Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Walt Disney, aneb Strýček Pohádka

  vydáno  •  Kultura · Filmy
  „Kdo to kdy slyšel, aby se někdo živil tužkou?!“ rozčiloval se otec Walta Disneye (1901 – 1966), když mu syn prozradil, čím by chtěl být. Pro synovy výtvarné pokusy měl pramalé pochopení. Zvlášť pokud šlo o svéráznou výzdobu stěn.

  Filmový producent Wald Disney s Kačerem Donaldem, 1951., © Profimedia.cz

  Když bylo Waltovi sedmnáct, navštěvoval třikrát týdně McKinleyovu High School, kde se poprvé setkal s živými modely. Ve škole vydával časopis The Tiny Voice (Hlásek). To všechno až ve chvíli, kdy mu skončila práce v továrně na marmeládu… Naštěstí pro diváky filmových pohádek u té marmelády Walt nezůstal.

  Začátky nebyly v žádném případě jednoduché. Walt byl tak trochu vším - na svých prvních filmech se podílel jako scenárista, kreslíř, režisér, animátor i kameraman. Jak se jeho štáb rozšiřoval, přenášel jednotlivé funkce na ostatní spolupracovníky. Ale stále si ponechával dohled nad výrobou, scénářem, animací a režií.

  Zatímco postavy jeho filmů u nás známe víc než dobře, méně je u nás známo, jak oblíbený byl Disney v USA jako televizní moderátor. Děti mu říkaly Strýček Pohádka. Ale nepředbíhejme. Vraťme se do chvíle, kdy Disney po řadě krátkých kreslených filmů přichází s troufalou myšlenkou: prvním kresleným celovečerním filmem. Kde kdo ho od tak bláznivého nápadu zrazoval. Nikdo si nedovedl představit, že se lidé vydrží celý večer dívat na kreslený film.

  Přesto si prosadil svou: v roce 1937 přichází do kin Sněhurka a sedm trpaslíků. Od té doby prý mluvila Sněhurka čtyřiceti jazyky. Na výrobě filmu pracovalo přes dva tisíce kreslířů a techniků. Americká verze Sněhurky u nás byla poprvé uvedena 16. září 1938 v kině Aleš (Alfa) na Václavském náměstí v Praze a premiéra zde trvala 13 týdnů.

  Walt Disney obdržel ze všech umělců nejvíce Oscarů, cen udělovaných od 16. května 1929 Akademií kinematografického umění a vědy USA. Získal jich celkem 20! Mezi mnoha dalšími cenami stojí za zmínku Zlatá medaile, která je nejvyšším oceněním amerického Kongresu. První ji dostal prezident George Washington v roce 1776. Mezi dalšími nositeli jsou osobnosti jako Winston Churchill, Frank Sinatra, Tony Blair či Matka Tereza. V roce 2007 získal toto ocenění i dalajlama.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!