Alíkovina

Zábavná fyzika: Fyzikální jev, který hýbe světem

vydáno  •  Zábavná fyzika
Můžeš si vyzkoušet, jak se dá bez dotyku zdeformovat tenká kovová fólie. Že je to k ničemu? Omyl. Obdobný princip doslova hýbe světem.

Všimni si, že magnet působí na alobal i bez dotyku – na dálku. Někdy se stane, že se alobal rozechvěje, rozkmitá. Uvedený jev se často využívá v praxi. V pokusu se vlastně „elektřina a magnetismus přeměňuje v pohyb“, a tak se zařízením, kde se díky magnetickému poli rozpohybovávají vodiče s proudem, říká elektromotory. Elektromotory vypadají jinak než náš jednoduchý pokus, ale fyzikální základ mají podobný. , © Mafra

Varování:

Pozor, pokus se ti nemusí povést hned napoprvé, proto nezoufej a zkus to znovu. Pokud pokus nefunguje, vyměň tužkovou baterii (potřebujeme, aby byla dostatečně nabitá) nebo se přesvědč, že alobal není příliš tuhý (použij tenčí).

Co potřebuješ?

  • alobal z kuchyně (tenkou hliníkovou fólii)
  • nůžky
  • pravítko
  • tužkovou baterii (např. typ AA)
  • magnet (na nástěnku)
  • kancelářskou samolepku („lepítko“)

Jak na to?

Z alobalu vystřihni proužek široký asi 1,5 cm a dlouhý zhruba 11 cm. Pokud není alobal hladký, vyhlaď ho opatrně nehtem.

Z jedné strany proužku přilep kancelářskou samolepku a na druhý konec postav tužkovou baterii.

Pomocí kancelářské samolepky (slouží jako držátko) ohni alobalový proužek podle obrázku.

Pokud se bude alobal dotýkat horní části (kladného pólu baterie) a příblížíš-li magnet k prostředku proužku, uvidíš, že se proužek zdeformuje (bude se k magnetu přitahovat nebo od něj odpuzovat). 

Fotogalerie

Pozor!

Kladného pólu baterie se dotýkej jen pár sekund, pak pokus přeruš. Baterie se totiž rychle vybíjí a zahřívá se.

Jak je to možné?

Na alobalový proužek připojený mezi záporný pól baterie (dole) a kladný pól baterie (nahoře) působí magnet bez dotyku silou, která proužek deformuje (mění jeho tvar). Obecně je to tak, že magnet (magnetické pole) působí na kovový vodič, kterým protéká elektrický proud, silou. Této síle říkáme magnetická síla.

Tip

Všimni si, že magnet působí na alobal i bez dotyku – na dálku.
Někdy se stane, že se alobal rozechvěje, rozkmitá.
Vyzkoušej, jestli alobalový proužek něco udělá, když nebude propojovat oba póly baterie (když jím nepoteče elektrický proud).

Uvedený jev se často využívá v praxi. V pokusu se vlastně „elektřina a magnetismus přeměňuje v pohyb“, a tak se zařízením, kde se díky magnetickému poli rozpohybovávají vodiče s proudem, říká elektromotory. Elektromotory vypadají jinak než náš jednoduchý pokus, ale fyzikální základ mají podobný. Schválně zapátrej, kde všude se používají.

Příjemnou zábavu!

Miniseriál „Zábavná fyzika“ jsem pro tebe připravil ve spolupráci s Kroužkem fyziky, který organizuje Katedra didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (1)

Příspěvek z 8. února 2016 v 10:20.
honzy_r v něm napsal:

skoro o dobrý nápad

Já bych to skusil ale to bych měl požádat tátu jestli by jsme to skusily 20 ale jeto dobrý nápad21122526