Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Výtvarná soutěž pro ty, kteří mají rádi školu

  vydáno  •  Malování · Učení
  Nebojte, tohle není soutěž pro šprty. Tahle soutěž je pro všechny, kteří si na chození do školy dovedou najít něco dobrého. A je jedno, jestli to jsou prima učitelé, parta kamarádů, oblíbené předměty nebo něco docela jiného.

  © archiv ADRA

  Již popáté vyhlašuje humanitární organizace ADRA výtvarnou soutěž. Letos na téma Škola základ života aneb vzdělání je k němu třeba. Soutěž je určena dětem od šesti do jedenácti let.

  Máte za úkol namalovat nebo nakreslit svoji představu o tom, jak vnímáte školní svět, co podle vás škola znamená, jakým může být přínosem do života. Prostě zkuste zobrazit to nejpodstatnější, co vám škola přináší.

  Spousta barevných pastelek - to je hlavní pracovní nástroj Marie Brožové.Uzávěrka soutěže je 20. dubna 2010. Obrázky posílejte poštou na adresu:
  ADRA, Klikatá 1238/90c, Praha 5, Jinonice, 158 00.
  Na každý obrázek napište své jméno, třídu, do které chodíte, a adresu školy.

  Všechny obrázky posoudí porota sestavená z odborníků i laiků. Nejlepších 50 obrázků bude jako vždy otištěno v katalogu, ve kterém nebudou chybět příběhy na téma škola v rozvojových zemích. 

  Letos poprvé bude 50 vítězných obrázků vystaveno od 5. května do 11. června v prostorách nové budovy Národního muzea v Praze. Slavnostní zakončení 5. ročníku, na kterém Petr Vacek společně s dětmi pokřtí katalog a předá ceny vítězům, proběhne v sobotu 12. června v Kulturním centru Zahrada v Praze 4. Tam zástupci nakladatelství Fraus odmění jednotlivce i nejlepší školu.

  Škola v barmské vesnici Wa Boe Kone.

  Žádná okna ani dveře. Račte vstoupit do barmské školy

  Ve škole v barmské vesnici Wa Boe Kone nemají okna. Nepotřebují je. Jedna stěna v obou třídách školy taky chybí. Nemají tu tedy ani dveře. Do tříd se vstupuje z pavlače. Je odsud krásný výhled k mořské zátoce.

  Jinak tu však mají všechno jako v té škole naší. Zelenou tabuli i velké obrázky se základy mluvnice a počtů. Záchod mají za školou a je to jen taková budka s dírou v zemi. Vodovod? Ten tu nemají. Vody je málo. Musí se s ní šetřit. Učebnice a sešity nenosí žáci ve školním batohu na zádech, ale v tašce z látky přes rameno.

  So NyriPři naší návštěvě školy pan učitel Min Min Zaw na chvíli přerušil vyučování. Podali jsme si ruce s desítiletou No Ti Nejring. První slovo ve jméně – No je označením pro dívku. A toto je devítiletý So Nyri. První slovo ve jméně – So je označením pro chlapce.

  Zdá se, jako by ti dva byli umazaní, ale umazaní nejsou. Barmánci si chrání před sluncem obličej i některé další části těla zvláštním práškem, který získávají z kůry stromu tanaka drcením a třením ve vodě na speciální kamenné podložce.

  Děti si mazání okrové kaše na obličej užívají. No Ti Nejring si pečlivě namazala tekutým práškem na tváře kolečka. So Nyri natření tváří v tento den patrně odbyl. Největší příděl kaše dostala jen místa kolem uší. Možná, že to nebyl ani on, kdo si nanesl prášek na tvář. Třeba ho ráno "mázla" za nějakou nezbednost přes obličej maminka, když se sama upravovala před zrcátkem.

  Barmští kluci cestou do školy

  Škola jako přepych?

  Na světě jsou místa, kde chodit do školy není samozřejmou záležitostí. Na Haiti chodí do školy jen asi polovina dětí. V Bangladéši je to asi sedmdesát procent dětí. V některých afrických zemích se do školy dostane do školy sotva každé třetí dítě. Co tedy ty děti dělají, když do školy nechodí? Mnoho takových dětí je nuceno pracovat. Chodí na pole, pasou dobytek, prodávají na trhu, obsluhují v restauracích… Prostě pomáhají zajistit rodinný rozpočet. Znamená to tedy, že jde o děti z rodin velmi, velmi chudých.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 4. dubna 2010 v 19:42.
  FAMFIN v něm napsal:

  viš nevím

  nevim o čem se tu bavíte že ti není 11 ale je ti 11?18

  Příspěvek z 2. dubna 2010 v 11:32.
  anefis v něm napsala:

  asi

  asi ti neni 11 let ale muze ti bit 11 let151515

  Příspěvek z 2. dubna 2010 v 11:31.
  anefis v něm napsala:

  asi