Alíkovina

Zábavná fyzika: Lze v dlani rozmáčknout vajíčko?

vydáno  •  Volný čas doma · Volba povolání · Vyrábíme · Věda a technika · Zábavná fyzika
Když rozbíjíš vajíčko při vaření, klepneš s ním o nějakou hranu. Dokážeš ale vajíčko rozbít, i když hranu nepoužiješ? Třeba „pouhým“ stiskem ruky?

Nerozbitné vejce: Vši silou vejce rovnoměrně stiskni, © Mafra

Varování!

Při pokusu se budeš snažit rozbít vajíčko. Pro případ, že se ti to povede, použij pracovní oblečení, kterému nebude vadit další vyprání. Pokus prováděj na dobře omyvatelném místě (například v koupelně nebo v kuchyni). Pokus se ti na poprvé nemusí povést, nevzdávej se a pokus zopakuj. Popros dospěláka, aby ti s pokusem pomohl.

Co potřebuješ?

K pokusu budeš potřebovat syrové nepoškozené vajíčko a sáček.

Zkontroluj vajíčko, zda na něm nikde není prasklina a vlož ho do sáčku. Vajíčko v sáčku uchop do ruky. Pozor nesmíš mít, žádné prstýnky ani jiné předměty na prstech. Snaž se vší silou vajíčko zmáčknout, jako bys ho chtěl/a rozmáčknout. POZOR musíš tlačit všude rovnoměrně. Pokud jsi vajíčko nerozmáčkl, popros o to dospěláka. Povedlo se mu to? Nemělo by! 

Fotogalerie

Jak je to možné?

Skořápka vajíčka je velmi odolná vůči působení vnějších sil, pokud jsou rovnoměrně rozprostřeny, tedy pokud působíš na vajíčko rovnoměrně ze všech stran, nerozbiješ ho. Pokud soustředíš sílu na jedno místo, vajíčko snadno rozbiješ.

Tip na závěr

Čtyři stejná vajíčka jsme vložili do připravených otvorů ve dvou deskách, jak je vidět na obrázku. Na horní desku jsme postupně kladli závaží, tipni si, při jaké zátěži se vajíčka rozbila?

Jakou zátěž vydrží 4 čerstvá vejce v instalaci dle fotografie?

Jakou zátěž vydrží 4 čerstvá vejce?


Příjemnou zábavu!

Miniseriál "Zábavná fyzika" jsem pro tebe připravil ve spolupráci s Kroužkem fyziky, který organizuje Katedra didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

 

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (11)

Příspěvek z 31. srpna 2013 v 17:27.
niuse v něm napsala:

jde to

jde to!!!!tatka to rozmacknul hned na 1 pokus1616

Příspěvek z 2. července 2013 ve 12:57.
Térina v něm napsala:

haha

Zkoušela jsem to a nešlo mi to rozmáčknout. Tak jsem poprosila tátu a ten pořádně stisknul to vajíčko. Rozbilo se a ten pytlík to nevydržel, takže jsme to pak smývaly z omítky a táta měl celou zadělanou mikinu :P   2221

Příspěvek z 6. června 2013 ve 20:44.
anniesweetheart v něm napsala:

Soutěž

http://www.bravoweb.cz/souteze/vyfot-se-jako-pin-up-girl-a-vyhraj-vuni-playboy-77#answer-48802 4 zapojte se ;)