Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Zábavná fyzika: Obojí taje, ale každé jinak. Led versus sníh.

    Je rozdíl mezi tím, jak taje ledová kostka a jak taje sníh? Pod čím se dříve vytvoří vodní loužička? Pod sněhem nebo pod ledem?

    Rozdíl v tání sněhu a ledu., © Mafra

    Co budeš potřebovat?

    K pokusu potřebuješ talířek, led a sníh.

    Jak na to?

    Na talířek polož menší sněhovou kouli a kostku ledu. Talířek umísti do teplé místnosti a pozoruj, jak taje sníh a jak taje ledová kostka.  

    Rozdíl v tání sněhu a ledu.
    Rozdíl v tání sněhu a ledu.

    Rozdíl v tání sněhu a ledu

    Je v tom rozdíl? Ano, určitě sis všiml/a, že je!

    Alíkova pátračka

    Hrajeme o televize, tablety, fotoaparáty a mp3 přehrávače. Začít můžeš tady: Alíkova pátračka o snovou výbavu

    Výrobky GoGEN z řady Maxipes Fík, ceny v Alíkově pátračce Snová výbava

    Když se po chvíli podíváš na kostku ledu, zjistíš, že se kolem ní vytvořila loužička. Při bližším pohledu můžeš vidět, že se roztátá voda shlukuje do kapiček a zvolna stéká z ledové kostky. Podíváš-li se na sněhovou kouli, můžeš vidět, že taje, ale loužička nikde! Kapky vody se nejprve vsakují dovnitř do koule. To probíhá, dokud voda nevyplní všechny mezery mezi jednotlivými vločkami, teprve potom začne voda odkapávat (podobně jako u ledové kostky).

    Jak je to možné?

    Sněhová koule je tvořena z vloček, které jsme rukama zformovali do tvaru koule. Mezi jednotlivými vločkami jsou malé prázdné skulinky. Voda, která vzniká táním jiných vloček, proniká do těchto skulin a vyplní je. Když jsou všechny skulinky plné vody, začnou se (podobně jako u kostky ledu) tvořit kapky, které stékají ze sněhové koule dolů. Kostka ledu v sobě obsahuje velmi malé množství „skulin“, kam by mohla voda vtéci, proto se při tání ledu kapky vody nevsakují do kostky, ale rovnou stékají do mističky.

     Příjemnou zábavu!

    Miniseriál "Zábavná fyzika" jsem pro tebe připravil ve spolupráci s Kroužkem fyziky, který organizuje Katedra didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

    Autor:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (0)

    O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!