Alíkovina

Zábavná fyzika: Nafukování zavázaného balonku

vydáno  •  Volný čas doma · Věda a technika · Zábavná fyzika
Dokážete zvětšit zavázaný balonek?

Jakmile začneme pumpovat, odsáváme z uzavřené dózy vzduch, který je v okolí balonku a tím zmenšujeme tlak okolního vzduchu. Proto tlak vzduchu uvnitř balonku "převládne" a způsobí, že se balonek zvětší., © Tomáš Krist

Varování!

Pozor, pokus se ti nemusí povést hned napoprvé, proto nezoufej a zkus to znovu!

Co budeš potřebovat?

  • nafukovací balonek
  • vakuová dóza na skladování potravin s pumpičkou

Jak na to?

Balonek nafoukni tak, aby se vešel do vakuové dózy na potraviny a zavaž ho na uzel. Nafouknutý balonek vlož do dózy a přiklop ji víčkem. Na odsávací otvor přilož pumpičku a začni pumpovat. Pozoruj, co se při pumpování děje s balonkem.

Co budeš pozorovat?

Během pumpování se zavázaný balonek začal zvětšovat. Nám se ho povedlo zvětšit tak, že i po otočení nádoby zůstal u jejího dna.

Jak je to možné?

Na stěnu nafouknutého balonku působí jak vzduch z jeho okolí, tak v opačném směru vzduch, který je uzavřen v balonku. Jakmile začneme pumpovat, odsáváme z uzavřené dózy vzduch, který je v okolí balonku a tím zmenšujeme tlak okolního vzduchu. Proto tlak vzduchu uvnitř balonku "převládne" a způsobí, že se balonek zvětší.

Příjemnou zábavu!

Miniseriál "Zábavná fyzika" jsem pro tebe připravil ve spolupráci s Kroužkem fyziky, který organizuje Katedra didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Autor:

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (2)

Příspěvek z 22. srpna 2014 v 11:10.
margaríta v něm napsala:

super

Boží jak jste na to mohli přijít????

Příspěvek z 21. srpna 2014 v 9:17.
a_u v něm napsala:

Tak to je něco :DD