Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Za ptačími trylky do Kunratického lesa

  vydáno  •  Volný čas venku · Příroda · Zvířata · Ptáci · Rodina
  Pražský Kunratický les se tento týden proměnil v obrovskou učebnu pod širým nebem. Dopoledne sem míří hlavně školáci z našeho největšího sídliště – nedalekého Jižního Města. Odpoledne pak přicházejí všichni, kteří mají chuť zapojit všechny smysly a o přírodě se dozvědět co nejvíc.

  Obraz Slunce dravců a Měsíc sov vzniká přímo v Kunratickém lese na kraji Prahy., © Radkaa

  Kudy za ptačími trylky? Stačí, když se vydáte po modré turistické značce od nedaleké stanice metra Chodov. Cestou si můžete prostřednictvím kvízových otázek rozmístěných na stromech ověřit své znalosti ptačí říše.

  U Velkého altánu nepřehlédnete obrovský malířský stojan a spoustu pastelek. Právě tohle místo si jako dočasný ateliér zvolila výtvarnice Marie Brožová. Čárku za čárkou trpělivě zaplňuje celou velkou plochu budoucího obrazu Slunce dravců a Měsíc sov.

  Pokud byste čekali, že Marii Brožové budou pózovat živé sovy, budete zklamáni. Když se však pozorně podíváte na vznikají obraz, pochopíte, že výtvarnice, která se rozhodla při tvorbě používat pastelky, zná ptáky velmi důvěrně.

  Prozradila nám, že je má nejen dobře okoukané, ale díky přátelům ze záchranné stanice i osahané. A tak není divu, že i peříčka na papíře působí hebkým a načechraným dojmem. Ze sov si nejvíc oblíbila sovu pálenou, z dravců káňata.

  Obraz Marie Brožové Slunce dravců a Měsíc sov vzniká přímo v Kunratickém lese na kraji Prahy.

  Školáci a další návštěvníci přírodovědných dílen se mohou v Kunratickém lese nejen seznámit s kreslením pastelkami, ale také si hned rady ozkoušet. A to včetně fíglů, které používá paní výtvarnice. Zvlášť s velkou chutí si děti vyznačily hřebíkem či tupým hrotem žilkování listů. V místech, kde žilkování vyryly, zůstala bílá stopa.

  V Kunratickém lese se ale vše netočí jen kolem ptáků. Hodně zajímavého se můžete dozvědět i o Duši kamenů. Zvlášť velkou pozornost přitahuje hromádka kamení, na které si mohou návštěvníci díky geologickým kladívkům zkusit zahrát na výzkumníky a podívat se, zda není uvnitř skrytý pozdrav z pradávného moře ve formě malého trilobita.

  Okroužkovaný strakapoud velký krátce před vypuštěním zpátky do přírody.

  Na dalších stanovištích pak návštěvníky dílen čeká přehlídka ptačího peří, představení pomůcek, které používají sokolníci. Připravené jsou také ukázky používání vábniček. Oblíbené je stanoviště, které představuje hrabavé ptáky. Tam si můžete zkusit, jaké to je si vlastní nohou vyhrábnout nějakou potravu.

  Na stanovišti ornitologů si můžete prohlédnout rozmanité tvary a velikosti ptačích budek. Připraveny jsou ukázky kroužkování ptačích obyvatel Kunratického lesa. Kromě sýkorek tu žije například strakapoud velký či náš nejmenší pták – králíček obecný.

  Podrobný program 3. ročníku tvůrčích a přírodovědných dílen, které pořádá Marie Brožová ve spolupráci se Střediskem ekologické výchovy Lesů hlavního města Prahy, najdete na webu Lesů hlavního města Prahy.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 18. září 2010 v 10:47.
  --Bloom-- v něm napsala:

  Jůů!!

  Marie Brožová, jůů!! Moje velká inspirace

  Příspěvek z 14. září 2010 v 16:12.
  Helča04 v něm napsal:

  Jo tam jsem byla dneska xD

  Příspěvek z 14. září 2010 v 15:15.
  misamyska v něm napsala:

  Já jsem tam také byla :)

  Já a mamka a skupina dalších lidí jsme šli kolem této akce v Kunratickém lese,ale šli jsme jenom kolem,protože jsme měli jiný program.7