Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Výstavu Hry a hlavolamy ozdobí novinky profesora Rubika

  vydáno  •  Volný čas venku · Rodičům · Sběratelství · Rodina
  Rok co si v Praze dává dostaveníčko zvláštní skupina lidí. Všichni mají jedno společné: bez ohledu na věk si stále rádi hrají. A nejen to. Také je baví řešit hlavolamy. A tak není divu, že k největším lákadlům jubilejního 15. ročníku výstavy Hry a hlavolamy patří novinky z dílny maďarského profesora Ernö Rubika.

  © Radkaa

  Výstavu si představte jako jednu velkou hernu. Nečeká vás žádné nahlížení do skleněných vitrín, ale hlavní jsou stoly plné herních plánů a hlavolamů. Přichystány jsou hlavolamy nejrůznějších typů, tvarů, velikostí, použitých materiálů i obtížností. Pokud se rozhodnete na výstavu vypravit, počítejte, že na ní můžete zůstat i docela dlouho.

  Co vystřídá Rubikovu kostku?

  Když Ernö Rubik uvedl v roce 1980 svůj hlavolam – kostku - na trh, stala se tato inteligentní hračka okamžitě nejrychleji prodávanou hrou na světě. Od té doby se kostek na planetě prodalo přes 350 milionů. Zvlášť zpočátku to vypadalo, jakoby jejímu kouzlu podlehli naprosto všichni. Skládalo se ve školách pod lavicí, ale třeba i cestou do práce ve vlaku. Ačkoli Rubik sestrojil další hlavolamy, věhlas kostky žádný z nich nepřekonal.

  Čtyřiašedesátiletý sochař, inženýr a architekt se netají tím, že by chtěl s třistašedesátkou (Rubik´s 360) dosáhnout věhlasu svého prvního vynálezu. Rubik´s 360 se skládá ze tří koulí vložených do sebe. V nich je šest různobarevných kuliček, které je třeba dostat do otvorů stejné barvy.

  "Bohužel, koule jsou tak vyváženy, že gravitace vám sama brání dostat kuličky do správných otvorů," řekl novinářům majitel největší české sbírky hlavolamů Jaroslav Flejberk.

  Na výstavě si můžete zkusit také skládání Rubikovy zrcadlové kostky (Rubik Mirror). Tento hlavolam je sestaven z 26 kusů malých hranolů, které lze volně otáčet všemi směry. Cílem hry je vytvoření krychle.

  Ráj milovníků stolních her

  Hry a hlavolamyNa své si na výstavě přijdou milovníci společenských, strategických i logických deskových a karetních her. Těšit se můžete například na moderní společenské hry propojené s obrazovým záznamem na DVD. Stačí si jen vybrat, jestli se raději vydáte do afrického národního parku Serengeti, nebo se ponoříte do mořské hlubiny.

  Na Alberta Einsteina, Michaela Jacksona, Jamese Bonda nebo i Krtečeka si zahrajete se hrou Time’s up!, ve které mají členové týmů za úkol uhádnout předváděnou osobnost. Na detektiva si zase můžete zahrát ve hře Černé historky, společenské hře, ve které najdete 50 detektivních příběhů, 31 zločinů, 49 mrtvých těl, 12 sebevražd i jedno otrávené jídlo. Dále se na výstavě představí novinky jako logická hra Labyrinth, strategická hra Notre Dame nebo Wizard.

  Hlavolamy sbíral i Albert Einstein

  Jaroslav FlejberkNa výstavě máte mimořádnou příležitost nahlédnout do sbírek předních českých sběratelů hlavolamů. Jaroslav Flejberk, majitel největší české sbírky, představí okolo 600 hlavolamů. Zajímalo nás, jaká kritéria musí hlavolam splňovat, aby jej do své sbírky zařadil.

  "Hlavní podmínkou je složení hlavolamu," uvedl sběratel a dodal: "Nejraději mám ten hlavolam, který ještě ve sbírce nemám." Najít nějaký takový je stále těžší. Vždyť současná Flejberkova sbírka čítá přibližně 7 000 hlavolamů!

  Jaroslav Flejberk zdůraznil, že hlavolam není jen nějaká kratochvilná hračka, ale skvělý tréninkový nástroj na posilování hlavy. Zatímco lidé nemají chuť trénovat hlavu "jen tak", třeba sčítáním či odčítáním čísel, vezmou-li do ruky hlavolam, tak trénují mozek, aniž by je to obtěžovalo. K osobnostem, které si rády zpestřovaly volné chvíle hlavolamy patřil například Albert Einstein.

  15. výstava hry a hlavolamy

  10. - 13. září, Novoměstská radnice, Karlovo náměstí, Praha 2

  • Novoměstská radnice1. otevřené mistrovství ČR ve skládání Rubikovy kostky
  • šachová simultánka
  • soutěžní klání o nejrychlejšího řešitele legendárního hlavolamu Ježek v kleci
  • setkání sběratelů hlavolamů v "Síni sběratelů"
  • přednáška na téma "Matematika vážně i nevážně" uznávaného sběratele hlavolamů RNDr. Jaroslava Flejberka
  • malá škola žonglování, žonglérská exhibice

  Více na www.hryahlavolamy.cz

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 15. října 2009 v 8:28.
  Barbořička v něm napsala:

  rubikové kostky

  je to těšké

  Příspěvek z 10. září 2009 ve 20:57.
  Mišáček155 v něm napsala:

  hmmm......

  trochu moc složitý

  Příspěvek z 10. září 2009 v 18:40.
  amandamesa v něm napsala:

  hmm

  ani nevím jak se to skláda.15