Alíkoviny

Výstava Republika + kvíz

vydáno  v 18:25
Chcete se podívat na Mnichovskou dohodu, největší portrét prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, nebo se něco dozvědět o zpravodajské organizaci Maffie? Pak si nenechte ujít výstavu Národního muzea Republika. Byla symbolicky zahájena 28. října 2008 – tedy přesně 90. let od vzniku Československé republiky.
Výzdoba hlavní budovy Národního muzea.

Autor fotky: Radka Páleníková

Vraťme se však spolu s výstavou ještě o kousek dál do minulosti, konkrétně do období první světové války (1914-1918). Tehdy jsou české země součástí Rakouska-Uherska, kterému vládne stařičký František Josef I. (1830-1916). Poté, co byl v Sarajevu zavražděn následník trůnu František Ferdinand d´Este (1863-1914) s manželkou Žofií (1868-1914), dal se do pohybu kolotoč bezvýsledných diplomatických jednání, která vyústila v první světovou válku.

Po čtyřletých bojích v zákopech (kterého se zúčastnili i Čechoslováci bojující v legiích armád protirakouských států) a vyčerpání mocnářství zaslal rakousko-uherský ministr Julius Andrássy nótu americkému prezidentu Wilsonovi, v níž přijímá jeho 14 mírových bodů. Vzhledem k tomu, že jedním ze 14 bodů bylo „právo národů na sebeurčení“ (to znamená právo každého národa na vlastní stát), došlo 28. října k vyhlášení Československé republiky.

Prvním prezidentem se stal Tomáš Garrigue Masaryk (1850-1937), který vládl až do roku 1935, kdy byl dalším prezidentem zvolen jeho dlouholetý spolupracovník Edvard Beneš (1884-1948). Oba jsou považováni za zakladatele republiky, protože vytvoření předcházela jejich aktivita v zahraničí, kdy organizovali spolu s Josefem Dürichem (1847-1927) a Milanem Rastislavem Štefánikem (1880-1919) legie a snažili se získat podporu ostatních států pro budoucí Československo.

Výstava postupně představuje nejen všechny přelomové události první republiky, ale můžete si prohlédnout i jak se žilo obyčejným lidem. Na začátku jsou přiblíženy příčiny první světové války, československé legie v zahraničí (nejznámější byla „rota Nazdar“ působící ve francouzské armádě) i samotný vznik republiky. V další části výstavy je vytvořeno městské i venkovské prostředí, ve kterém lidé žili za první republiky.

Banner k devadesátinám Československa

INFOGRAFIKA:
DEVADESÁT LET SAMOSTATNÉ REPUBLIKY

Můžete si prohlédnout stroje továren, byt dělníka a člověka ze střední třídy, kavárnu, trafiku a další místa, která potkáváte i dnes a mnohdy si ani nevšimnete jejich zvláštností. Postupujete v čase do roku 1938, kdy Československo díky Mnichovské dohodě přišlo o pohraniční oblasti (čímž končí období tzv. první republiky), a pak až do roku 1939, kdy končí období druhé republiky obsazením zbytku „okleštěného“ Československa a vytvořením Protektorátu Čechy a Morava.


KVÍZ - Republika - znáš dobře její historii?


I když se možná o historii příliš nezajímáte, najdete zde spoustu zajímavostí, které rozhodně nemůžete vidět každý den. Z Německa k nám poprvé dorazil originál Mnichovské dohody, který je vystaven spolu s britských a italským textem a mapou postupu záboru pohraničí. Dalším lákadlem mohou být šaty Františka Ferdinanda d´Este a jeho ženy Žofie, které měli na sobě v den Sarajevského atentátu. Důležité jsou i dokumenty o uznání Československa, předměty z pozůstalosti Milana Rastislava Štefánika (zahynul při letecké nehodě 4. 5. 1919) nebo první prezidentská standarta či první československý zákon.

InsertSingleVideo

Součástí expozice jsou i videa, která vám představí danou dobu. Najdete zde přiblížení vzniku republiky, záběry z pohřbu prezidenta Masaryka, z nástupu Hitlera a zániku první republiky nebo ukázku výroby v tehdejších továrnách či života v kavárnách a volném čase.

Jedinou nevýhodou těchto multivizí je to, že pokud na výstavě strávíte delší dobu, začne vám stále dokola se opakující hudba, která je podbarvuje, trošku vadit. I přes to se ale jedná o důležitou ilustraci dobové atmosféry. Myslím, že tuto výstavu by měl vidět každý, kdo se chce dozvědět něco o minulosti země, ve které žije. Počítejte ale s tím, že prohlédnutí všech exponátů i přečtení doprovodných textů zabere minimálně 2 hodiny.

Další informace o výstavě, včetně pexesa, zajímavostí a mnoha fotografií najdete na speciální stránce věnované výstavě Republika www.cittadella.cz/repu/

Výstavu Republika můžete navštívit až do 6. července 2009

Výstava „Republika“, hlavní výstavní projekt Národního muzea na rok 2008 nekončí! Pro velký a neutuchající zájem návštěvníků je výstava prodloužena až do 6. července 2009.

Výstavu Republika zatím shlédlo více než 145 000 návštěvníků a každým dnem tedy očekáváme návštěvu jubilejního 150 000 návštěvníka. Ještě další čtyři měsíce se můžete přenést do atmosféry první ČSR a blíže se seznámit nejenom se vznikem a zánikem Československa, ale i s životem ve městě a na venkově.

I nadále uvidíte všechny unikátní předměty jako šaty Žofie Chottkové a vyznamenání Františka Ferdinanda d’Esteho potřísněné krví po atentátu v Sarajevu, leteckou bundu Milana Rastislava Štefánika, kterou měl oblečenu v den smrti, šaty z módního salonu Hany Podolské a mnoho dalších unikátních exponátů.

Co však návštěvníci po 15. březnu již neuvidí v originálu, jsou originály Mnichovských dohod, které se vracejí ke svým zapůjčitelům. Ve zbývajících dvou týdnech je tak poslední příležitost vidět tyto originální dokumenty, které výrazným způsobem ovlivnily dějiny Československa ve 20. století a které se poprvé nacházejí na území České republiky.

 

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (15)

Příspěvek z 17. dubna 2009 v 20:15.
Miley-Cyrus555 v něm napsal:

Repulika

Je to skvělý nápad441010

Příspěvek z 14. dubna 2009 v 16:58.
Wootrloo v něm napsal:

Výstava ''Republika''

Já jsem na té výstavě byla dvakrát a moc se mi to líbilo,je to velice zajímavé,originální a hlavně nevídané a ponaučující.Mě věci v období 20.století v ČR velice baví a díky této senzační výstavě jsem se dozvěděla spoustu zajímavých věcí,které se jen tak nedozvím.4444444444444444444

Příspěvek z 27. března 2009 v 18:32.
--------Bl8ndie v něm napsal:

Výstava

Ta výstava je fakt úžasná.doporučuju16