Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vysmívat se handicapovaným je jako vysmívat se sám sobě

  vydáno  •  Volný čas doma · Volný čas venku · Handicap
  Zaujal mě článek Trochu jiné prázdniny od autorky --Kájinka-- a rozhodla jsem se napsat o své vlastní zkušenosti s handicapovanými.

  (ilustrační snímek), © Profimedia.cz

  Začalo to tak, že jsme se s kamarádkou rozhodly chodit na flétnu k ní do školy. Při první hodině moje mamka zjistila, že s paní učitelkou chodila na stejnou školu. Když paní učitelka po prvním roce ze školy odcházela, začala jsem chodit na hodiny k ní domů.

  Jejich byt 2+1 byl zcela přizpůsoben jejímu tehdy desetitiletému synovi Lukášovi, který má dětskou mozkovou obrnu. Nemůže chodit a má silné brýle. Jeho mozek ale pracuje normálně. Mimo jej měla v té době sedmiletou Klárku a dvouletou Emičku.

  Manžel provozuje školu bojových umění NARAMA a tak je velmi vytížený. Kvůli synovi Lukášovi paní učitelka vytvořila a vede sdružení Duhové děti. Mezi "normálními" dětmi jsou i ty handicapované. Spolu s kamarády vytvořila i sdružení Sport Relax Handicap Plzeň - v tom jsme já i moje sestra zpívaly.

  Nejprve jsem pořád pozorovala ty handicapované děti a připadaly mi "divné". Později jsem je vnímala jako ostatní a mnohdy mi byly lepší oporou než "normální" lidé. Jsem ráda, že jsem to po pár prvních hodinách zpěvu nevzdala a vydržela jsem několik let.

  Za tu dobu jsem si vytvořila několik přátel z řad handicapovaných, několikrát vystupovala na festivalech v Karlových Varech, Chebu, Plzni a mnohých jiných městech a pochopila jsem, jak je život handicapovaných lidí těžký a pro jejich příbuzné náročný.

  Teď, když vidím někoho na vozíku, už se za ním neotáčím. Beru ho jako člověka, který je stejný jako my a má stejná práva. Chtěla bych, aby všichni pochopili, že vysmívat se handicapovaným je jako vysmívat se sám sobě.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi Bajjaass

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (21)

  Příspěvek z 1. února 2009 v 18:35.
  mmmm v něm napsal:

  xcvbn

  haha26

  Příspěvek z 11. ledna 2009 ve 13:36.
  ikys v něm napsal:

  hmm...........

  teda pro mně jo

  Příspěvek z 11. ledna 2009 ve 13:36.
  ikys v něm napsal:

  hmm...........

  Mije teta třeba taky nemá nohu. A je uplně normální