Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vzácný přírůstek v pražské zoo - mládě kasuára přilbového

  vydáno  •  Příroda · Zvířata · ZOO Praha · ZOO
  V evropských zoo žije jen 90 kasuárů přilbových. Jejich odchovy jsou poměrně vzácné. O to větší radost mají z nového přírůstku v pražské zoo. Mládě kasuára se narodilo v úterý 9. června 2009. Ve středu 17. června se poprvé v doprovodu svého pyšného otce vydalo do venkovního výběhu.

  Zoo Praha, 17. června 2009., © ZOO Praha

  Samice kasuára snesla letos dvě vejce (1 bylo neoplozené) na nichž samec celou dobu vzorně seděl. V pátek 5. června bylo oplozené vejce odebráno do líhně a samci podloženy dva podkladky, aby seděl dál. V líhni se za asistence chovatelů mládě vylíhlo 9. června. Samice pravidelně snáší vejce s nezvykle silnou skořápkou, proto se musí mládě líhnout s dopomocí chovatelů.

  Zpět pod samce se mládě vrátilo druhý den, tzn. 10. června v odpoledních hodinách. Samec mládě přijal, i když zpočátku se ještě chvíli zajímal o podkladky. Mládě následně začalo přijímat potravu a ve středu 17. června po 11. hodině poprvé vyrazilo do venkovního výběhu. Pohlaví mláděte zatím není známo.

  Rodiče kasuára

  Otec narozen roku 1988. V Praze je od roku 1989. Samice pochází ze Zoo Bratislava v roce 1991.

  Jedná se o 6. vylíhlé mládě v pražské zoo, předchozí se narodilo v roce 2001, to ale po 4 dnech uhynulo. Poslední úspěšný odchov se uskutečnil v roce 1999, tehdy se jednalo o 2 mláďata, z nichž jedno odešlo do Zoo Brno a druhé do zoo v Alma-Atě. K páření a ke snůšce vajec ale dochází každý rok.

  Kasuár přilbový, velký nelétavý pták, obývá hustý lesní podrost na Nové Guineji, Ceramu a v severovýchodní Austrálii, kde se živí rostlinnou potravou - výhonky a spadanými plody. Veškerou rodičovskou péči obstarává u kasuára výhradně samec.

  zoo praha

  www.zoopraha.cz

  Samice jen snese vejce a pak se vrátí ke svému samotářskému životu. Téměř dva měsíce sedí otec na vejcích a nepřijímá potravu. I proto je kasuár jedním ze symbolů Dne otců v Zoo Praha, akce konané každoročně 2. srpna.

  Kasuár přilbový

  Mládě vzácného kasuára přilbového.(Casuarius casuarius)
  A - Southern cassowary
  N - Helmkasuar
  Třída: ptáci, Řád: kasuáři, Čeleď: kasuárovití
  Zeměpisné rozšíření: Nová Guinea, Austrálie
  Biotop: deštné lesy, galeriové a močálové lesy, lesostepi, eukalyptové háje
  Potrava: ovoce, hmyz, někdy drobní obratlovci a houby
  Rozměry: výška těla 130-170 cm, hmotnost samců 29-34 kg, hmotnost samic 58 kg
  Rozmnožování: Samice snáší 3-5 zelených vajec 0,5 kg těžkých. Na vejcích sedí výhradně samec, který se stará o mláďata i po vylíhnutí. Inkubace trvá 50 dnů a samec během té doby nepřijímá potravu. Mláďata jsou zpočátku pruhovaná, později skořicová. Zcela samostatná jsou asi ve stáří 9 měsíců, zbarvení dospělých získávají asi v roce.
  Věk: 10 let
  Zajímavosti: Dokáže běžet rychlostí až 50 km za hodinu. V případě nebezpečí se také brání kopáním a údery zakrnělých křídel, na nichž má dlouhé ostré bodce.
  Kde ho najdete: Ve střední části zoo, v řadě expozic australských zvířat. Je-li ukryt před nevlídným počasím, můžete mu nahlédnout do domácnosti velkým oknem.

  Zdroj: Lexikon zvířat pražské zoo - www.zoopraha.cz.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 30. června 2009 v 16:21.
  leos14 v něm napsal:

  leos14

  hrozný!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!5527272727272727271112323

  Příspěvek z 20. června 2009 ve 21:08.
  VH1 v něm napsala:

  Hezký

  To mládě je fakt hezký,ale o tom dospělim se to teda říct nedá.

  Příspěvek z 20. června 2009 ve 12:42.
  Embri v něm napsal:

  good