Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zábavná fyzika: Je na horách řidší vzduch?

  vydáno  •  Volný čas venku · Cestování · Zábavná fyzika · Škola
  Ze školy možná víte, že na horách je řidší vzduch než v nížinách. O této skutečnosti se při návštěvě hor můžete i přímo přesvědčit. Stačí k tomu jen PET láhev s pitím.

  Je na horách řidší vzduch?, © Pralinka2

  V článku nazvaném Jak moc tlačí atmosféra? se zkoumá, jak se přesvědčit o tlaku vzduchu. Na působení tlaku vzduchu je založeno mnoho věcí, například přísavky, na které se věší ručníky v koupelně. Ty na hladkých dlaždičkách také drží tlak vzduchu.

  Co je příčinou tlaku vzduchu?

  Je to vlastní váha vzduchu. Toho vzduchu, který leží nad námi a který - i když se to nezdá - poměrně dost váží. Proto je na horách tlak vzduchu nižší. Nad vysokými horami je zbývající vrstva vzduchu tenčí. A protože vzduch je na rozdíl od vody stlačitelný, je vzduch na horách i řidší.

  Jak se přesvědčíme?

  Pokus dokazující řidší vzduch na horách si můžete vyzkoušet, až pojedete na hory. Potřebujete k tomu PET láhev s pitím, například s vodou, minerálkou nebo limonádou. Dále hory s převýšením větším než 500 metrů, pokud možno alespoň 1.000 metrů, čím více, tím lépe.

  U nás můžete pokus vyzkoušet například na Sněžce nebo na jiných krkonošských horách, pokud lze provést i v Beskydech, Jeseníkách, Krušných horách nebo na Šumavě. Bohužel, při malém výškovém rozdílu je výsledek méně přesvědčivý.

  V blízkém zahraničí jsou ideální například Tatry nebo Alpy.

  Jak na to?

  Na nejvyšším vrcholu hory z PET láhve dopijte, resp. vylijte vše, co v láhvi je. Láhev musí být na nejvyšším vrcholu úplně prázdná. Pak ji důkladně zašroubujte, přičemž si dejte dobrý pozor, aby nebyla zmáčknutá. A pak si ji uložte na zpáteční cestu.

  Fotogalerie

  Po návratu do údolí - minimálně o 500 metrů níž, pokud možno alespoň o 1.000 metrů níž - si láhev prohlédněte. Uvidíte, že je mírně promáčknutá, i když jste na vrcholu při uzavírání zkontrolovali, že promáčknutá není.

  Čím větší výškový rozdíl jsme od vrcholu do údolí překonali, tím víc je láhev zmáčknutá.

  Proč tomu tak je?

  Na vrcholu hory, kde jste láhev zašroubovali, je nižší tlak a řidší vzduch. Když jste láhev přenesli do údolí, kde je vyšší tlak, tento vyšší tlak láhev s řidším vzduchem z vrcholu hory stlačil.

  Ještě lépe to je vidět, když příslušný výškový rozdíl směrem dolů překonáváte nikoli několikahodinovým pěším pochodem, ale během několika minut lanovkou. Například z Lomnického štítu do Tatranské Lomnice, nebo nějakou lanovkou v Alpách.

  Přitom můžeme prázdnou zašroubovanou PET láhev držet opatrně v ruce a pozorovat, jak se nám láhev postupně zmáčkne přímo před očima.

  Jezdíte-li na hory častěji, je vhodné si pokus několikrát zopakovat, abyste viděli, že to není náhoda a že to opravdu funguje. A samozřejmě si nezapomeňte užít i samotný pobyt na horách, kam se nejezdí jen pro fyzikální pokusy.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Mari1 v něm napsala:

  Pěkné

  Pralinko2, moc pěkný a zajímavý článek. 16