Varování:Pozor, pokus se ti nemusí povést hned napoprvé, proto nezoufej a zkus to znovu. Pokud pokus nefunguje, přesvědč se, že se jednotlivé mince dotýkají a že se taky jedna z mincí dotýká kladného a jedna záporného pólu baterie. Pokud by ani tak žárovka nesvítila, vyměň tužkovou baterii (potřebujeme, aby byla dostatečně nabitá) nebo vyměň žárovku (mohla by mít přerušené vlákno uvnitř skleněné baňky). |
Co potřebuješ?
- tužkovou baterii (typ AA na 1,5 voltu)
- malou žárovku (např. s údaji 2,5 V a 0,15 A)
- několik českých mincí (my jsme jich použili sedm v hodnotách 1, 2 a 5 Kč)
Jak na to?
Spodní část žárovky (malý hrbolek) přitlač ke kladnému pólu baterie (vystouplá část označená +). K druhé straně baterie (zápornému pólu –) naplocho přimáčkni minci. Na stůl vedle baterie naskládej další mince tak, aby se vzájemně dotýkaly (překrývaly) a zároveň dosáhly od záporného pólu až k žárovce.
Pokud se poslední mincí dotkneš boční kovové části žárovky, může se ti podařit žárovku rozsvítit.
Fotogalerie |
Jak je to možné?
K rozsvícení žárovky je potřeba, aby jejím vláknem procházel elektrický proud. Ten prochází pouze uzavřeným obvodem. Je to vlastně cestička, která spojuje kladný a záporný pól baterie. Důležité je, že jsme ji vytvořili z kovu (z kovových mincí). Kovy vedou dobře elektrický proud. Proto je jedno, že cestička (obvod) nebyla uzavřena běžnými dráty.
Tip:
- Zkus, jestli bude všechno fungovat, když žárovku přiložíš (přimáčkneš) k druhému pólu baterie.
- Vyzkoušej, jaký největší počet (a kterých) mincí je možné do elektrického obvodu zapojit, aby žárovka ještě svítila.
Jak vidíš, elektrický proud může téct nejenom dráty, ale také dalšími kovovými předměty. Ve skutečnosti je to ještě zajímavější, protože elektřinu vedou taky některé kapaliny (např. slaná voda), a dokonce i plyny (třeba i vzduch).
Proto je dobré mít se na pozoru a nepřibližovat se např. velmi blízko k drátům, kterými se přenáší elektřina z elektráren do domácností, nebo ke kovovým trolejím vlaků. Na rozdíl od našeho pokusu tam prochází mnohem větší proud, který by ti mohl ublížit.
Náš pokus je ale bezpečný, proto ti přeji příjemnou zábavu.
Miniseriál „Zábavná fyzika“ jsem pro tebe připravil ve spolupráci s Kroužkem fyziky, který organizuje Katedra didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. |