Vytrvalostní běh je běžecká disciplína, ve které jde především o výdrž, ale i také o vytrvalost, kázeň a odolnost.
Trénink
Pro úspěch v tomto běžeckém oboru je potřeba chodit pravidelně běhat delší trasy. Jejich doporučená vzdálenost je dva až pět kilometrů pro nezkušené běžce a delší vzdálenost je vhodná pro pokročilé a ostřílené běžce. Co se týče stylu běhu, tak dobré je běžet pomalu, ale vytrvale a nepřepínat do chůze. Pokud jde o kopcovitý terén, tak na něj je nejlepší taktika ho „drobit“, tzv. dělat vyšší množství kroků, protože to nás méně unaví.
Správná obuv
Na všechny druhy běhů jsou dobré tenisky, a to sportovní. Tenisky bychom měli koupit takové, které odpovídají terénu, který nejčastěji budeme běžet.
Správná strava
Zde není co dodat. Podstatné je jíst zdravě a hlavně se vyvarovat všech drog, a to i alkoholu a cigaret.
Druhy vytrvalostních běhů
V následujících odstavcích popíšu kratší vytrvalostní běhy, tedy běh na 400 metrů, běh na 1.500 metrů a běh do 5 kilometrů.
Co se týče běhu na 400 metrů, tak zde je vhodné běžet na začátku lehce zvýšeným tempem a posledních 100 metrů vysprintovat.
Pokud jde o patnáctistovky, tak u nich je správná metoda běžet stupňovaným během, tedy nejdříve pomalu, v půlce středně rychle a posledních pár stovek metrů běžet rychle jako o závod.
A v případě, že běháme tratě do pěti kilometrů, tak zde platí podobná taktika jako u běhů na 1.500 metrů. Akorát je zde vhodné běžet o něco pomaleji, ale o to rychleji bychom měli běžet na konci této tratě.
Závěr
Nakonec bych chtěl říct, že pro úspěch ve vytrvalostních bězích je potřeba nejen správný trénink, ale také i zdravá strava a v neposlední řadě i vytrvalost a odolnost.