Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Z Alíkovy poradny: milování

  vydáno  •  Alík radí dětem
  Milování - slovo na čtyři slabiky, které voní tajemnem, láskou, teplou dlaní a jemným polibkem. Ale je tu i několik méně romantických věcí - antikoncepce, přiměřený věk, připravenost, nechtěné těhotenství, poraněná duše...

  Srdce, © Jaroslav Sklenář

  Nabízím přehled těch nejčastějších dotazů, včetně odpovědí na ně, abyste je v poradně Alík radí dětem nemuseli složitě hledat.

  Opět tu "dali hlavy dohromady" pracovníci linky důvěry Modrá linka a Tamara Cenková z Psychologické poradny Sluníčko. Tentokrát tedy zvu k tématu: Milování

  v poradně Alík radí dětem je uvedeno, jako samostatné téma milování.

  Když se spolu vyspí dva mladší 15 let, co se stane? Co hrozí rodičům?
  Intimní styk a jakékoliv formy sexuálního chování jsou v naší zemi povoleny až od 15ti let, jak už pravděpodobně víš. Neznamená to ale, že hned první den po patnáctých narozeninách musí dospívající začít sexuálně žít, protože taková věc vyžaduje mnohem víc, než jenom splnit limit věku. Vyžaduje hlavně psychickou zralost a odpovědnost, a zejména hluboký, déletrvající vztah s partnerem, a také se nebát s ním mluvit i o rizicích, které s sebou sexuální život přináší. Právě proto je stanovena tato věková hranice. Neznamená tedy, že by dospělí nechtěli děti pustit do svého světa, ale jde o to ochránit dospívající mladé lidi před následky, které sexuální chování a styk pro ně mohou mít.

  K tomu, aby se spolu vyspali dva dosud nedospělí mladí lidé, kteří ještě nedosáhli patnácti let, by tedy nemělo vůbec docházet. Je však pravda, že takovým situacím dochází. Potom platí, že je-li jednomu z partnerů víc než 15 let, je odpovědný on, protože podle našich zákonů se dopustil trestného činu. A pokud se takového jednání dopustil člověk mladší 15ti let, pak mohou být potrestáni jejich rodiče.

  Jak se taková situace řeší dál? Neexistuje žádný univerzální postup, záleží na mnoha věcech a okolnostech. Může nastat situace, kdy se o celé věci nikdo nedozví. Většinou však taková věc vypluje na povrch, třeba ve chvíli, kdy je člověk nějak oslabený, že prozradí, co se stalo. Navíc, hlavně vlivem nezralosti a nezkušenosti, může dojít k různým komplikacím, ať už zdravotním nebo jiným a potom se obvykle ukáže, co bylo jejich příčinou. Samozřejmě to, že dívka měla intimní styk také pozná gynekolog při prohlídce.

  Stejně jako ostatní lidé, kteří se o takové věci dozví, i on je vázán zákony a musí zjištěnou skutečnost oznámit policii. Další možnou komplikací, jak jistě víš, je těhotenství, ke kterému může dojít klidně i při prvním pohlavním spojení. Nezkušenost partnerů toto riziko velmi zvyšuje. Platí však, že pokud k takové věci dojde, vyplácí se co nejdříve s ní vyjít ven a někomu důvěryhodnému a dospělému se svěřit. Mohou to být rodiče nebo někdo jiný z příbuzných, oblíbený učitel ve škole nebo psycholog - zkrátka s kým lze o takové věci otevřeně hovořit a společně hledat vhodné řešení. Je také možné zavolat na linku důvěry a svěřit se s celou věcí s tím, že nemusíš vycházet z anonymity.

  Dojde-li k oznámení trestného činu, vše vyšetřuje policie, jako u každého jiného trestného činu, ve spolupráci se sociálními pracovníky. Dnes už má kriminální policie specialisty, kteří se zabývají právě takovými případy a jsou na ně připravování speciální průpravou a vzděláním.

  Stále mám chuť na sex, co s tím? Masturbace nepomáhá!
  K ulevení si od nadměrné chuti na sex slouží právě masturbace. Zmiňuješ se, že tobě nepomáhá. V tom případě může být problém například i v tom, že příliš častou masturbací tuto chuť k sexu zvyšuješ. Možná by bylo dobré zkusit alespoň na nějaký čas neonanovat a věnovat se více nějakému sportu, který by byl po fyzické stránce náročnější a takto se zkusit odreagovat - abys na to nemusela myslet a aby ses třeba i unavila.

  Pokud jde o to, že zvažuješ, že by ses s někým vyspala, pamatuj, že ti to uleví jen na chvíli. Takže to, co bys tím získala (krátkodobé uspokojení), by asi nevyvážilo všechno to, co bys riskovala - tím, že by ses vykašlala na zákon, bys ohrozila ne sebe, ale dotyčného kluka, který by za to mohl být trestně stíhaný. Dalším rizikem je (v tvém věku patrně nevítaná) možnost otěhotnění, nemluvě o riskování přenosu pohlavní choroby.

  Nedávno mě prstil můj kluk. Mohl mi protrhnout panenskou blánu?
  Patnáct let je hranice, kdy je podle zákona možné začít vést sexuální život. Není to však nutné, natož povinnost. Začínat se sexuálním životem je vhodné pouze tehdy, kdy dívka nebo mladá žena cítí, že partner, s kterým chodí, je opravdu ten pravý. Když jde o hluboký vztah, kdy partner je něžný a rozhodně nemyslí jenom na sebe. Pokud si tedy dívka je jistá, že tomu tak je, pak je vhodné zajít za gynekologem/gynekoložkou a tam se nestydět na podobné věci, na jaké se ptáte, zeptat.

  Navíc vám odborník doporučí způsob antikoncepce, vhodný právě pro vás, poradí velikost, poradí, jak antikoncepci - a nejen ji - správně používat, jak ji nejlépe a nejbezpečněji kombinovat, atp. Zanedbatelné není rozhodně ani to, o tomto všem si podrobně a opakovaně pohovořit i s partnerem, a to ještě před uskutečněním intimního styku.

  Při prstění může dojít k poškození panenské blány či k jejímu protrhnutí a internetová poradna nemá možnost, jak by mohla zjistit, jak je tomu ve vašem případě. Je-li váš dotaz smíšen i s obavou z nechtěného těhotenství, pak byste měla vědět, že oplodnění je možné pouze tehdy, byly-li prsty vašeho partnera potřísněné semenem. Jiným způsobem než proniknutím spermie k vajíčku, se otěhotnět nedá. Obojí pak může potvrdit nebo vyvrátit jen ženský lékař/ka.

  Před započetím intimního života je vhodné si opatřit co nejvíce informací o něm. V málokteré rodině je takový vztah mezi matkou a dcerou, aby byly schopny se o těchto věcech bavit spolu. V tomto rozhodně nejste výjimkou. Je možné se ptát i jiných dospělých žen s velkou životní zkušeností, nebo třeba i v rámci školy například učitelky biologie, apod. Jinak na našem knižním trhu jsou vám k dispozici četné odborné publikace, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět. Něco najdete i na internetu, například na stránkách www.odospivani.cz.

  Ptát se můžete i na linkách důvěry, kam je možné i telefonovat, kontakty najdete na www.linkyduvery.cz.

  Milovala jsem se s klukem, použili jsme kondom, ale přesto - nebudu těhotná?
  Pokud jste měla s přítelem pohlavní styk s pánskou ochranou - kondomem, a ten nebyl nijak poškozený, ani ne špatně nasazený, pak je skutečně docela malá pravděpodobnost, že byste byla těhotná, jisté to však není. Jste-li - a to lze při vašem věku předpokládat - oba nezkušení v intimním životě, pak je samozřejmě vyšší pravděpodobnost nějaké chyby z neznalosti, která zvyšuje možnost otěhotnění.

  Je dobré koupit si hned dva těhotenské testy a udělat si je podle návodu v rozmezí dvou dnů. Jsou-li oba negativní, s největší pravděpodobností těhotná nejste. Jistotu vám může přinést návštěva gynekologa/gynekoložky, která se ostatně při zahájení sexuálního života velmi doporučuje. Ženský/á lékař/ka vám také může předepsat pro vás vhodný typ antikoncepce a v tomto směru vás poučit.

  Když se milujeme, tak mě to bolí a nemám ani orgasmus...
  Není divu, že nedosáhnete vyvrcholení, když vás styk bolí. Dá se říct, že vaše bolest orgasmus přímo vylučuje. Příčin může být víc, nejčastěji se jedná o nepřipravenost těla na styk vůbec, v oblasti pochvy v takovém případě nedochází k překrvení a zvlhnutí, tolik potřebnému pro bezbolestný styk. V mnoha případech, a to i když je vše v pořádku, ženy orgasmu nedosáhnou nebo často až ve zralém věku, kdy se díky osobní zkušenosti umí úplně uvolnit.

  Velmi důležitá je samozřejmě osobnost partnera. Pokud je partner pozorný, trpělivý a něžný, je naděje, že žena dosáhne uspokojení, mnohem větší. Navíc existují různé druhy vyvrcholení, včetně takzvaného tichého orgasmu, kdy žena prožívá klidné uspokojení bez jakékoliv zjistitelné reakce. Zatímco muž dospěje k vyvrcholení při každém styku, pokud je vše v pořádku, u ženy tomu tak není.

  Mnoho žen proto orgasmus hraje, to je však špatný přístup, který se nevyplácí. Po internetu nelze řešit podrobněji takovéto problémy, navíc v rámci dětské poradny. Můžete se, pokud vás tento problém hodně trápí, obrátit na nějakou zralejší ženu, pokud k ní máte důvěru, zeptat se můžete také svého lékaře nebo sexuologa.

  Ahoj jsem ještě poměrně malá a už tak se mi stává, že mám chuť na sex. Co mám dělat?
  Naše tělo většinou dospívá, vyzrává dříve, než naše psychika, naše duše. Můžeš své pocity pozorovat, můžeš také postupně poznávat své tělo, zjišťovat, co je ti příjemné (k tomu slouží masturbace neboli sebeuspokojování). Je tedy důležité, abys nezanedbávala školu, abys měla i jiné zájmy a koníčky, zkrátka, abys svou pozornost neupírala jen k tématu sex.

  Až budeš starší a budeš se seznamovat s kluky, poznáš, že mít nějaké zájmy a koníčky, o kterých budeš moct zajímavě mluvit, ti usnadní sbližování se s nimi. A až potom poznáš někoho, s kým ti bude moc fajn, budeš s ním poznávat i taje sexu. Sexuální aktivity jsou však u nás do patnácti let zakázány, takže máš pravděpodobně ještě dost času.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!