Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zábavná fyzika: Světelné kyvadlo

  vydáno  •  Škola a poznání · Volný čas doma · Učení · Věda a technika · Zábavná fyzika
  Co se stane, když svíčku vyvážíš a zapálíš na obou koncích? Tentokrát si hrajeme s ohněm.

  Světelné kyvadlo 2., © Mafra

  VAROVÁNÍ!

  Měj po ruce dospěláka, aby ti s pokusem pomohl. Počítej s tím, že se ti pokus nemusí podařit napoprvé! Pozor! Při práci s nožem se můžeš říznout! Neopatrnou manipulací s ohněm můžeš způsobit požár!

  Co potřebuješ?
  Delší rovnou svíčku, ze které může odkapávat vosk, nůž, dva špendlíky, dvě krabičky sirek (nebo jiné podpěry), větší podložku (například kovový tác či jinou nehořlavou podložku, když budeš opatrný, stačí i list papíru)

  Do středu svíčky přímo proti sobě vpíchni 2 špendlíky.

  Vyvážení svíčky je nejdůležitější.

  Vezmi svíčku a ořízni ji nožem z obou konců tak, aby z nich koukal knot a šla tedy z obou konců zapálit. Svíčka by měla být z obou stran co nejpodobnější, proto uprav obě dvě. Doprostřed svíčky opatrně zabodni naproti sobě dva špendlíky. Když svíčku za špendlíky chytneš, měla by se ustálit ve vodorovné poloze. Napoprvé se to málokdy povede. Chce to trpělivost a zkusit bodnout špendlíky o kousek vedle, až se svíčka vyváží a zůstane aspoň přibližně vodorovně.

  Opatrně svíčku zapal na obou koncích.

  Zapal svíčku na obou koncích.

  Pod špendlíky postav dvě stejně veliké krabičky od sirek (nebo jiné podpěry), pod kterými je list papíru (nebo jiná podložka). Svíčku na obou koncích zapal. Sleduj, co se stane: Svíčka by se měla začít po chvíli kývat ze strany na stranu.

  Fotogalerie

  Ale proč?
  Všimni si, že z obou konců svíčky odkapává vosk. Neodkapává ale z obou konců vždy ve stejnou chvíli, a proto je chvilku jedna část svíčky lehčí a druhá těžší. Dojde tak k porušení rovnováhy a svíčka se nahne. Jenže to se střídavě děje jak na pravé, tak na levé straně, a proto se svíčka chová jako kyvadlo.

  Dej pozor, aby vosk odkapával a stékal jen na připravenou podložku. Také měj celou dobu pokusu po ruce dospěláka, protože pracuješ s ohněm.

  Příjemnou zábavu!

  Miniseriál "Zábavná fyzika" jsem pro tebe připravil ve spolupráci s Kroužkem fyziky, který organizuje Katedra didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 26. března 2013 v 17:52.
  pilatvacl v něm napsal:

  super!

  je to fakt super!

  Příspěvek z 25. února 2013 v 8:05.
  panglaq v něm napsal:

  Reakce na amandamesa:

  Možná jste to měli, ale... co správné vyvážení?

  Příspěvek z 14. února 2013 v 15:44.
  amandamesa v něm napsala:

  Zkoušeli jsme

  Tohle jsme zkoušeli při Fyzice a nefungovalo nám to. 13