů speciálně upravené mořské vody. Speciální zářivkové a výbojkové osvětlení v akváriích nahrazuje přírodní sluneční paprsky a mikropočítačem řízená vodní čerpadla dokonale nahrazují příliv a odliv. V nočních hodinách svítí nad akvárii měsíční světlo, které dokáže simulovat i úplněk měsíce.

  V Mořském světě naleznete téměř 350 druhů nejen mořských, ale i sladkovodních živočichů. Obdivovat zde můžete například největšího žraloka v České republice, dravé murény, jedovaté perutýny, pestré korálové rybky, sasanky, různé druhy želv a mnoho dalších neméně zajímavých živočichů.

  Největší nádrž má objem 100 tisíc litrů mořské vody. Mezi jejími obyvateli jsou tři druhy žraloků – žralok písečný, bělocípý a černoploutvý. Další z nádrží poznáte podle vraku lodi Bounty. V té bydlí murény, žraloci kobercoví, rejnoci či pilohřbeti.

  Maketou majáku, který vznikl podle skutečného majáku v Severní Karolíně, je ozdobená nádrž s barakudami. Součástí výstavy je i korálová jeskyně. Ta vám přiblíží pestrý a tajuplný život korálových útesů.

  V říjnu 2008 byla otevřena obří průhledová nádrž o objemu 27 000 litrů sladké vody. Svůj domov v ní nalezlo vícero druhů živočichů, například dravé arowany, plodožravé piraně, mohutné guramy či jedovatí keříčkovci.

  V prostoru nazvaném Vesmírná laguna se promítají dokumenty s různou tématikou. Mezi nejoblíbenější patří přírodopisné snímky přibližující tajuplný a rozmanitý život v mořích a oceánech.

  Mořský svět vyzdobili velkými nástěnnými malbami Přemysl Šmíd a Miloš Zeithammel. Malba na ploše 2 700 m2 zobrazuje rozmanité výjevy z mořského života.

  Může se hodit

  Mořský svět na pražském Výstavišti je stálá výstava mořských ryb a dalších živočichů. Otevřeno je denně od 10 do 19 hodin.

  Každý poslední pátek v měsíci se od 20 do 21 hodin konají noční prohlídky Mořského světa spojené s odborným výkladem. Návštěvníci mohou spatřit, jak se po setmění chovají ryby a jiní obyvatelé nádrží.

  Více: www.morsky-svet.cz


  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (15)

  Příspěvek z 22. června 2009 v 18:00.
  martinv6 v něm napsal:

  pod mořský svět

  4

  Příspěvek z 16. června 2009 v 15:38.
  HannahMontana15 v něm napsal:

  Mořský svět

  Já jsem byla v26 Mořském světě26 a moc se mi to 19Líbilo19 něco jsem tam fotila ale ješte máma nezašla do no tam kde vivolávají fotky tak ze ti fotky ješte nemáme tak pa a piste do10 Alíkovin 10

  Příspěvek z 12. června 2009 v 18:22.
  vip41 v něm napsal:

  Reakce na Bajíček:

  my lítéme také každý rok.
  271467102222222222222222222222222222222222222222222222Vip41