VarováníPozor, pokus se ti nemusí napoprvé povést. Pokud nebudeš pokládat kovové předměty na vodní hladinu opatrně, můžou se potopit (jako by se prořízly pod hladinu). |
Co potřebuješ?
Drobné kovové předměty (špendlík, kancelářskou sponku, žiletku, hliníkovou minci,…), misku, vodu, velkou kancelářskou svorku.
Jak na to?
Do misky nalij vodu. Velmi opatrně na vodní hladinu pokládej drobné kovové předměty. Pokud si chceš práci zjednodušit, použij upravenou kancelářskou sponku. Tu nejdřív rozevři a udělej z ní "podavač" (podle fotky).
Fotogalerie |
Předměty pak nejdřív umísti na "podavač" a potom opatrně přenes a polož na vodní hladinu. Pokud budeš šikovný/šikovná, tak se tyto kovové předměty nepotopí a budou plavat na hladině, jako by to byly loďky.
Co pozoruješ?
Vodní hladina se chová podobně jako povrch nafouknutého gumového balónku. Když ho zatížíme nebo na něj zatlačíme, prohne se, ale bude nám bránit proniknout dál (hlouběji). Když na vodní hladinu opatrně položíš drobné předměty, také se prohne a dál je drží a nepustí ke dnu.
Jak je to možné?
I když je například kancelářská sponka nebo ocelový špendlík těžší než voda (správněji: má větší hustotu než voda), nepotopí se. Je to dáno tím, že voda a vzduch jsou tvořeny rozdílnými molekulami, které na sebe působí jinak. Molekuly vody vytváří u hladiny pružnou vrstvu.
A něco navíc
Uvedeného jevu využívá nevědomky např. vodoměrka, která může "chodit" po hladině rybníka, aniž by se potopila.
Příjemnou zábavu!
Miniseriál "Zábavná fyzika" jsem pro tebe připravil ve spolupráci s Kroužkem fyziky, který organizuje Katedra didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. |