Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zábavná fyzika: Jak dostat vejce natvrdo do lahve s úzkým hrdlem

  vydáno  •  Volný čas doma · Povolání · Vyrábíme · Věda a technika · Zábavná fyzika
  Když rozklepneš syrové vajíčko, je velmi snadné nalít ho do sklenice s užším hrdlem. Dokážeš to ale s vajíčkem uvařeným natvrdo?

  Jak dostaneš vejce natvrdo do lahve?, © Mafra

  Varování!

  Pokus se nemusí hned napoprvé podařit. Trpělivě ho zopakuj, pokud bude potřeba. Popros o pomoc dospěláka, budeš pracovat s ohněm!

  Co potřebuješ?

  K pokusu budeš potřebovat oloupané vajíčko uvařené natvrdo (vařené 10 minut), sklenici s hrdlem, na které můžeš vajíčko položit, aniž by propadlo (například od kečupu nebo od džusu), zápalky a kousek papíru.  

  Do vymyté a prázdné sklenice od kečupu nebo džusu vhoď několik zapálených zápalek nebo hořící kousek papíru a hrdlo hned přiklop oloupaným vajíčkem. Počkej až zápalka (papír) dohoří a pozoruj, co se stane.

  Fotogalerie

  Co se děje?

  Při hoření zápalky v uzavřené sklenici se mění plyny uvnitř (kyslík reaguje se dřevem zápalek za vzniku vody a dalších látek - nejčastěji oxidů uhlíku) a dochází k jejich zahřívání. Když máš štěstí, můžeš si také všimnout, jak vajíčko nadskakuje na hrdle. Chvíli po té, co přestane sirka (papír) hořet, začne vajíčko zalézat do sklenice, jako by ho tam něco tlačilo.

  Jak je to možné?

  Když sirka (papír) dohoří, začne vzduch v láhvi chladnout a zmenšuje se jeho tlak. Vajíčko, na které zvenku působí větší atmosférický tlak než je tlak plynů, které na vajíčko působí zevnitř sklenice, začne zalézat do sklenice.

  • Pozor, někdy se může zdát, že se vajíčku už nikam nechce, ale za chvilku se zase rozpohybuje. Chce to trpělivost. Pokus může trvat i pár minut.

  • Může se ale i tak stát, že se pokus nepovede, v tom případě před další pokusem lahev ochlaď, klidně ji vypláchni studenou vodu.

     Příjemnou zábavu!

  Miniseriál "Zábavná fyzika" jsem pro tebe připravil ve spolupráci s Kroužkem fyziky, který organizuje Katedra didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 25. června 2013 v 18:39.
  lucicarna v něm napsala:

  vejce v lahvi ?

  ja mislim ze vejce v lahvi bil dobri pokus :)242711

  Příspěvek z 25. června 2013 v 16:50.
  AdinkaSisinka v něm napsala:

  Reakce na Naftovod:

  Máš nějaký zvíře třeba andulku?Tak moje andulka zbožňuje vajíčko s řebříčkem,skořápkou z vajíčka a čistou lučinu.Věř mi.A jestli máš tak to zkus.72519212216161616161616161616161616

  Příspěvek z 24. června 2013 v 9:53.
  Meryina v něm napsala:

  Reakce na Naftovod:

  nevím21