Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zábavná fyzika: Obří krasohled z krabic od papíru

  vydáno  •  Zábavná fyzika
  Kaleidoskop neboli krasohled je "hračka", ve které můžeš pouhým jejím otáčením měnit to, co v ní vidíš. Pojď si ho s námi vyrobit!

  Obří kaleidoskop vyrobený z krabic od papíru., © Mafra

  Varování!

  Popros dospěláka, aby ti s pokusem pomohl, protože je možné, že budeš pracovat se sklem. Pozor, pokus se ti nemusí povést hned napoprvé, proto nezoufej a zkus to znovu!

  Co budeš potřebovat?

  3 stejně velká zrcátka nebo 3 stejně velké kousky zrcadlové fólie (dá se sehnat například v obchodech pro kutily v sekci dekorací), lepicí pásku, nůžky, drobné předměty různého tvaru (korálky), průhlednou fólii a papír

  Jak na to?

  Ze třech stejných zrcadel nebo zrcadlových fólií sestav hranol. Udělej to takhle: Jedno zrcátko polož na stůl a zbylá dvě na něj naklop, aby mezi sousedními nevznikly žádné mezery. Podobně jsme to udělali i my s velkými odraznými plochami (aby se dobře fotily).

  Fotogalerie

  Spoje přelep lepicí páskou, aby se ti složený hranol nerozpadl. K jednomu "dnu" hranolu připevni izolepou papír. Nasyp do hranolu připravené drobné předměty a otvor překryj průhlednou fólií, kterou k hranolu přilepíš. Teď už se stačí podívat skrz fólii do hranolu!

  Co můžeš pozorovat?

  V hranolu najdeš podobný obrázek, jako je na fotografii. Když budeš hranolem otáčet, obrázek uvnitř se bude měnit.

  Jak je to možné?

  Při pohledu do zrcadla vidíme svůj obraz nebo obraz jiného předmětu, který je před zrcadlem. Pokud předmět dáme mezi dvě zrcadla, která spolu svírají ostrý úhel, můžeme v nich vidět více obrazů jednoho předmětu, protože tu dochází k více odrazům. (To si můžeš vyzkoušet při stavbě kaleidoskopu.) U našeho kaleidoskopu vytváří dvě sousední zrcátka pět obrazů každého předmětu. Přidáním třetího zrcátka vzniknou zbylé obrazy, které můžeš také vidět.

  Příjemnou zábavu!

  Miniseriál "Zábavná fyzika" jsem pro tebe připravil ve spolupráci s Kroužkem fyziky, který organizuje Katedra didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.