Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Zábavná fyzika: Tajné inkousty

  vydáno  •  Volný čas doma · Povolání · Věda a technika · Zábavná fyzika
  Dnes z oblasti špionáže, záškodnictví, intrikářství, utajované lásky a dalších aktivit, u kterých je třeba, aby bylo předávání písemných zpráv co nejvíce zabezpečeno před nepovolanými lidmi. Vyzkoušej si doma psaní neviditelným písmem.

  Tajemný inkoust, © iQpark

  Varování!

  Při pokusu pracujeme s horkou plotýnkou. Pozor na polálení. Použij ochranné pomůcky, třeba kuchyňskou chňapku. Pokus prováděj pod dohledem dospělé osoby.

  Co potřebuješ?

  Tajný inkoust, štětec (pero, špejli,…), savý papír, zdroj intenzivního tepla (varná plotýnka), ochranné pomůcky proti popálení.

  Jak na to?

  Tajným inkoustem napiš text a nech jej dobře zaschnout. Pro odtajnění papír s neviditelným textem nahřívej nad horkou varnou plotýnkou. Je důležité papír na plotnu nepokládat, ideální je držet ho 3 – 5 cm nad ní.

  Jak snadno vyrobit tajný inkoust doma?

  Není zapotřebí složitých příprav, dobrým tajným inkoustem je mléko či citronová šťáva, jak se můžete přesvědčit v našem videu.

  Více tajných inkoustů

  Žádný problém, kromě citronové šťávy a mléka lze teplem dobře vyvolat kupříkladu nápis ze šťávy z cibule, psát můžete i roztokem cukru, rozpuštěného v malém množství vody, roztokem jedlé sody či octa.

  Je spousta dalších látek, které lze použít, většina z nich se ale připravuje složitějšími způsoby a častokrát se pro výrobu používají látky, u kterých je při použití zapotřebí krajní opatrnosti. Jako způsoby vyvolání jsou použity i jiné metody než teplo, třeba potírání neviditelného písma jinou látkou či nasvícení UV lampou.

  Noc vědců

  Pokus pro tebe připravil iQpark v Liberci. 27.9.2013 můžeš navštívit iQpark od 17:00 do 23:00 v rámci akce Noc vědců zdarma.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 25. září 2013 v 18:17.
  petr59 v něm napsala:

  noc vědců

  25noc vědců je i v Olomouci na UP 17.listopadu 27.9.,
  chodíme tam už dva roky a vždy je to super 16
  přijte určitě taky 1