Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vyzkoušela jsem si stav beztíže i let raketoplánem. Vy můžete taky

  vydáno  •  Cestování · Vesmír · Věda a technika
  Máme radost, že mezi čtenáři Alíka je tolik šikovných děvčat a kluků. Při minulé Expedici Mars se úspěšně zapojila i naše čtenářka Ančovička26. Pro ty, kteří váhají, zda by se jim tahle netradiční hra na vědecké výzkumníky mohla líbit, nabídla nahlédnutí do svého expedičního deníku.

  © Dětská tisková agentura

  Zanedlouho to bude půl roku od finále Expedice Mars 2009 v Evropském vesmírném centru v Belgii, kterého jsem se zúčastnila. 

  Následující řádky by vám měly prozradit, jaké bylo, co jsme tam dělali a třeba vám napoví, zda by něco podobného mohlo zajímat i vás. Do 30. září se máte šanci přihlásit do další expediční výpravy!

  Pondělí, 5. dubna

  Je půl páté odpoledne a poté, co nám první československý kosmonaut Vladimír Remek popřál šťastnou cestu, odjíždí autobus s deseti finalisty a pěti organizátory od budovy Dětské tiskové agentury. Čeká nás nějakých 24 hodin cesty (i se zastávkou v Bruselu).

  Úterý, 6. dubna

  Kolem sedmé hodiny ranní jsme dorazili do Bruselu. Tam jsme navštívili Evropský parlament - přednáška, prohlídka a oběd. Poté už jsme jeli přímo do Evropského vesmírného centra, kde jsme se ubytovali, dostali trička, navečeřeli se a šli jsme spát.

  Zvlášť zábavný pohled je na ty, kteří si zkoušejí chůzi ve stavu beztíže.

  Středa, 7. dubna

  Hned zrána vcházíme do největší haly, kde se nachází - mimo model raketoplánu a několika dalších více či méně podivných "věciček" - simulátor chůze na Měsíci. Právě ten jsme vyzkoušeli jako první. No, spíše než chůze to bylo takové podivné poskakování, které u přihlížejících budilo pobavené úšklebky.

  Po obědě jsme byli posazeni na rotační židli, na které jsme se minutu a půl točili a poté jsme měli vyplnit bludiště, což většině z nás činilo značné problémy. Pak jsme ještě vyráběli modely raket, ale létat se bude až pozítří.

  Zájemci si zde mohou zkusit jak vypadá kosmický výcvik.

  Čtvrtek, 8. dubna

  Dopoledne jsme prošli teoretickou přípravou na odpolední let. Po obědě někteří z nás zasedli do kokpitu raketoplánu, jiní za počítače v pozemském středisku. Celý simulovaný let trval asi dvě a půl hodiny a přesto, že ve skutečném raketoplánu by naše posádka neměla moc šancí na přežití, všichni si ho opravdu užili.

  Pátek, 9. dubna

  Dnes dopoledne startovaly naše modely raket. Poté jsme se přemístili do největší haly, kde jsme si vyzkoušeli pohyb ve stavu beztíže. Sedli jsme si na takovou židli, která byla připevněna ke stropu. Před námi byla stěna, za tou bylo protizávaží (barel s vodou), které nás vyvažovalo. Před obědem jsme ještě stihli postavit satelit - hrozně moc různých drátků se muselo zapojit na správná místa a pokud se to povedlo, výsledný satelit zasvítil.

  Po obědě nás čekalo to nejlepší na konec - tříosá houpačka, ve které sedíte a ona se s vámi točí na všechny strany. Pak už pro mě přijel taťka, takže pokud se chcete zeptat, co se dělo či nedělo v autobuse cestou do Prahy, tak bohužel neposloužím.

  Expedice Mars 2010Zkrátka a dobře, finále Expedice Mars 2009 pro mne bylo neopakovatelným zážitkem. Pokud si taky chcete vyzkoušet stav beztíže nebo onu tříosou houpačku, můžete se do 30. září na www.expedicemars.eu přihlásit do dalšího ročníku. Hodně štěstí!

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 6. září 2010 ve 14:41.
  ECG v něm napsal:

  Reakce na Hančina:

  Zajímavé ale mě tyhle věci nezajímají-- fakt super věta je to pro tebe zejímavé ale tebe to nezajíma

  Příspěvek z 4. září 2010 v 17:52.
  tatarkaz v něm napsala:

  Páni :))

  Týjo :) Zajímavý, úžasný :))

  Příspěvek z 4. září 2010 ve 13:45.
  verkaberka10 v něm napsala:

  TO MUSELO BÝT SUPROVÝ

  21212121212121212121