Alíkovina

Zábavná fyzika: Ryba v akváriu

vydáno  •  Volný čas doma
Nakresli na jeden papír akvárium. Na druhý papír nakresli rybu. A teď dostaň rybu do akvária. Že to nejde? Pojď se přesvědčit o opaku!

V případě, že stále měníme dva obrázky, splynou nám v jeden. Vidíme rybu v akváriu., © Mafra

Varování!

Pozor, pokus se ti nemusí povést hned napoprvé, proto nezoufej a zkus to znovu!

Co budeš potřebovat?

  • tvrdý papír (nejlépe čtvrtku)
  • pastelky nebo fixy
  • lepidlo
  • nůžky
  • špejli nebo tyčku ke květinám

Jak na to?

Připrav si dva stejně velké kusy papíru. Na jeden si nakresli jednu část obrázku (například kapra) a na druhý si nakresli druhou část (akvárium). Jeden z obrázků polož lícem (obrázkem) na stůl. Na střed papíru polož špejli natřenou lepidlem, její větší část nech koukat mimo papír. Lepidlem potři i zbytek papíru a přilep k němu druhý obrázek.

Pozor musíš obrázky slepit přesně na sebe. Pokud nechceš, aby se obrázky kolem špejle zkroutily, vlož mezi papíry s obrázky další papír, který je stejně tlustý jako špejle, například takzvanou lepenku (katón) z krabice. Nech lepidlo pořádně zaschnout.

Špejli s obrázkem si vlož mezi dlaně a obrázek roztoč. Jaký obrázek vidíš?

Fotogalerie

Co můžeš pozorovat?

Pokud otáčíš špejlí dostatečně rychle (s velkou frekvencí), obrázky na obou stranách špejle se spojí v jeden, jak ukazuje fotografie.

Jak je to možné?

Když se nám mění obrázky před očima dostatečně rychle, přestáváme je rozlišovat a splývají nám. V případě, že stále měníme dva obrázky, splynou nám v jeden. Vidíme rybu v akváriu. Jev, který zde využíváme, nazýváme setrvačnost oka.

Poznámka:

Stejnou nedokonalost oka (lidského zraku) využíváme i při výrobě filmů. Tady ale nestřídáme dva obrázky, ale jednotlivé snímky se od sebe liší. Obvykle se při sledování filmu podíváme na 24 různých snímků za 1 sekundu.

Příjemnou zábavu!

Miniseriál "Zábavná fyzika" jsem pro tebe připravil ve spolupráci s Kroužkem fyziky, který organizuje Katedra didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (3)

Příspěvek z 8. ledna 2014 ve 12:42.
Chymi v něm napsal:

222222

Příspěvek z 26. prosince 2013 ve 22:05.
anička999 v něm napsala:

Já taky!

Z kouzelný školky!25

Příspěvek z 24. prosince 2013 ve 14:41.
hakal v něm napsal:

toto znam

ha23ha23