Alíkovina

Zábavná fyzika: Jak se podívat za roh

vydáno  •  Škola a poznání · Zábavná fyzika
Koukat za roh umějí bez problémů především hrdinové vojenských filmů pomocí periskopu. Tentokrát se za neprůhlednou stěnu můžeš podívat i ty.

Potřebovat budeš hrneček, minci a vodu., © Tomáš Krist

Co budeš potřebovat?

  • prázdný neprůhledný šálek (nebo hrnek)
  • minci (např. 1 Kč)
  • vodu

Jak na to?

Na dno šálku, k jeho stěně, polož minci. Připrav si nádobu s vodou a sedni si. Posouvej šálek s mincí po stole směrem od sebe, dokud se mince neschová za jeho stěnu. Od této chvíle nehýbej hlavou. Vezmi sklenici s vodou a pomalu přelévej vodu do šálku.

Jak to řeší jinde?

Ve vojenství se k dívání za roh používá tzv. periskop, který „k posunu“ světelného paprsku používá nakloněná zrcadla uvnitř tubusu. 

V Singapuru řeší problém vidění za roh granátem s očima, přečíst si o něm můžete zde.

Granát SPARCS s kamerou v podobě, v jaké se vkládá do granátometu

Co můžeš pozorovat?

Uvidíš, že mince začne „vylézat“ z úkrytu za stěnou. Nakonec můžeš zkontrolovat, že se mince na dně šálku nepohnula a zůstala pořád na stejném místě.

Jak je to možné?

Vysvětlení je zřejmé z nákresu: čárkovaná přímka je světelný paprsek, který jde z kraje mince těsně nad stěnou šálku, když v šálku ještě není voda. Jak je vidět, do oka se nedostane a my minci nevidíme. Nepřerušovaná čára je paprsek, který jde do oka po nalití vody do šálku. Paprsek prochází nejprve vodou a pak vzduchem. Lidé už dávno zjistili, že se při přechodu z vody do vzduchu světlo láme (změní směr). Proto má šanci dostat se do oka, i když paprsek vyšel z místa, které je schované „za rohem“.

Fotogalerie

Příjemnou zábavu!

Miniseriál "Zábavná fyzika" jsem pro tebe připravil ve spolupráci s Kroužkem fyziky, který organizuje Katedra didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!