Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Výstavu Albatrosu zahájil kocour Mikeš

  vydáno  •  Kultura · Knihy
  Na zahájení výstavy k šedesátinám Albatrosu se v pražském Klementinu kromě spisovatelů, překladatelů, výtvarníků či nakladatelských redaktorů objevil i kocour Mikeš. S partou svých slavných kamarádů z Hrusic se přišel podívat, jak to sluší na výstavě knížkám, které ho tak proslavily.

  jubilejní výstava dětské knihy, Galerie Klementinum, Praha, © archiv

  Ať jsem kdo jsem, vyrostl jsem s Albatrosem – to je podtitul výstavy dětské knihy v pražské Galerii Klementinum, která mapuje 60 let práce známého nakladatelství. A opravdu byste těžko hledali někoho, kdo by nějakou tu knížku z Albatrosu neměl mezi svou oblíbenou četbou z dětství.

  Nechybí žádná z dětských hvězd té nejvyšší svítivosti, na nichž vyrostly a stále vyrůstají generace čtenářů – počínaje kocourem Mikešem, Pejskem a Kočičkou a Ferdou Mravencem přes Krtka, Rumcajse, Vílu Amálku, Boba a Bobka či Maxipsa Fíka až po Harry Pottera, Malého prince či komiksového Tintina.

  Součástí výstavy je bohatý program autorských čtení, besed a výtvarných dílen určených především pro děti. Na besedách přislíbili účast spisovatelé i výtvarníci, kteří v nakladatelství Albatros vydali nejednu knížku: Alena Ježková, Petra Braunová, Renáta Fučíková, Pavel Žiška, Blanka Čapková, Jiří Kahoun, Jiří Fixl, Ivona Březinová, Jiří Žáček, Markéta Vydrová, Miloš Kratochvíl, Pavel Medek, Renata Štulcová, Iva Procházková či Josef Krček.

  Výstava potrvá až do začátku února a organizátoři věří, že v Galerii Klementinum bude živo po celou dobu konání.

  Děti si vedle účasti na besedách budou moci namalovat obrázek na motivy nejznámějších příběhů či vystřihnout oblíbenou postavičku dětského hrdiny.

  A takhle přijel na výstavu kocour Mikeš se svými kamarády.Na zahájení nemohli chybět ti, kteří pomáhali knížky vytvářet.

  Slavnostní zahájení výstavy k 60. narozeninám nakladatelství Albatros - 24. 11. 2009.

  V expozici výstavy návštěvníci najdou bezmála dvě stě knižních titulů, které jsou prezentovány ve skleněných vitrínách či prostřednictvím ilustrací na panelech.

  Od roku 1949, kdy nakladatelství Albatros (www.albatros.cz) vzniklo - tehdy se jmenovalo Státní nakladatelství dětské knihy – SNDK - vydalo na 10 000 publikací v celkovém nákladu přes 360 milionů výtisků.

  Výstavu 60 let na křídlech Albatrosu můžete navštívit od 25. listopadu 2009 do 7. února 2010.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Kakt v něm napsal:

  jjg

  uzfxuzgjjjjjjc             uhj1212

  Embri v něm napsal:

  Hezký článek, já mám taky ráda knížky z albatrosu:-)