Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vyrábíme přání

  vydáno

  Jejda, zítra má maminka narozeniny! Bráška má dnes svátek? Vánoce jsou zítra a chybí ti dárek pro kamaráda či kamarádku? Nezoufej, vše se dá vyřešit. Takové vlastnoručně vytvořené přání určitě potěší!

  Přání vyrobená na počítači, © Mari1

  Pro počítačové šikuly

  Přání můžeš vytvořit na počítači a vytisknout. A opravdu k tomu není potřeba nějaký extra program. Dnes není tolik finančně náročné barevné tisknutí. Ale vlastně i černobíle vytisknuté přání není problém. Pastelky a fixy doma jistě máš, tak už přání jen vybarvíš!

  V textovém programu (stačí i ten, který je běžně součástí každého počítače) si navrhni tři až čtyři stránky:

  1. Ozdobným písmem napiš na první stránku název přáníčka: Veselé Velikonoce, Krásné narozeniny, ...
  2. Pod ozdobný nadpis vlož obrázek. Není třeba řešit, zda je obrázek volně šiřitelný. Dílko nebudeš prodávat ani vystavovat nikde na internetu. Obrázek musí být vhodný k dané příležitosti narozenin, Velikonoc, Vánoc, ... a hlavně je potřeba, aby nebyl rozmazaný a neměl vodoznak výrobce. Nejkrásnější obrázky jsou vždy ty vlastní, s chytrým telefonem hravě pořídíš pěkný obrázek: rozkvetlé květiny v parku, vánoční stromeček, mísa s barevnými vajíčky apod. Případně je možné vyfotit nebo naskenovat namalovaný obrázek.
  3. Vymysli nebo si na internetu vyhledej vhodnou básničku, říkanku, sloku písničky. Tento text napiš na druhou stránku. Pohraj si s ním, ať je napsaný nějakým pěkným písmem, a zvětši ho, aby zabíral většinu stránky.
  4. Na třetí stránku předepiš třeba: „Veselé Vánoce přeje“. Ne, to není chyba, nepiš za text tečku, ale přidej linku nebo nech prázdné místo, tam se podepíšeš.
  5. Čtvrtá stránka bude prázdná, nebo na ni vlož zmenšený obrázek z první strany.
  6. Nyní vše vytiskni. Půjde o oboustranný tisk a budeš tisknout vždy 2 stánky na jeden list. Nejprve první a čtvrtou stránku a na druhé straně bude druhá a třetí stránka (druhá naproti první, třetí u čtvrté).
  7. Přání vytisknuté černobíle nyní vybarvi.
  8. Nyní už zbývá jen uprostřed přehnout a máš hotovo!

  Když budeš taková přání vyrábět častěji, jistě na internetu objevíš stránky s obrázky a najdeš i rámečky. Ty je také možné na stránky přáníčka pro zpestření přidat.

  Pro kutily

  Neumíš nebo tě nebaví vytvářet přání na počítači? Nevadí. Vezmi si čtvrtku a pusť se do práce na vlastnoručním přání.

  Na výrobu přáníčka budeš potřebovat:

  • ušní tyčinky s vatičkou pro otisky květů i pro výrobu stromku (tzv. uchošťoury),
  • paletu na barvy nebo vodové barvy,
  • barvy, pokud nemáš vodovky (temperové, akrylové nebo olejové): hnědou, zelenou, žlutou, modrou a červenou + kelímek s vodou,
  • čtvrtku A4,
  • štětce (silnější a slabší) + hadřík na jejich otření,
  • tekuté lepidlo.

  Všechny tyto potřeby seženeš ve výtvarných potřebách, případně v super/hypermarketu.

  Postup

  • Na stůl si připrav čtvrtku A4 a paletu. Na paletu si dej hnědou a zelenou barvu. Čtvrtku na šířku přehni na polovinu. Na přehnutou čtvrtku nyní budeš malovat. Záleží na tom, k jaké příležitosti přání bude.
  • K narozeninám to budou třeba kytice. Udělej zelené stonky a tyčinky namočené v barvě otiskuj u stonků, vznikne ti krásná barevná kytice.
  • K Vánocům to bude krásný vánoční stromek. Na přehnutou čtvrtku namaluj kmen z hnědé barvy a větve. Mezi větvemi si nech rozestupy zhruba 3–4 cm. Nyní přepul tyčinku do uší. Na vatičku nanes tekuté lepidlo a nalep to na větev. Postup opakuj, až budou polepeny všechny větve. Pak už jen stačí obarvit tyčky na hnědo, vatičky na zeleno a kolem udělat malé tečky. Ideální je malovat štětcem, ale můžeš malovat i další tyčinkou nebo prstem, je to na tobě. Nakonec už jen stačí napsat krásným písmem přání, dokreslit malou ozdobičku a je hotovo.

  Přání k Velikonocím

  Doufám, že se každému dílo povede a přání udělá radost.

  Poznámka redakce

  Opět autor, který napíše kratičký text a dále se o článek nestará. Více než polovina článku je dílem redakce. Celý úvodní návod na přání vytvořené na počítači je dílem redakce. Druhá část návodu pro kutily musela být hodně doplněna. Doufáme, že návody využijete.

  Budeme rádi, když v rozpravě krátce napíšete, jaká přáníčka jste již vyráběli.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 14. srpna ve 22:55.
  lékařský v něm napsal:

  Já dávám pět tlapek.
  Myslím, že si článek zaslouží obdiv už jen kvůli tomu, že z něho z původní podoby vzniklo něco, co může někomu pomoct při shánění něčeho, co udělá radost.
  Ale samozřejmě by bylo lepší, kdyby na této krásné práci měla větší podíl autorka.

  Redaktoři nekoušou, tak se nebojte s nimi komunikovat a spolupracovat. ;-)

  Příspěvek z 14. srpna v 16:28.
  –MM– v něm napsal:

  Nejsem si úplně jistý tím, že má každý v počítači textový editor, do kterého jdou vkládat obrázky. Poznámkový blok to nepodporuje, leda nějaký ASCII-art… ale i to by teda mohlo být zajímavé. ;-)

  K bodu 6 bych chtěl podotknout, že některé tiskárny umí tisknout rovnou oboustranně, tam bude možná nutné jiné pořadí stránek. Minimálně s tiskárnou v práci mám zkušenosti, že mi druhou stranu klidně natiskne zezadu na první stranu… pokud jí výslovně neřeknu, že nechci oboustranný tisk.

  Příspěvek z 14. srpna v 9:50.
  majdula2000 v něm napsala:

  Článek se pochopitelně vracel, už v květnu, ale když na to autorka ani nesáhne, tak to musíme udělat my...