Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vysněný dárek

  vydáno  •  Vánoce · Kvízy

  Milí kamarádi, o Vánocích jsem napsal již několik článků. V roce 2018 jsem vás pozval k nám domů, jak má rodina slavila Vánoce. Dnes vás pozvu znova k našemu vánočnímu stromečku.

  čekáme na narození Ježíše... pražské Jezulátko 2019, © verbum

  Jistě si pamatujete, že jsem vyprávěl, jak maminka měla a vlastně stále má ráda vánoční zvyky. Jedním takovým zvykem bylo pečení vánočního cukroví, kterého jsem se k nelibosti mé maminky rád účastnil. Maminka velikou radost neměla, proč? No, hlavně jsem se mamince neustále pletl pod nohy a měl jsem rád těsto, které jsem vždy ujídal... A tak maminka jedny Vánoce pekla v noci. Jéééé kamarádi, to bylo ráno probuzení do vůně pečeného cukroví. Jak to doma krásně vonělo.

  U nás byl také zvyk psát dopis Ježíškovi, což byla akce... Ježíšek nemá rád text, který je naškrábaný, který se nedá přečíst a kde jsou chyby. Nežli jsem napsal dopis pro Ježíška, několikrát jsem ho přepisoval a věřte nebo ne, div jsem si neukousnul jazyk, jak jsem se soustředil.

  Moje hlavní přání byla digitální hra, ve které vlk sbíral vajíčka. Docela jsem se bál, neboť jsem si nebyl nikdy úplně jistý, zdali jsem byl dost hodný. Přesto jsem dopis Ježíškovi napsal. Dali jsme dopis za okno a pokaždé byl ráno pryč. Sice mě maminka upozorňovala, že neví, zda od Ježíška takový dárek dostanu, ale přesto jsem doufal, že se Ježíšek smiluje a „digihru“ mi přinese.

  Začali týdny napětí: „Přinese mi Ježíšek, co jsem si přál?“ Trápila mě každý rok ještě jedna věc: „Čím udělám radost já druhým?“ Naštěstí jsem byl vychováván k tomu, že jsem uměl šetřit a neutrácel za hlouposti, a tak jsem mohl koupit vždy něco hezkého.

  Jak jsem se již svěřil posledně, tak jsem se aspoň o adventu snažil moc nezlobit, abych ukázal, jak svatému Mikuláši, tak i Ježíškovi, že chci být opravdu hodný. Ale kluk je kluk, a ten zlobí... Naštěstí ve škole dokázali v adventu přimhouřit oči. Tak hodný jako tento advent jsem snad ještě nebyl, no, snaha byla.

  Nastal Štědrý den a 24 hodin napětí. Naštěstí bylo co dělat. Ozdobit stromeček, pomoci mamince s přípravou večeře a pak odpoledne dlouhá procházka.

  Po dobré štědrovečerní večeři a po čekaní na Ježíška se v pokoji, kde byl stromeček, ozval zvoneček. S radostí, ale (asi každý zná ten pocit) i s tlukotem srdce, které tluče na maximum, jsme přišli ke stromečku... Zazpíval jsem koledu, letošní rok opravdu novou a dlouze cvičenou. Nastal okamžik, kdy my, děti, rozdělovaly dárečky. Pod stromečkem byla stavebnice Merkur a mimo jiné pak jeden malý balíček... „Že by ponožky, nebo slipy?“ Malé napětí, a co myslíte, co v tom balíku bylo? Moje vysněná „digihra“. Již jen baterky a mohlo se hrát. Pohádka, kterou v televizi dávali, mě vůbec nezajímala. Hned ten večer jsem udělal osobní rekord.

  Digihra mi ten rok udělala velkou radost, vlastně jsem ji celé vánoční prázdniny nepustil z rukou. Ještě, že byl Ježíšek tak moudrý, a přinesl baterky navíc. Jen důležité upozornění, na věc, na kterou jsem po dlouhém zkoumání přišel: Nikdy neberte dárky od Ježíška do školy! Nebo by se vám mohlo stát, tak jako mně, že o hru přijdete a dostanete ji až od rodičů, kteří ji dostali pří třídních schůzkách. Je důležité nehrát si při vyučování.

  Moc vám, kamarádi, přeji, ať večer pod stromečkem najdete to, co jste si přáli, a celý Štědrý den a večer si užijete.
  Váš Verbum.

  1. Co znamená slovo advent?


  2. Kdy začíná doba adventní a jak dlouho trvá?


  3. Kdo přišel k jesličkám poklonit se Ježíši?


  4. Jak se tři mudrci jmenovali?


  5. Jaké zvyklosti se vážou k době adventní?


  6. Kam se dívá chlapec, který stojí na Karlově mostě?


  Super, jsi znalec Vánoc.

  Vypadá to, že jsi znalec.

  Máš to dobrý…

  No, snaha byla.

  Snažíš se, ale možná by to chtělo se ještě na něco mrknout.

  Vyzkoušej si test znovu.

  No nevím, nevím, Grinch by měl z Tebe radost…

  Vyhodnotit

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (13)

  Příspěvek z 24. prosince 2020 v 0:52.
  verbum v něm napsal:

  Všem děkuji za komentáře a přeji Vám krásné Vánoce.

  Příspěvek z 21. prosince 2020 v 19:00.
  VHanka v něm napsala:

  Moc hezký článek. Vím, že ta digitální hra byla snad i s chobotnicí. Mívali jsme ji v krabici se starými hračkami ve sklepě. Pak si ji nějaký nadšenec příbuzný vzal.

  Lyli007 v něm napsala:

  Jak to že se nejmenují –MM–, Pralinka2 a ALX75 ?