Alíkovina

Zábavná fyzika: Dva obrázky v jednom

vydáno  •  Škola a poznání · Volný čas doma · Volba povolání · Vyrábíme · Věda a technika · Zábavná fyzika
Možná znáš záložku do knížky, ve které jsou "schované" dva obrázky. Stačí záložku naklonit, abys viděl/a jeden, nebo druhý. My si vyrobíme něco podobného.

Když bude vše nalepeno, výsledný obrázek bude při čelním pohledu vypadat hodně zmateně., © Tomáš Krist

Co budeš potřebovat

  • dva obrázky (např. z časopisu)
  • tvrdší papír
  • nůžky
  • lepidlo
  • pravítko
  • tužku nebo propisku

Jak na to?

Připravené obrázky zmenši tak, aby měly stejné rozměry, např. 10 cm na výšku a 15 cm na šířku. Na obrázky si zezadu po celé šířce narýsuj rovnoběžné čáry vzdálené 1,5 cm od sebe (budou dlouhé 10 cm). Podle narýsovaných čar oba obrázky rozstříhej; z každého by mělo vzniknout 10 proužků.

Po celé šířce tvrdšího papíru o rozměrech 10 cm na 30 cm narýsuj rovnoběžky po 1,5 cm (opět po celé šířce) a papír podle nich slož do harmoniky. Do prvního pole harmoniky přilep první proužek prvního obrázku, do vedlejšího pole přilep první proužek druhého obrázku, pak druhý proužek z prvního obrázku … prostě „na střídačku“. Když bude vše nalepeno a harmoniku trochu roztáhneš, uvidíš z jedné strany první obrázek a z druhé ten druhý.

Jak to funguje?

Díky tomu, že jsme obrázky lepili na harmoniku střídavě, vidíme z určitého úhlu jen každý druhý proužek, takže nakonec vidíme jen jeden z obrázků a druhý je schovaný.

Příjemnou zábavu!

Miniseriál "Zábavná fyzika" jsem pro tebe připravil ve spolupráci s Kroužkem fyziky, který organizuje Katedra didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Autor:

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (2)

Příspěvek z 23. listopadu 2014 v 15:07.
erera v něm napsala:

zkusila jsem to

není to špatný

Příspěvek z 13. října 2014 ve 20:45.
Mára09 v něm napsal:

Zajímavé

444To si zkusím444