Varování!Pozor, pokus se ti nemusí povést hned napoprvé, proto nezoufej a zkus to znovu! |
Co budeš potřebovat?
- tvrdý papír (nejlépe čtvrtku)
- pastelky nebo fixy
- lepidlo
- nůžky
- špejli nebo tyčku ke květinám
Jak na to?
Připrav si dva stejně velké kusy papíru. Na jeden si nakresli jednu část obrázku (například kapra) a na druhý si nakresli druhou část (akvárium). Jeden z obrázků polož lícem (obrázkem) na stůl. Na střed papíru polož špejli natřenou lepidlem, její větší část nech koukat mimo papír. Lepidlem potři i zbytek papíru a přilep k němu druhý obrázek.
Pozor musíš obrázky slepit přesně na sebe. Pokud nechceš, aby se obrázky kolem špejle zkroutily, vlož mezi papíry s obrázky další papír, který je stejně tlustý jako špejle, například takzvanou lepenku (katón) z krabice. Nech lepidlo pořádně zaschnout.
Špejli s obrázkem si vlož mezi dlaně a obrázek roztoč. Jaký obrázek vidíš?
Fotogalerie |
Co můžeš pozorovat?
Pokud otáčíš špejlí dostatečně rychle (s velkou frekvencí), obrázky na obou stranách špejle se spojí v jeden, jak ukazuje fotografie.
Jak je to možné?
Když se nám mění obrázky před očima dostatečně rychle, přestáváme je rozlišovat a splývají nám. V případě, že stále měníme dva obrázky, splynou nám v jeden. Vidíme rybu v akváriu. Jev, který zde využíváme, nazýváme setrvačnost oka.
Poznámka:Stejnou nedokonalost oka (lidského zraku) využíváme i při výrobě filmů. Tady ale nestřídáme dva obrázky, ale jednotlivé snímky se od sebe liší. Obvykle se při sledování filmu podíváme na 24 různých snímků za 1 sekundu. |
Příjemnou zábavu!
Miniseriál "Zábavná fyzika" jsem pro tebe připravil ve spolupráci s Kroužkem fyziky, který organizuje Katedra didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. |