Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zábavná fyzika: Může plamen létat?

  vydáno  •  volný čas doma · povolání · vyrábíme · věda a technika · zábavná fyzika
  Může se hořící věc sama vznést do vzduchu? Proč z ohně vylétávají jiskry? Můžeme zapálit od malého ohýnku na opékání špekáčků les? Vyzkoušej si nový pokus z minisérie Zábavná fyzika.

  "Létající plamen", © Mafra

  Varování!

  Počítej s tím, že se experiment nemusí napoprvé podařit. Nedělej pokus sám/a, popros dospěláka, aby ti pomohl. Při pokusu budeš používat oheň, proto ho prováděj například venku za bezvětří nebo v kuchyni či koupelně.

  Co potřebuješ?

  Sáček s čajem, který je uprostřed přehnutý (jak ukazuje 2. obrázek), nehořlavou podložku a zápalky. 

  Fotogalerie

  Ze sáčku opatrně vysyp čaj. (Opatrně odstraň sponku nebo nit, kterou je sáček uzavřený a čaj vysyp; už ho nebudeš potřebovat). Sáček rozevři a postav na podložku tak, jak to vidíš na obrázku. Nahoře ho zapal a pozoruj, co se bude dít.

  Sáček pochopitelně začne odshora hořet. Když budeš mít štěstí, můžeš pozorovat, jak se některé shořelé kousky sáčku oddělí a budou stoupat vzhůru. Nakonec se vznese i hořící sáček. 

  Jak je to možné?

  Když sáček hoří, ohřívá okolní vzduch a vytvoří se proud teplého vzduchu, který stoupá vzhůru a bere s sebou i kousky shořelého sáčku. Nakonec je zbytek sáčku dostatečně lehký a teplý vzduch ho vynese vzhůru.

  Podobně jako se v pokusu vznesl hořící sáček vzhůru, může teplý vzduch vynést hořící kousky drobných větviček, které nám, pokud ve vzduchu nepřestanou hořet, mohou při dopadu propálit oblečení nebo mohou dokonce popálit nás, ale mohou také způsobit požár.

  Příjemnou zábavu!

  Miniseriál "Zábavná fyzika" jsem pro tebe připravil ve spolupráci s Kroužkem fyziky, který organizuje Katedra didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 6. srpna 2013 ve 12:00.
  SVERYAS v něm napsala:

  PÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁNI!!

  Tak tohle jsem viděla poprvé, je to skvělé!!2626262626

  yumi2003 v něm napsala:

  nádherááá

  ještě jsem to neskusila ale skusím bude to skvělé a ten obrázek když to rozklyknete ten je takovej hezkej a roztomilej, že?44410101010

  Příspěvek z 14. června 2013 v 18:07.
  verca2 v něm napsala:

  Reakce na kocourek200203:

  mas pravdu