Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Významné osobnosti – Hudební skladatelé

  vydáno  •  Hudba · Historie · Kvízy

  První díl série článků o významných osobnostech ze všech oborů.
  Dnes můžete očekávat dávku informací o hudebním skladateli a velikánu. Petru Iljiči Čajkovském.

  Čajkovskij, © Nikolaj Kuzněcov

  Myslím, že většina z vás se již s pojmem hudební skladatel někdy setkala, pro ty z vás, kteří nemají absolutní tušení,o co se jedná, se to teď pokusím vlastními slovy vysvětlit.
  Hudební skladatel je člověk, který skládá hudbu, to znamená, že má určitý talent a cit, vymyslet nějakou nádhernou melodii, a to pouze s pomocí svých vlastních znalostí, představivosti a sluchu. Ale pozor! Někteří skladatelé měli takový talent, že sluch ani nepotřebovali. Například Beethoven nebo Smetana své největší díla napsali úplně hluší, pouze s pomocí své vlastní fantazie a citu.

  Nyní, když již chápete význam slova hudební skladatel, si myslím, že je načase s jedním z nich seznámit. Petra Iljiče Čajkovského jsem si vybrala, protože ho mám ze všech skladatelů nejraději a moc ráda ho poslouchám.
  Doufám, že i vás ohromí nádhernou hudbou a velikým talentem.

  Petr Iljič Čajkovskij
  Narodil se 7. května roku 1840 do rodiny s vojenskou tradicí. Už v dětství byl velkým příznivcem Wolfganga Amadea Mozarta. Jeho rodiče ho i přes to, že věděli o jeho lásce k hudbě, přihlásili na Císařskou právnickou školu v Petrohradu, a on po absolvování studia přijal místo na ministerstvu spravedlnosti, jako asistent přednosty úřadu. Stále ale tíhl k hudbě a tak v roce 1863 opustil úřad a šel na konzervatoř v Petrohradu. V začátcích jeho kariéry mu významně pomohl Nikolaj Rubinstein tím, že ho doporučil svému mladšímu bratrovi jako učitele harmonie.

  V červnu 1877 se oženil. Jenže, jelikož byl gay, tak jejich manželství nikdy nebylo naplněno a on po šesti týdnech společného soužití odjel duševně zlomený do ciziny. Nikdy se nerozvedli, avšak, nikdy se k sobě ani nevrátili. Pouze posílal manželce peníze za mlčení o jeho sexuální orientaci. Miljuková (jeho žena) poté měla tři děti s jinými muži.

  V roce 1876 s ním navázala písemný vztah jeho hlavní mecenáška šlechtična Naděžda von Meck, jejich přátelství trvalo 15 let, i když se nikdy na živo nesetkali. Do dnešní doby se dochovalo až 1200 dopisů, které jsou velmi cenné, jelikož se v nich Čajkovskij zmiňuje o své hudbě a také jsou k ní přidány nějaké poznámky. Každoročně mu vyplácí 6000 marek.

  Zemřel v Petrohradě 6. listopadu 1893. Napil se nepřevařené a nejspíše infikované vody, když byl se známými v hospodě. Ošetřující lékaři konstatovali úmrtí na choleru. Vyskytují se i teorie o sebevraždě, většina muzikologů však tento názor nesdílí.

  Čajkovského hudba je velmi výrazná a snad každý si ji zamiluje. Jestliže vám nyní jeho jméno ještě stále nic neříká, tak to on napsal díla: Labutí jezero, Louskáček, Evžen Oněgin, Piková dáma a snad nejvíce vám bude říkat klavírní koncert B-moll.
  Jelikož jsem byla v divadle na Labutím jezeře a Louskáčkovi a ještě pár koncertech jeho hudby, tak vám mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že je to opravdu nezapomenutelný zážitek a stojí za to tam jít.

  Zajímavost: Znal se s Antonínem Dvořákem a jeho smrt Dvořáka dosti zasáhla. Spekuluje se, jestli náhodou není právě jeho smrtí ovlivněno Dvořákovo dílo Biblické písně.

  Pro ty, kteří by se o něm chtěli dozvědět něco více, sem dám pár webových stránek.
  https://operaplus.cz/neznama-cajkovskeho-carodejka/

  Ukázkou B-moll dnes ukončuji tento článek a upřímně doufám, že se vám líbil a že vás zaujal. Dala jsem si na něm opravdu záležet. V nějakém příštím díle se určitě k hudebním skladatelům vrátíme, protože je toho ještě hodně, co objevovat.

  A pro ty, kteří si to video chtějí pustit, začíná to až v 1:10, ale pokud se chcete dívat na poposedávající klavíristku, nemám nic proti...:-D

  A nyní kvíz! Četli jste pozorně?

  1. Jak se jmenoval skladatel, kterého Čajkovskij uznával již jako malý kluk?


  2. Kolik dětí měl Čajkovskij?


  3. Proč jsou dopisy mezi Čajkovským a jeho dlouholetou kamarádkou a mecenáškou Naděždou von Meck tak důležité?


  4. Jaká byla příčina smrti Čajkovského?


  5. Bonusová otázka
   Kterou z těchto oper Čajkovskij nenapsal?


  Dějiny hudby tě asi moc nezajímají, počkej na článek o osobnosti z jiného odvětví a příště dávej větší pozor.

  Mohlo to být lepší, hudba nebude tvým velkým koníčkem a nebo tě jen možná zmátla bonusová otázka...Příště to snad bude lepší.

  Skvělý výsledek, nejspíš tě dějiny hudby opravdu zajímají a nebo jsi také možná pozorný a bystrý čtenář. Tak či tak Gratuluji!

  Vyhodnotit

  Související Alíkovina:

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 20. října 2020 ve 12:23.
  papagaja v něm napsal:

  Víš co je nejhorší ja se jmenuju Joshua Čajkovský!

  Příspěvek z 25. září 2020 v 19:29.
  Parníček512 v něm napsal:

  Taky mám rád klasickou hudbu... Rachmaninov, Chopin a od Čajkovského právě poznávám jeho měsíce.

  Příspěvek z 22. září 2020 v 19:15.
  Kubik111 v něm napsal:

  pěkný článek, okokokokok