Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Vztek: Emoce, která možná zničí svět

  vydáno  •  vztahy
  Vztek neboli hněv možná jednou zničí celý svět. Já vám něco o této emoci povím.

  Pomoc, mám nesnesitelné dítě - Děti s Aspergerovým syndromem se neumějí chovat ve společnosti vrstevníků, a proto často propadají záchvatům vzteku, © Ondřej Košík

  Hněv je silná afektivní reakce na překážku, která se staví do cesty při dosahování nějakého cíle, nebo brání rozvíjení jednání. Jde o emoci, jejímž původním smyslem bylo připravit jedince na útok. Podle intenzity se rozlišuje rozzlobenost neboli zloba (nejslabší), hněv, zlost a vztek (nejsilnější).

  Projevy hněvu zpravidla trvají krátce, dlouhodobějším projevem je hostilita (nepřátelství). Protože hněv je primárně násilnou reakcí, snaží se ho lidé pokud možno brzdit, emočními výjevy (např. zčervenáním, roněním slz, atd.). Při velké zlosti se místo fyzického napadení uchylují spíše k urážkám, výhrůžkám.

  Projevy hněvu nejčastěji narušují vztahy mezi lidmi. Nakonec mohou vést k izolaci a bolestné osamělosti. I když projevy hněvu mají často svůj důvod, jsou většinou přehnané a nepřiměřené situaci, která je vyvolala. Vlastnost, s níž člověk snadno podléhá vzteku, označujeme jako prchlivost.

  Fyziologickými projevy hněvu jsou některé změny v tělesné činnosti, směřující ke zvýšení fyzické síly organismu – zvyšuje se srdeční tep, stoupá krevní tlak, člověk zčervená. Zlost vyvolávají i některé drogy, například alkohol.

  Zdroj: Wikipedie

  Toto byl menší úryvek z článku na Wikipedii. Ale já vám povím také něco svými vlastními slovy. Vztek je jeden z nejsilnějších pocitů, které člověk má. Vztek je cit, který člověk neumí moc dobře ovládat. Většinou přímo vybuchne a tím pádem udělá něco nepřiměřeného, co ho mrzí. Vztek vám nikdy k ničemu nepomůže. Spíš si uškodíte. Vztek vás pomalu zničí, budete trpět následky svých činů. Budete si to většinou pamatovat až do smrti. 

  Představte si, že malé dítě všichni spolužáci šikanují. Ne fyzicky, jen slovně. Už se před nimi nechce shazovat brekem a tak do sebe všechno uzavírá. Neusmívá se, nesměje se, není veselé. Postupem času se v něm vztek hromadí. I když přejde na jinou školu, stále se mu smějí.

  Nastanou různé situace, kdy se mu něco nedaří nebo to nezvládá. Co si myslíte, že se stane, až ho někdy něco hodně naštve? Dítě vybuchne a nebude to vůbec hezké. Možná se uchýlí i k fyzické šikaně, nebo si vyleje svůj vztek na ostatních.

  Umíte si to představit ne? Nebylo by to vůbec hezké. Vztek je hnusná a příšerná emoce, která lidem ubližuje. Prosím nikomu nedělejte nic zlého, protože následky mohou být příšerné.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 8. listopadu 2015 ve 2:53.
  xXxMLG_Vojtěch v něm napsal:

  pytel?

  Já to řeším tak že doma mlátím do boxovacího pytle to mě uklidní

  1

  Příspěvek z 26. září 2015 ve 12:34.
  Ada30 v něm napsal:

  Pravda

  Někdy se mi stává, že mě někdo naštve, a já vylítnu vzteky