Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Z Alíkovy poradny: moje tělo - holky

  vydáno  •  Škola a poznání · Alík radí dětem
  Co oči nevidí, to srdce nebolí. Takovou věc říkávala už moje babička. Jenomže naše oči většinou nejvíce pozorují právě nás. A tak si holky stoupnou před zrcadlo a dají mu pohádkovou otázku "kdo je na světě nejkrásnější"?

  © Alík

  Poradna Alík radí dětem tedy odpovídá i všem princeznám, které chtějí být krásné a líbit se. Nabízíme opět přehled těch nejčastějších dotazů, včetně odpovědí na ně, abyste je v poradně nemuseli složitě hledat. U stěny za zrcadlem odpovědi šeptají pracovníci linky důvěry Modrá linka a Tamara Cenková z psychologické poradny Sluníčko. Tentokrát si prostudujte téma

  Moje tělo - holky

  v poradně Alík radí dětem je uvedeno, jako samostatné téma moje tělo - holky.

  Mám malá prsa, co s tím? Kdy mi narostou?
  Opravdu ti nemůžeme odpovědět konkrétně, jak to bude s tebou a tvými prsy, obecnou odpověď ti však dát můžeme. Prsy mohou opravdu růst po celou dobu dospívání, výslednou velikost ovlivní řada vlivů, značnou měrou je to zděděná dispozice (tedy jak velké prsy mají ženy ve tvé rodině), množství tuku v těle, apod. Zda je velikost prsů ovlivněna nemocí, odpoví spíše lékař.

  Nevím, zda jsi už navštívila gynekologii pro preventivní kontrolu, možná by to byla vhodná příležitost pro zodpovězení řady tvých otázek. Obecně se dá také říct, že velikost prsů nemá vliv na schopnost otěhotnět, ta souvisí s jinými vlivy. I ženy s velmi malými prsy mohou mít děti a normálně je kojit.

  Dovedu si představit, že posmívání od spolužáků není nic příjemného, nicméně jistě se mnou budeš souhlasit, že kluk, který se dokáže posmívat dívce kvůli jejím prsům, nestojí za to, aby s ním ztrácela čas. Chytrý kluk si uvědomuje, že na ženě jsou důležitější jiné přednosti, než velikost jejích prsů.

  Mám moc veliká prsa, co s tím? Hodně mi to vadí při sportu.
  Jak velká jsou prsa, moc ovlivnit nejde. Velmi rozumím tomu, že ti to vadí, zvláště při sportu, ale možnosti, co s tím, jsou celkem omezené. Kdyby tomu bylo tak, že bys měla větší prsa při celkové nadváze (o u tebe jako sportovkyně asi spíš nebude), pak by tu byla možnost, že se prsa částečně zmenší, když bys zhubla. Pozor ale - toto platí spíše jen při výraznější nadváze, a ani pak výsledek není zaručený, navíc pamatuj, že rychlé hubnutí není pro zdraví dobré.

  Další možnost, jak trochu pomoci zejména těm potížím při sportu, je prsa dobře zpevnit. Na to existují cviky (jmenují se Cviky na zpevnění prsou) které najdeš na internetu nebo v literatuře. Kdybys je delší dobu cvičila, měla bys prsa nikoli menší, ale pevnější, takže by ti méně vadila při sportování.

  Při sportu se také dají používat speciální sportovní podprsenky, které prsa zpevní a možná i trochu zmenší, takže se méně pohybují a tolik „nepřekážejí“. Pokud jsi to ještě nezkusila, můžeš se podívat v obchodě s prádlem nebo na internetu.

  Koušu si nehty, jak se to odnaučit?
  Chápu, že tě zvyk strhávat si nehty kousáním obtěžuje. Řada zlozvyků se stupňuje v době nudy, kdy člověk nemá nic jiného na práci, a potom se uchýlí třeba k nějakému nutkavému chování. Pomocí potom může být nějak se zabavit, najít si pro své ruce nějakou jinou činnost. Nevím, co tě baví, může to být třeba kreslení, nějaká rukodělka, hra na hudební nástroj. Pro případ, kdy tě přepadne potřeba nehty si kousat, si můžeš vymyslet nějaké odreagovávací aktivity, třeba žmoulat v ruce nějaký příjemný kamínek, apod.

  Chce to silnou vůli a často to trvá nějaký čas, než se člověk svého zlozvyku zbaví, ale jistě stojí za to vytrvat. Poradit ti může také někdo dospělý ze tvého okolí, možná má s odnaučováním nějakého nutkavého chování svoje zkušenosti. Můžeš se zkusit poptat, možná ti to také přinese nějakou inspiraci. Pokud by se ti nedařilo přestat s kousáním a strháváním si nehtů pomocí vlastních sil, je možnost využít i pomoci psychologů, někteří se přímo zaměřují na odnaučení nutkavého chování.

  Moc se bojim že gynekolog zjistí, že masturbuji. Pozná protrhlou panenskou blánu?
  Nejrůznější obavy z první gynekologické prohlídky prožívá hodně dívek. Určitě s takovýmito pocity nejsi osamocená. V naprosté většině se ale není čeho bát. Ty se domníváš, že by se na tebe mohl lékař špatně dívat, když zjistí, že masturbuješ. Je velmi nepravděpodobné, že by tomu tak bylo.

  Masturbaci v nějaké její podobě provozuje většina lidí, mužů i žen, a není na tom nic divného nebo nesprávného. Určitě i převážná většina pacientek tvého gynekologa doma masturbuje, takže je na to nejspíš zvyklý a neobvyklé mu to nepřipadá. Pokud máš opravdu protrženou panenskou blánu, je možné, že se tě zeptá, jak k tomu došlo. Je totiž jeho povinností se zajímat, zda jsi neměla pohlavní styk před patnáctým rokem - protože, jak asi víš, sex s osobou mladší 15 let je trestný čin. Pokud by tomu tak bylo, velmi pravděpodobně by se to dále řešilo.

  Masturbace však trestná není, takže by mělo stačit, když mu prostě jen odpovíš (bude-li se ptát), jak k protržení tvé panenské blány došlo, že jsi masturbovala. Není na tom nic trapného, masturbace je přirozenou součástí sexuálního života a nebude to pro lékaře ničím zvláštním.

  Jaká je první návštěva u gynekologa? Kdy tam jít?
  Mnoho mladých dívek má před první prohlídkou na gynekologii obavy. Možná je to tím, že neví, co je čeká, možná tím, že není běžným zvykem ukazovat svoje intimní místa. Kdy jít na první prohlídku není přesně určeno, někde se píše že v 15, jinde v 17 letech, pokud se cítíš úplně vpořádku, myslím, že nemusíš spěchat, ale jen tak pro kontrolu je dobré tam do plnoletosti zajít.
  Většinou první návštěva probíhá tak, že se tě lékař (či lékařka - můžeš si dopředu vybrat) zeptá na anamnézu - tj. Tvoji zdravotní historii, na menstruaci a její pravidelnost, pak Ti vyšetří pohlavní orgány - toho se nemusiš bát, snaží se být co nejvíce šetrní, nepříjemný bývá spíš ten pocit. A jestli je všechno v pořádku, máš to za sebou a můžeš mít dobrý pocit, že víš, že jsi zdravá.

  Mám akné a nevím, co s tím?
  Trápí tě, podobně jako velkou část tvých vrstevníků, projevy akné, které jsou typické pro věkovou skupinu mezi 12 a 16ti lety, ale mnohdy trápí i starší lidi, zatímco v mladších věkových kategoriích se prakticky nevyskytuje. Líbí se mně, že jsi nelenila a navštívila kožní lékařku (kdo neudělal, ať tak učiní), jistě také dodržuješ dietu a základy správné životosprávy. Zdá se, že toho o akné dost víš. Mít správné informace a řídit se jimi je jistě důležité. Přestože jíš vitaminy, chodíš na slunce a užíváš krémy od kožní lékařky, po počátečním zlepšení se vše vrací k "normálu", a tak nejsi spokojená.

  Nedivím se ti, zvlášť když se tak snažíš. Tvé tělo však, mezi jiným, i tímto způsobem reaguje na hormonální změny, které probíhají v organismu. Bohužel ti skutečně nezbývá než trpělivě pokračovat ve zdravé životosprávě s omezením všech těžkých a tučných jídel (nejen smaženého), také je třeba omezit jídla kořeněná, sladkosti a kakao. Důležitá, zejména v létě, je hydratace organismu, tedy pít dost tekutin (2-3litry denně), nejlepší je obyčejná voda, slazené nápoje z jídelníčku úplně vysaď.

  Máš-li akné i na těle (záda, hruď), je důležitá i volba vhodného oblečení, které má být volné a vzdušné, z přírodních vláken (len, bavlna). Akné nezmizí ani za den, ani za pár týdnů, proto musíš být trpělivá. Doporučuje se také návštěva kosmetičky, která ti tak asi jednou za dva měsíce může pleť vyčistit. V lékárně dostaneš Aknecolor, který projevy akné také zklidňuje, barvu si vyber dle typu pleti, poradit s výběrem ti může kožní lékařka nebo kosmetička.

  Mám chlupaté nohy. Jak si je oholit?
  V současné době opravdu mnoho žen (ale i mužů) dává přednost hladce oholeným nohám bez chloupků před přirozeně chlupatými. Je těžké určit věk, kdy je vhodné se začít holit. Je možné, že tvoje mamka to prostě vidí jinak, má jinou životní zkušenost nebo například vnímá ochlupení na nohou jako méně nepříjemné a obtěžující než ty sama.

  Existuje mnoho způsobů, kterými lze chloupky na těle odstraňovat - od běžného holení se žiletkou, přes využití holících strojků, depilaci laserem nebo voskem,... Kvalita a rychlost dorůstání chloupků je závislá právě na způsobu jejich odstranění. Ptáš se nás, co by pro tebe bylo nejlepší. Bohužel, neznáme kvalitu tvé pokožky ani podobu tvého ochlupení a nemáme kosmetické vzdělání.

  Nejvhodnější by proto bylo obrátit se osobně na nějakou kosmetičku nebo kosmetický salón a poradit se tam. Jinou možností je navštívit některou z klinik estetické a plastické chirurgie, kde také provádí odborné konzultace a podle domluvy i následně přímo odstranění chloupků na těle (zde je však nutné počítat s většími finančními výdaji). Další variantou je poptat se lidí ve tvém okolí na jejich praktické zkušenosti, nápady a doporučení. Nejvhodnější by bylo ptát se hlavně kamarádek nebo žen, protože ty se odstraňování chloupků na těle věnují častěji něž muži a mají tudíž více zkušeností.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!