Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zábavná fyzika: Bumerang

  vydáno  •  Volný čas doma · Povolání · Vyrábíme · Věda a technika · Zábavná fyzika
  I tak podivně se chovající věc, jako je bumerang, si můžeš vyrobit doma. Nový experiment z minisérie Zábavná fyzika.

  Rozpohybuj bumerang, © Mafra

  Varování!

  Počítej s tím, že se ti experiment nemusí napoprvé podařit. Bumerang „házej“ tam, kde je více místa, např. ve větším pokoji, na chodbě, na zahradě apod.

  Co potřebuješ?

  tvrdší papír (např. čtvrtku nebo list z nástěnného kalendáře), pravítko, tužku, nůžky a lepidlo

  Jak na to?

  Na tvrdší papír si narýsuj čáry, které vidíš na fotce. Já jsem ti je jenom načrtnul, ale ty je musíš pečlivě přerýsovat, aby ti bumerang dobře fungoval. Podle tlustých čar stříhej, podle středové čáry pak přehni. Obě poloviny k sobě přilep lepidlem, aby u sebe držely. Výsledek ve tvaru „V“ pak vidíš na fotce. Aby bumerang dobře létal, prohni ho (obě ramena).

  Fotogalerie

  Ale jak bumerang rozpohybovat?

  Polož si ho na vodorovně natažené prsty jedné ruky, aby byl „vypuklý“ nahoru (jako miska dnem vzhůru). Palec schovej a nataženým ukazováčkem druhé ruky do bumerangu prudce udeříš. Bumerang se bude pohybovat dopředu a také do strany, ale pak si to rozmyslí a bude se vracet. Přitom bude klesat, takže může dopadnout blízko tvých nohou.

  Fotogalerie

  Proč se bumerang takhle pohybuje?

  Pohyb bumerangu je docela komplikovaný a vysvětlení je ještě složitější. Působí na něj vztlaková síla vzduchu, dále přitažlivá síla Země, svoji roli hraje hmotnost bumerangu, úhel mezi oběma rameny (tady je to 90°) a další věci. Například si uvědom, že jsme ho prohnuli, aby měl podobný tvar jako křídlo letadla.

  My se můžeme jenom divit, že ho lidé vynalezli už v dávné minulosti. I když náš papírový bumerang není dokonalý a nepřinesl by nám takovou kořist jako opravdové dřevěné bumerangy domorodců, i tak je vidět, že se chová zajímavě a vrací se zpátky.

  Příjemnou zábavu!

  Miniseriál "Zábavná fyzika" jsem pro tebe připravil ve spolupráci s Kroužkem fyziky, který organizuje Katedra didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 14. června 2013 ve 14:04.
  zoufálek1 v něm napsal:

  Prostě hustý

  Ahoj to skusým a hustý146716181921222426